Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron

Okładka książki Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron Sally Rippin
Okładka książki Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron
Sally Rippin Wydawnictwo: Mamania Cykl: Pola i Buster (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Pola i Buster (tom 1)
Polly and Buster: The Wayward Witch & the Feelings Monster
Mamania
2020-01-22
2020-01-22
Aleksandra Weksej
Wiedżmy Przyjażń Maszkaron Miłość dla dzieci

Bardzo fajna książka o prawdziwej przyjaźni, która trwa mimo, że Pola i Buster pochodzą z kompletnie różnych środowisk. Wiele mówi o tym, że nie trzeba zabiegać o tych fałszywych przyjaciół. Chociaż czasami bardziej doceniamy to, czego nie mamy dopiero, gdy to stracimy. Polecam dla dzieci raczej od 7-8 roku.

Znacie Polę i Bustera? Jeśli nie, to koniecznie musicie ich poznać i pokazać Waszym pociechom!

"Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron" to opowieść o świecie, w którym wiedźmy nie mogą przyjaźnić się z maszkaronami. Wiedźmy są zbyt mądre i wyjątkowe, a jak wiadomo maszkarony mądre i wyjątkowe nie są... Toteż na maszkarony czasu tracić nie wolno.

Lecz jest wyjątek od tej reguły, bowiem Pola i Buster przyjaźnią się od zawsze. Jednak pewnego dnia ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę, a Pola będzie musiała podjąć trudną decyzję - być jak inne wiedźmy, czy stać się wyrzutkiem, który przyjaźni się z maszkaronami.

Historia Poli i Bustera jest wyjątkowa pod wieloma względami. Porusza ważne kwestie, które powinniśmy tłumaczyć dzieciom już od najmłodszych lat. W tak krótkiej opowieści autorka pokazała czym jest odrzucenie i brak akceptacji ze strony większości, gdy tylko ktoś okaże się troszeczkę "inny". Pokazała, że często nie warto upodabniać się do innych i szukać akceptacji wśród osób, które pokazują zainteresowanie tylko wtedy, gdy mogą coś na tym zyskać. I co ważniejsze - pokazała czym jest prawdziwa przyjaźń wystawiona na ciężką próbę. Bo Pola choć szczera do bólu, w pewnym momencie zaczyna podejmować złe decyzje, które mają negatywny wpływ na jej przyjaźń z Busterem. Przez co dziewczynka zmuszona jest działać wbrew wszystkim regułom, by ratować coś tak unikatowego, jak jej relacja z wyjątkowym maszkaronem.

Do całości dochodzi jeszcze zmaganie się Poli z nauką ważenia eliksirów, które wcale jej nie wychodzą, rzucanie potężnych zaklęć oraz pewna tajemnica związana z woreczkiem i trzema wyjątkowymi kamieniami. Dziewczynka wraz z Busterem będzie musiała rozwiązać kilka tajemnic i zażegnać widmo wojny, która wisi nad Zaklętynowem. I to wszystko w przerwie od nauki!

Jeśli Wy lub Wasze szkraby lubicie historie pełne ciepła, przygód i pouczających morałów - koniecznie sięgnijcie po historię niesfornej wiedźmy i uczuciowego maszkarona. W tej książce dostaniecie wszystko co najlepsze, a piękna oprawa graficzna sprawi, że przeniesiecie się w świat pełen niesamowitej magii.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Mamania.

Link do instagrama:

Lecz jest wyjątek od tej...

Są takie książki, które przyciągają czytelnika od pierwszego wejrzenia. Znacie to uczucie, prawda? Niby mówi się, by nie oceniać książki po okładce, ale przypuszczam, że każdy z nas choć raz znalazł taki tytuł, któremu nie mógł się oprzeć, bo ilustracja na obwolucie miała w sobie „to coś”. Taka jest właśnie moja historia z książką „Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron”. Najpierw urzekł mnie projekt okładki. A później tytuł. Uwielbiam wiedźmy! Maszkarony z resztą też! I cieszę się, że sama powieść jest równie piękna, co jej „odzienie wierzchnie.

„Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron” to opowieść o trudnej przyjaźni, która trwa mimo braku społecznej akceptacji. Do tego główni bohaterowie są w pewnym sensie odrzuceni przez rówieśników. Pola nie radzi sobie z nauką i w przeciwieństwie do innych wiedźm, nie czuje niechęci do maszkaronów. Co więcej, zupełnie nie rozumie z jakiego powodu czarownice i maszkary nie utrzymują serdecznych stosunków. Buster natomiast jest niezwykle emocjonalny. Zmienia kolor, gdy jest szczęśliwy, i kurczy się, gdy jest smutny, przez co staje się obiektem drwin swoich kolegów. Jednak w przeciwieństwie do Poli, wydaje się on być względnie obojętny na to, co myślą o nim inni.

