Okładka książki Do pary Mira Białkowska
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
2019-11-16
2019-11-16

Czy to młody, czy to stary,
najlepiej żyje się do pary.

Recenzować tomik Miry Białkowskiej to po prostu czysta przyjemność. Jej twórczość idealnie lawiruje między lekkimi, zabawnymi, trafnymi fraszkami po bardzo refleksyjne wiersze. Mira obok poezji wydała trzy części prozy dla dorosłych oraz książeczki dla dzieci. Muszę przyznać, że bawiłam się przednio przy fraszkach i zreflektowałam przy wierszach, które pomimo swej lekkości, rymu mówią o tym, co w życiu ważne. Mira to skrupulatna obserwatorka rzeczywistości, w której idealnie się odnajduje.

Sześć rozdziałów, w których autorka świetnie się bawi grą słów, zestawiając przy tym trafność spostrzeżeń w relacjach damsko - męskich. Opisuje rzeczowo i bezpośrednio - portrety kobiet, mężczyzn, a także związki tuż przed i po ślubie, przy tym zachowując dobry humor i niebywały dystans.

Baba BURZA
Po burzy pławimy się w ciszy,
a ty miła, kiedy się wreszcie uciszysz?

Baba Z DYSKALKULIĄ
Mam dziwną przypadłość
- moim problemem są cyfry.
Daty, ceny, godziny…
tego spamiętać nie mogę,
tylko data moich urodzin
jak kolczasty drut tkwi w mojej głowie.

Facet MAGIK
Księżniczkę w ropuchę zaczarował,
gdy ją totalnie rozczarował.

Facet NIEKOMPLETNY
Jest fura, fryzura, muskulatura.
A gdzie kultura?

Mimo swej prostoty każdy z wierszy, czy to nadzwyczaj lapidarny, czy dłuższy opowiada jakąś odrębną historię napisaną przez życie. Mira nie potrzebuje zwiewnych czy górnolotnych metafor, by trafić do naszej świadomości. Odważnie stawia pytania, buduje napięcie między refleksjami, ale też wyraźnie akcentuje kolejne przesłania w postaci sugestywnych puent.

Podam ci rękę
Idziesz drogą życia.
Nie zawsze wiesz, dokąd iść.
To piękna, lecz trudna trasa.
Zachwycasz się, błądzisz, zawracasz...
Łatwiej iść w towarzystwie,
ale swoją drogę musisz przejść na własnych nogach.
Nie da się pójść na skróty,
nie można przejechać samochodem.
Często jest pod górę.

Znaki i drogowskazy powinny pomagać, a złoszczą
- łamiesz niektóre z nich.
Trafiasz na wyboje, dziury, przeszkody...
Potykasz się.
Czasem upadasz...
Upadłeś?
Jesteś człowiekiem - to ludzka rzecz.
Podnieś się!
Podam ci rękę.

Szyku i klimatu dodają ilustracje Agnieszki Kazały. Spinają tomik w wyjątkową całość. Jestem wielką fanką twórczości autorki i wierzę, że również do Was trafi. Warto zwracać uwagę na zwykłe codzienności, o których pisze, bo najczęściej gubią się w sztuczności, jaką lubimy się otaczać, a Mira, poprzez swój tomik eksponuje naturalność, szczerość, otwartość, dystans i wyjątkowe poczucie humoru, o jakim dzisiaj zapominamy.

Polecam!

Czy to młody, czy to stary,
najlepiej żyje się do pary.

SŁOWA ZACZAROWANE

W połowie listopada swoją premierę miał tom poezji Miry Białkowskiej. Autorka znana z fraszek, powieści obyczajowych i książek dla dzieci tym razem zaskoczyła swoich czytelników dojrzałą poezją. Tomik „Do pary” ukazał się pod skrzydłami Wydawnictwa Literackiego Białe Pióro.

Fraszki to znak rozpoznawczy Miry Białkowskiej, a więc nie mogło ich zabraknąć także w tym tomie. Podzielone zostały według klucza ona, on i oni. Mamy więc fraszki o babach, facetach i parach. Lektura fraszek Miry to po prostu przyjemność. Skonstruowane są w lekki i zabawny sposób, ale wszystkie zawierają niezwykle celne puenty. Traktują o ludzkich przywarach, niedoskonałościach i stereotypach. Nie sposób nie uśmiechnąć się czytając te krótkie utwory. Jedną z moich ulubionych fraszek jest ta :

Baba ZEPSUTA

Zepsucie demonstrowała
czym mężczyzn majsterkowiczów
do siebie zwabiała.

