Orgueil et préjugés

Michel Laporte
Inne

Po prostu uwielbiam!!!

Po prostu uwielbiam!!!

Pierwsze co przychodzi mi na myśl, jeśli chodzi o „Dumę i Uprzedzenie” to poprawność. Styl, bohaterzy, wydarzenia są poprawne. To wcale nie oznacza, że książka jest przeciętna. Autorka przenosi czytelników do dziewiętnastowiecznej Anglii, możemy poznać zwyczaje i tradycje rodzin głównych postaci i role jakie odgrywały ówczesne kobiety. Austin udowadnia jak mylnie możemy ocenić drugiego człowieka. Jest to klasyka, która nie umiera i jej przesłanie będzie aktualne już zawsze.

Przeczytałam „Dumę i uprzedzenie” drugi raz, wcześniej byłam jeszcze naiwną ucznenicą gimanjuzm, która niewiele pojmowała z wypowiedzi bohaterów. Teraz już w zupełności mogę uznać, że powieść mimo prostoty fabularnej jest arcywybitna. Jeśli są tu jakieś osoby, które oczekują od tej książki niesamowitych zwrotów akcji, to się ich nie doczekają – w końcu, jak to przystało na prostą prowincję z dziewiętnastego stulecia, życie ówczesnej damy ograniczało się wyłącznie do obiadów z sąsiadami, balów oraz... wzdychania do oficerów z miasteczka.

Bohaterowie niejednokrotnie mnie bawili, Austen czasami wyolbżymiała ich zachowania, ale dzięki temu powstała nam zacna satyra społeczna tamtych czasów. Pani Bennet wygrywa tutaj wszystko. Dzięki temu, jak Austen pisała, książka nie nudziła, a wręcz ciekawiła - mimo znajomości najważniejszych wydarzeń z fabuły z wcześniejszego odczytu i filmu, wiele szczegółów mnie zaskoczyło lub okazały się dla mnie bardziej zrozumiałe. Miło zobaczyć, jak w tamtych czasach rozmawiali ze sobą ludzie – rozmowa była wówczas wizytówką człowieka i nikt nie chciał zrobić z siebie głupca (no, chyba że było się taką panią Bennet...) Cóż mogę powiedzieć na zakończenie? Pan Darcy jest kwintesencją wszystkiego, co tylko może mi się podobać w mężczyznach.

Po klasykę sięgam rzadko, a moja przygoda z Jane Austen zaczęła się od tej pozycji i wydaje mi się, że wybrałam świetnie. Historia jest dość przewidywalna, jednak nie odebrało mi to radości z czytania.
Jest to typowy romans osadzony w dziewiętnastowiecznej Anglii, więc będzie bardzo duże grono osób, którym ta pozycja nie przypadnie do gustu. Ja jednak jestem fanką, absolutnie uwielbiam takie klimaty i zachęciło mnie to do dalszego sięgania po książki Jane Austen.

Uśmiałam się serdecznie! Bardzo podobało mi się też wnikliwe przedstawienie postaci i przemiany, jaką przeszli główni bohaterowie. Wszystkie wątki są doskonale ze sobą splecione. Zachęciła mnie, żeby sięgnąć po więcej Jane Austin.

Sięgam po klasykę i rozwijam gusta literackie dopiero gdy jest dorosła. Czas zmienia nas i nasze gusta.

Więcej Jane Austin.

Więcej Jane Austin.

Uwielbiam!

Uwielbiam!

Przepiękna, ponadczasowa, warta przeczytania/odsłuchania. Jeśli ktoś lubi takie klimaty polecam.

Klasyka to półka na którą zaglądam rzadko, ale mam wrażenie, że jednak coraz częściej.
Klimat starej Anglii jest mi dość obcy, ale fascynujący.
Gdy słuchałam opisów bali, spotkań, intryg i koligacji doszłam do wniosku, że nie miałabym nic przeciwko byciu damą w tamtych czasach i miejscu.
I chociaż sama historia jest mocno przewidywalna, prosta i nie ma a to w tym wszystkim jest urocza i angażująca czytelnika.
Zdecydowanie nie jest to książka dla każdego, ale jeśli ktoś chce coś prostego i przyjemnego to polecam.

Moja ocena 8/10

Klimat starej Anglii jest mi dość obcy, ale fascynujący.

Klasyka literatury nie umiera nigdy, a "Duma i uprzedzenie" to doskonały przykład tego twierdzenia. Jane Austen przenosi czytelnika w świat dziewiętnastowiecznej Anglii, gdzie opowieść o Panu Darcy'm i Elizabeth Bennet staje się nie tylko romansową historią, ale także głębokim studium ludzkiej natury.

Austen doskonale ukazuje, jak pierwsze wrażenie może być mylące, a bliższa znajomość potrafi diametralnie zmienić opinię o drugiej osobie. Śledzimy rozwój relacji między głównymi bohaterami, obserwując, jak stopniowo dostrzegają w sobie wartości, których wcześniej nie zauważyli.

Jednak "Duma i uprzedzenie" to nie tylko romans, lecz także subtelna krytyka społeczeństwa tamtych czasów. Austen wplata w narrację wiele istotnych tematów, jak rola kobiety w społeczeństwie czy znaczenie majątku i statusu społecznego.

Autorka w niezwykle błyskotliwy sposób kreśli obraz angielskiego ziemiaństwa, ukazując jego obyczaje, zwyczaje i codzienne problemy. Humor, którym nasączona jest każda strona tej książki, sprawia, że czytelnik nie tylko angażuje się emocjonalnie w losy bohaterów, ale również bawi się ich towarzystwem.

"Duma i uprzedzenie" to absolutna perełka literatury światowej. Jej uniwersalne przesłanie o wartościach, miłości i znaczeniu poznania drugiego człowieka czynią ją lekturą niezwykle wartościową. To książka, która inspiruje do refleksji nad ludzką naturą i wartościami, które są ponadczasowe.

Austen doskonale ukazuje, jak pierwsze wrażenie może być mylące, a...

• Klasyka
  • 100 książek BBC