Książka Sally Rippin porusza wiele bardzo ważnych tematów. Młodzi bohaterowie nie są tolerowani przez rówieśników, ponieważ są inni. Brak akceptacji, presja rówieśników i wytykanie palcami to coś, z czym boryka się duża rzesza nastolatków. Niejednokrotnie jest to przyczyną wielu emocjonalnych problemów. Przygody Poli i Bustera również pełne są przeróżnych emocji. Ich przekaz jest wzmocniony przez dość specyficzną konstrukcję tekstu. Gdy przyjrzycie się dokładnie, zobaczycie, że czcionka zmienia się wraz z uczuciami głównych bohaterów. Bardzo spodobał mi się ten pomysł autorki. Sprawia on, że czytelnik bardziej skupia się na tym, jak w trakcie opowieści zmieniają się emocje. W książce znajdziecie także mnóstwo ilustracji, które podobnie jak tekst, pełne są uczuć. Rysunki Sally Rippin są proste, a jednak świetne uzupełniają fabułę i pomagają wczuć się w sytuację bohaterów.

Uważam, że książka Sally Rippin jest bardzo potrzebna. Jest bardzo ciekawa i napisana tak, że nie sposób się oderwać od lektury. Autorka stworzyła niezwykłych bohaterów, obok których naprawdę nie da się przejść obojętnie. I przyznam, że o ile Buster ujął mnie za serce, o tyle Pola wzbudziła we mnie mieszane uczucia. Nie będę ukrywać – były momenty, kiedy jej po prostu nie lubiłam. Miałam ochotę tupnąć nogą i krzyknąć „Ogarnij się, dziewczyno!”. Jak to jednak bywa, czasem dzieci po prostu muszą uczyć się na błędach. Na szczęście książka „Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron” to lektura, która może pomóc dzieciom uczyć się prawdziwej przyjaźni na błędach cudzych (by nie musiały się uczyć na własnych).

Gorąco polecam książkę „Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron” dzieciom od 6. roku życia.

Czytelnicze Podwórko

6-latek, który zabiera książkę i ucieka w siną dal by wrócić po 2 godzinach i z entuzjazmem opowiadać o czym właśnie przeczytał to świadczy to tylko o jednym...ta książka go pochłonęła i zainteresowała.
Pola i Buster są sąsiadami i najlepszymi przyjaciółmi. Niestety w ich świecie ta przyjaźń nie powinna się wydarzyć. Przecież dla wiedźmy to wstyd przyznawać się do znajomości z maszkarą. Jednak nasi bohaterowie oboje czują się dobrze tylko gdy spędzają czas razem. Poli nie wychodzą czary, a Buster posiada niezwykłą umiejętność powiększania się i zmniejszania w zależności od nastroju.
Niestety jak to w życiu bywa nadchodzi moment w którym Pola musi podjąć bardzo dojrzałą decyzję. Czy powinna zrezygnować z najlepszego przyjaciela zyskując poparcie i akceptację wiedźm? Czy będzie chciała być taka jak inni i cieszyć się fałszywą przyjaźnią na pokaz?
Zapraszam po więcej: http://swiattomskiego.pl/2020/04/pola-i-buster-mamania.html

Powieść o Poli i Busterze jest przepiękną opowieścią o przyjaźni, o byciu "innym" i dyskryminacji.
Sally Rippin przedstawiła w swojej powieści świat, w którym żyją wiedźmy i maszkarony. Wiedźmy i wiedźmacy są "lepsi": eleganccy, wykształceni, umieją się zachować i potrafią czarować. Maszkarony są potworami, które są brzydkie, nieokrzesane i niebezpieczne. Żadna porządna wiedźma nie zadaje się z maszkaronami będącymi "gorszym sortem" mieszkańców.
W tym świecie rodzi się i trwa przyjaźń wiedźmy Poli i maszkarona Bustera. Przyjaciele spotykają się w sekrecie. Obydwoje czują, że nie pasują do swoich światów: Pola kiepsko sobie radzi w szkole magii, a Buster kurczy się i rośnie pod wpływem emocji (takich rzeczy nie robią maszkarony). Tylko w swoim towarzystwie czują się dobrze.
Niestety, konflikt między wiedźmami i maszkaronami narasta, a Pola będzie musiała wybrać: przyjaźń czy akceptacja innych wiedźm?
Książka w przepiękny i nienachalny sposób pokazuje, że każdy człowiek (wiedźma i maszkaron) jest inny i nie ma nic w tym złego. Przynależność do danej grupy nie determinuje zachowania i upodobań danej osoby, a posiadanie prawdziwego przyjaciela jest ważniejsze niż fałszywa "przyjaźń" grupy.

• For kids`
  • Middle Grade Fantasy