Fraszka to bardzo trudna forma literacka. Jak w krótkim, często zaledwie dwuzdaniowym utworze, zawrzeć całą paletę emocji? Mira Białkowska jest w tym mistrzynią. Jej fraszki cechuje humor na wysokim poziomie i umiejętność zawarcia istotnych problemów w formie łatwo przyswajalnych rymowanek. Lektura fraszek to lekarstwo na smutki i troski codzienności. Powinny być wydawane z przepisu lekarza. Dostarczają rozrywki, ale także pozwalają nam zastanowić się nad tym, co naprawdę jest ważne.

Jednak fraszki to zaledwie część tego, co skrywa tom „Do pary”. Najważniejsze tutaj są wiersze. Pierwsze utwory poetyckie dla dorosłych zaprezentowane przez autorkę. Niezwykłe są to wiersze. Poruszają problematykę bardzo różnorodną. Znajdziemy tu wszystko to, czego dostarcza nam życie : jest radość i smutek, nostalgia i tęsknota. Wiersz to chyba najbardziej intymna forma sztuki. Coś osobistego, delikatnego, coś co wyczarowuje umysł, gdy pietrzą się w nim dziesiątki emocji i wrażeń. Nie każdy potrafi tworzyć poezję, która pobudza odbiorcę. Dostarcza mu wrażeń, a jednocześnie daje poczucie uczestniczenia w czymś bardzo zmysłowym. Poezję Miry Białkowskiej czytałam w dużym skupieniu, do wielu utoworów wracałam, delektowałam się nimi. Autorka potrafi w sobie tylko znany sposób zaczarować czytelnika. Używa słów, które docierają do naszych trzewi, wirują w głowie, moszczą sobie gniazdo w sercu.

Bardzo poruszył mnie wiersz „Trwa bal”. Pełen napięcia, mroczny i jakże boleśnie prawdziwy. Mira Białkowska jest z wykształcenia muzykiem i to także odbija się w jej wierszach. Nie brak tu elementów nawiązujących do tańca, śpiewu i orkiestry. To bardzo wzbogaca te utwory. Nadaje im specyficzny, unikalny ton. Jak nuty składające się na symfonię, tak słowa tworzące wiersze Miry Białkowskiej są idealnie dobrane. Tworzą oryginalny klimat. Mimo, iż w wielu wierszach przebijają pełne smutku i boleści tony, to nie brakuje tu także utworów radosnych, pełnych nadziei. Kompozycja tomu pozwala czytelnikowi posiąść całą gamę emocji. Jest śmiech, są łzy. Na szczególną uwagę zasługuje także wiersz „Płot”. Opowiada o przemijaniu i samotności. Porusza najczulsze struny w sercu. Jest piękny i bardzo dojrzały.

„Do pary” to tomik pełen różnorodności. Znajdzie się tu coś i dla osób ceniących dobry dowcip, jak i dla tych, którzy lubią oddać się przyjemności lektury poważnej. Wiersze pełen pasji, nasycone uczuciami i bardo przejmujące. Mira Białkowska pisze tak, że nie pojawia się tu dylemat „co autor miał na myśli”. Jej poezja jest bardzo klimatyczna i przyjemna w odbiorze. Śmiało mogę polecić ten tom także osobom, które niekoniecznie lubują się w poezji. Są to wiersze dobre na co dzień. Takie, które czytane przed snem pomogą się wyciszyć, a smakowane o poranku poprawią nastórj na cały dzień.

Nie sposób nie wspomnieć także o tym jak piękniejest ten tom wydany. Ilustracje Agnieszki Kazały wspaniale komponują się z utorami Miry. Charakterystyczna kreska Agnieszki dodaje charakterystycznego smaku tym wierszom. Pyszne potrawy dobrze doprawione. Wszak poezja Miry to prawdziwa uczta dla ducha. Gorąco polecam „Do pary” i wystawiam najwyższą notę 6. To poezje do których często będę wracać i zaręczam, że każdy, kto zagłebi się w ten czarujący świat nie będzie chciał go opuścić.

SŁOWA ZACZAROWANE

Dodaj cytat z książki Do pary