EGO. Największa przeszkoda w leczeniu 5 ran

Kos
2019-01-01
2019-01-01
ego poradnik

Pełna recenzja: https://www.mammapchela.pl/2019/12/jak-nie-karmic-swojego-ego-ego.html

"Ego. Największa przeszkoda w leczeniu 5 ran" to swego rodzaju kontynuacja "Bądź sobą. Wylecz swoje 5 ran.". Książki teoretycznie nie są ze sobą ściśle powiązane, ale jak sama autorka podkreśla: warto najpierw przeczytać pierwszą część, aby móc w pełni zrozumieć jej kontynuację. Dlaczego? W pierwszej części Lise omawia z czytelnikiem 5 ran, które towarzyszą człowiekowi od pierwszych chwil życia, natomiast w drugiej części omawia zachowanie EGO, które wpływa na leczenie tych 5 ran. Ego, które często jest widziane przez nas jako postawa danej osoby okazuje się być bardzo skomplikowanym zjawiskiem (?). Dzięki tej książce czytelnik będzie mógł bardziej świadomie przeżywać swoje uczucia i emocje, a także będzie mógł aktywniej leczyć i zasklepiać aktywowane w sobie rany. Jednak, aby móc tak działać trzeba... poznać EGO - jego zachowania, jego pokarm oraz jego truciznę.

Jak dla mnie jest to bardzo średnia książka. Sposób walki z Ego, który proponuje autorka jest skomplikowany. Gdy czytelnikowi wydaje się, że już zrozumiał o co tu chodzi, w kolejnym rozdziale otrzymuje całkiem inne spojrzenie i... znów jest w punkcie zero.
Styl, w jakim jest napisana książka również był dla mnie ciężki. Długie zdania, wiele informacji w jednym, a do tego dosyć zagmatwana "fabuła" sprawiają, że Ego jest książką, której nie czyta się dla przyjemności czy zabicia czasu. Czyta się ją z potrzeby duszy oraz z chęci wewnętrznego rozwoju. Osobiście czytało mi się ją bardzo długo i musiałam często robić przerwy.
Ale żeby nie było, że tylko narzekam :) W książce jest wiele fragmentów, z którymi się identyfikuję oraz myśli, które chciałabym, aby towarzyszyły mi na co dzień. Kilka życiowych prawd sobie zapisałam i myślę, że innym też na pewno się przydadzą. Autorka dodatkowo zadbała, aby czytelnik miał gdzie zapisywać swoje postanowienia czy plany - po każdym rozdziale znajduje się miejsce na takie notatki.

Czy po przeczytaniu tej książki wiem więcej o sobie, jako o człowieku? Zdecydowanie tak.
Czy dowiedziałam się jak rozpoznać typ osobowości? Tak.
Czy dowiedziałam się, jak działa i czym charakteryzuje się EGO? Tak.
Czy jestem w pełni zadowolona tą książką? Nie.

W pewnych momentach czytania tego poradnika gubiłam się, nie wiedziałam o czym autorka pisze. Dlaczego tak było? Pewnie dlatego, że autorka nie wyjaśniła w pełni wszystkich pojęć i często pisała w sposób, który zrozumieją osoby zajmujące się tym na co dzień. Często też się nudziłam, musiałam przez to robić przerwy, co spowalniało moje czytanie.

Część treści przekazanych przez Lise Bourbeau bardzo mi się spodobało, pomogło mi w zrozumieniu, co powinnam w sobie zmienić, jak zachowywać, jednak nie zgadzałam się z tym, kiedy i w jaki sposób rozpoznaje się rany. Według mnie to jest za wcześnie. Podobne zdanie mam o sylwetkach, każdy wygląda inaczej i to nie koniecznie musi świadczyć o tym, że cierpisz.
I w końcu, przykłady wyrażeń, których używamy kierując się naszym ego. Miałam wrażenie, że autorka nie do końca przemyślała, co tam napisać i czasami podawała zdania, w których nie da się nie użyć zwrotów mi, sobie itd.

Najciekawszym elementem książki były pytania, na które odpowiadała Lise w rozdziale 2., niestety nie mogę napisać o tym więcej, ponieważ zdradziłabym Wam zbyt wiele informacji, które są tam zawarte. Jednakże odpowiedzi bardzo wyczerpują temat i pewnie większości z Was się przydadzą.

