Implikacja

Okładka książki Implikacja Tomasz Brewczyński
Okładka książki Implikacja
Tomasz Brewczyński Wydawnictwo: Oficynka Cykl: Jan Poniatowski (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Jan Poniatowski (tom 1)
Oficynka
2020-03-13
2020-03-13
Literatura polska Piła thriller

Akcja całkiem niezła, ale na zakończenie zabrakło pomysłu. Powiązanie głównego złego z głównym bohaterem -mocno naciągane. Może się słuszne na inną pozycję autora

To już kolejne moje spotkanie z autorem Tomaszem Brewczyńskim. Zaczęłam jakby od drugiej części „Retorsji”, a teraz w ręce mam „Implikację”. Bardzo przypadła mi do gustu, pomimo że główni bohaterowie się powtarzają, to każda z tych książek tworzy oddzielną historię, którą można czytać samodzielnie.
Jan Poniatowski, bankowiec znajduje na ulicy nagą zmasakrowaną kobietę, którą jak się okazuje, znał. Od jakiegoś czasu dostaje listy i wiadomości z pogróżkami. Niebawem ginie w niewyjaśnionych okolicznościach jego przyjaciel Sebastian, czy to przypadek? Okazuje się, że wszystkie te osoby wiążą wydarzenia sprzed dwudziestu lat, w których również mężczyzna uczestniczył.
Historia przeplata losy kilku bohaterów, na początku wydają się sobie obcy, ale przy kolejnych zdarzeniach widzimy, jak autor sprytnie łączy ich wszystkich, ukazując, jak istotną rolę każda z osobna spełnia. Toczy się wiele wątków, które prowadzą do bardzo ciekawej całości. Miejscem akcji jest Piła, lata obecne oraz Chodzież wspomnienia z wydarzeń sprzed lat.
Znajdziemy tu dreszczyk strachu, perypetie małżeńskie, pogmatwane życiorysy ludzkie i psychopatów, którzy w swym gniewie są nieobliczalni. Skomplikowane relacje damsko - męskie oraz dobrze scharakteryzowane postacie. Jest ich tak dużo, że każdy znajdzie dla siebie taką, którą polubi i tę, którą znienawidzi. Każda z nich na swój sposób ciekawa i mogłaby stanowić odrębna opowieść. Od energicznej Anny Sass po rozchwianą emocjonalnie, moją ulubienicę Julię Węgorzewską.
Historię poznajemy z perspektywy kilku osób, wiemy co myślą, jaką mają przeszłość. Fabuła skręca w różnych kierunkach i zaskakuje mnogością spraw, w którą uwikłani są bohaterowie. Dobrze, że autor każdy podrozdział oparzył nagłówkiem, o którym bohaterze mowa. Bardzo to wyraziście prezentuje zachowania postaci oraz przejrzystość fabuły, która przenosi się dwadzieścia lat wstecz do ważnych wydarzeń, mających wpływ na obecną sytuację.
Mroczna wielowątkowa powieść jest owiana tajemnicą sprzed lat, co dodaje jej smaczku. Czyta się płynnie, a ja podążałam po śladach razem z Janem Poniatowskim, który na własną rękę próbował rozgryźć tajemniczego psychopatę, zagrażającego rodzinie. Implikacja to debiut autora i to bardzo dobry. Nie zabrakło mocnych emocji, a wpleciona ciekawa fabuła, opisująca życie bohaterów, zapewniła wciągającą historię aż do samego końca.

Jan Poniatowski, bankowiec znajduje na ulicy nagą zmasakrowaną kobietę,...

Nie rozumiem skąd takie wysokie oceny. Książka przeciętna, a sama końcówka jest dramatycznie słaba. Strata czasu.

Ech.. kolejny raz zasugerowałam się ilością gwizadek... Czemu tyle 10-tek? Ogólnie widzę że na tym portalu ludzie bardzo szafują tą oceną a przecież jest zarezerwowana dla dzieł wybitnych... ale do meritum. Po co są wprowadzone niektóre postacie, skoro nie mają wpływu na fabułę książki... uważam że rys psychologiczny postaci jest słaby, emocje jak na grzybach... ani się nie bałam (tych psychopatów) ani nikomu nie kibicowałam.. i oczywiście musiał być wątek pedofilski, ostatnio podefil jet prawie w każdej powieśxi kryminalnej ( przynajmniej które ostatnio ja czytałam) i mam wrażenie że to jakaś moda, ja już mam przesyt.

wierzyć mi się nie chce ze tak łatwo wydaje się książki, które czyta się jak wypociny ogarniętego twórczym szałem nastolatka z aspiracjami. Typowy gniot, za czytanie którego powinnam dostać odszkodowanie od wydawnictwa..

implikacja 1. «następstwo, konsekwencja» (Słownik języka polskiego PWN)

„Implikacja” to brawurowy debiut Tomasz Brewczyńskiego. Książka jest thrillerem pełnych mocnych, ciężkich i brutalnych wydarzeń, które na długo pozostają w pamięci.

Jan Poniatowski pracuje w banku i żyje w separacji z żoną. Jakby mało było mu zmartwień dnia codziennego, zaczyna go prześladować stalker, który przypomina mu o grzechach z przeszłości. Okazuje się bowiem, że przeciętny, na pierwszy rzut oka niczym niewyróżniający się pracownik banku i jego przyjaciele sprzed lat skrywają tajemnicę, którą pewien psychopata bierze nazbyt serio i postanawia w swój chory sposób wymierzyć im sprawiedliwość.

Książka zaczyna się od mocnego uderzenia. W styczniowy dzień Poniatowski natyka się na zmaltretowaną przyjaciółkę. Sytuacja szybko staje się napięta, gdy zaczynają znikać przyjaciele Jana, których łączy pewno wydarzenie sprzed dwudziestu lat. Akcja powieści dzieje się w Pile. Autor pochodzi z tej miejscowości i wymienia w książce ulice, restauracje i inne obiekty, które istnieją w rzeczywistości. Jest to dodatkowy smaczek dla mieszkańców Piły i okolic.

Książka podzielona jest na krótkie rozdziały, w związku z czym czyta się ją błyskawicznie. Dodatkowo mamy także retrospekcje z wydarzenia, które naznaczyły bohaterów na kolejne dwadzieścia lat. Liczne i zróżnicowane postacie dostarczają nam niezapomnianej rozrywki. Moimi ulubiony postaciami były rozgadana i dobroduszna Sasanka, a także Mariana, z niecodziennym fetyszem aniołów. Ten zabieg spodobał mi się szczególnie – ona je widziała, rozmawiała z nimi, one prowadziły ją przez życie. A może tak jej się tylko wydawało? 😉

Na pewno warto sięgnąć po następne pozycje Tomasza Brewczyńskiego, który swoim debiutem wysoko postawił sobie poprzeczkę. Ode mnie mocne 10/10.

implikacja 1. «następstwo, konsekwencja» (Słownik języka polskiego PWN)

Zapraszam do opinii w cyklu Głębi "7 minut o książce"

Zapraszam do opinii w cyklu Głębi "7 minut o książce"