Co do samego wyglądu książki, ma bardzo dobrze dobraną okładkę, brzeg się nie łamie, a papier w środku jest biały. Znajdziemy w niej miejsce na notatki po każdym rozdziale, to bardzo przydatne.

Ocena: 4

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Kos.

Czy dowiedziałam się jak rozpoznać typ osobowości? Tak.
Czy dowiedziałam się, jak działa i czym charakteryzuje się EGO? Tak.
Czy jestem w pełni zadowolona tą książką? Nie.

Ilu ludzi, tyle historii. Każdy ma swoją przeszłość, która ukształtowała charakter, osobowość, styl bycia no i oczywiście ego. Różnimy się od siebie – można wyróżnić podstawowy podział na ludzi śmiałych i tych bardziej skrytych. Ci śmiali są przeważnie głośni, krzykliwi, dominujący w grupach społecznych, nie boją się wyrażać otwarcie swojego zdania. Ci bardziej skryci wolą być na uboczu, swoje myśli, często trafne wolą zachować dla siebie, nie wyróżniają się z tłumu, są raczej skromni i wycofani. I to jest w porządku. Świat byłby nudny, gdyby wszyscy byli tacy sami. Dzięki takim różnicom zachowana jest równowaga w przyrodzie i zdrowy rozsądek. Idąc typ tropem można więc stwierdzić, że ego każdego człowieka jest zupełnie inne. Wpływ na to ma właśnie charakter, osobowość, która kształtuje się w procesie dorastania człowieka. Niektórzy mają bardzo silne i dosadne ego, które głośno manifestują mówiąc tym samym: „Patrzcie na mnie, jaki jestem silny, piękny i mam zawsze rację”. Inni z kolei pokazują: „Dlaczego to wszystko przytrafia się własnie mi? Dlaczego to ja mam zawsze takiego pecha w życiu?”. Na pewno każdy z nas zna takie przypadki ze swojego otoczenia. Jak funkcjonować w tym świecie, w którym głośne i dominujące osobowości są bardziej lubiane, akceptowane? Jak radzić sobie, by nie szkodzić innym, i samemu sobie?

Lise Bourbeau w swojej książce bardzo koncentruje się na pojęciu ego, na tym, jak to ego potrafi zawładnąć myślami i czynami człowieka. Autorka porusza temat pięciu ran człowieka, jakimi są: upokorzenie, porzucenie, zdrada, niesprawiedliwość i odrzucenie. Autorka opisuje różne warianty tych ran, podaje przykłady powstania tychże ran i ich skutków dla człowieka. Na początku lektury tej książki to wszystko wydawało mi się dosyć proste, ale idąc dalej miałam poczucie, że coraz bardziej się gubię w tym, co napisała autorka. Mam wrażenie, że moja głowa momentami nie obejmowała tych wszystkich psychologicznych teorii i im bardziej zagłębiałam się w lekturę, tym bardziej miałam poczucie zagubienia. Szczerze mówiąc to spodziewałam się czegoś innego po tej książce. Niestety, dostałam dużo teorii, która raczej nic nie wniosła do mojego życia i pewnie również go w cudowny sposób nie odmieni, a jedynie mogłam poczytać o różnych wariantach zachowań i słów, których używamy wobec innych ludzi i które słyszymy od innych. Czy lektura jest ciekawa? Dla mnie niestety nie. Dodam jeszcze, że ta książka to kontynuacja bestsellera tejże autorki „Bądź sobą – wylecz swoje 5 ran”. Po lekturze książki „EGO” mogę powiedzieć, że na pewno nie sięgnę po inne książki tej autorki. Zapowiadało się dobrze, a w mojej opinii wyszło słabo. Jak dla mnie w tej książce za dużo jest powtarzających się i trudnych treści, które – przynajmniej mi – sporo mieszały w głowie, zamiast to wszystko uporządkować. W trakcie lektury niestety czułam się znudzona i nieco przytłoczona - zdecydowanie nie miałam ochoty zagłębiać się w to wszystko. Książka nie uporządkowała mojej wiedzy dzięki zawartych w niej treści. Jedynym plusem jest kilka myśli, które trafnie opisują rzeczywistość i ludzi, ale to zbyt mało żebym mogła uznać tę książkę za wartościową.

• Z polecenia do kupienia ...
  • Grudzień 2019
  • ROZWÓJ