Pokaż mimo tovideo - opinia

Jan Poniatowski to mężczyzna jak każdy inny. Dobrze płatna praca w banku, problemy z byłą żoną, okazjonalnie jakiś wypad do restauracji… Prowadzi on normalne, proste życie. A przynajmniej do czasu, aż nie zaczyna dostawać listów z pogróżkami.
Początkowo Poniatowski myśli, że to po prostu zabawa jakiegoś wariata, który prędzej czy później się znudzi. Jednak w momencie, gdy na środku ulicy znajduje koleżankę ze szkolnych lat, która jest na skraju śmierci, a na całym ciele ma liczne rany kłute – akcja nabiera tempa. Prześladowca nie odpuszcza, a Jan stara się rozgryźć jego motywy, jednocześnie chroniąc swoich najbliższych. Wkrótce okazuje się, że duże znaczenie w całej sprawie mają wydarzenia sprzed dwudziestu lat…
Zarówno dla Jana, jak i jego znajomych zaczyna się gra na śmierć i życie z nieobliczalnym psychopatą. Kto wyjdzie obronną ręką z tego starcia? Kim jest tajemniczy prześladowca? Przeczytajcie, aby się dowiedzieć!

„Implikacja” to interesująca oraz mocna powieść, która trzymała mnie w niepewności do ostatnich stron. Fabuła skupia się na dwóch liniach czasowych; tej współczesnej, dotyczącej Jana Poniatowskiego i jego prześladowcy, ale także na tej opowiadającej o wydarzeniach z przeszłości. Tej pierwszej jest jednak zdecydowanie więcej, a autor w naprawdę bardzo dobry sposób przedstawił charaktery postaci. Najbardziej do gustu przypadła mi Anka, żywiołowa i nieco zwariowana dziewczyna, która na początku nie ma za dużego znaczenia dla fabuły – jednak z czasem zmienia się to. Jednakże nie tylko ona jest tu ciekawą bohaterką; w książce natykamy się bowiem na naprawdę całe multum intrygujących oraz niesztampowych postaci, które z biegiem lektury odsłaniają przed nami swoją prawdziwą twarz. Muszę przyznać, że panu Brewczyńskiemu kilka razy udało się mnie nabrać – i z postaci, której współczułam, stworzyć tak naprawdę bezlitosną i wredną kreaturę. W drugą stronę także to działało…

Warto przyjrzeć się teraz fabule. Głównym wątkiem jest oczywiście sprawa prześladowcy oraz tego, aby jak najprędzej odkryć, kim jest. Bardzo spodobało mi się to, że nie mieliśmy tutaj ponadprzeciętnie inteligentnych rozwiązań. Autor w zasadzie bawi się spostrzegawczością czytelnika, podrzucając mu jakiś trop i w ten sposób zachęcając do myślenia. Przyznam szczerze, że nie zawsze zauważyłam wskazówkę, dlatego też dopiero po lekturze książki przewertowałam ją jeszcze raz, dostrzegając te drobne niuanse. Jeśli chodzi o rozwiązanie zagadki, do samego końca nie domyślałam się go; na początku miałam jednego podejrzanego, później jednak zmieniłam go na innego. Po przeczytaniu okazało się jednak, że w obu przypadkach się myliłam. Czy to źle? Absolutnie nie, a przynajmniej dobrze się bawiłam, obstawiając swoje typy.

Do ważnych elementów należy także klimat powieści. Podczas czytania wyraźnie czuć niepokój oraz wiszące w powietrzu niebezpieczeństwo, które narasta z rozdziału na rozdział. Czytelnikowi udzielają się emocje postaci, nie ma tutaj momentów dłużyzn czy niepotrzebnych elementów. Są jednak celowo wprowadzone sceny humorystyczne, które pozwalają czytelnikowi odetchnąć. Bardzo ucieszyło mnie to, że nie były to żarty wprowadzone na siłę; tylko takie, które faktycznie pasowały do charakteru danej postaci. Nie było ich także za dużo.
Przede wszystkim w tej książce czuć mrok, a także aurę tajemnicy. Widzimy wyraźnie maski, które zakładają nasi bohaterowi podczas kontaktów z innymi ludźmi. Na początku w końcu każdy z nas chce jak najlepiej wypaść przed drugą osobą – jednak z czasem poznawania się postacie coraz bardziej odsłaniają się przed sobą, co także dodawało ciekawego motywu socjologicznego.
„Implikacja” to pozycja, która z całą pewnością przypadnie do gustu fanom niesztampowych oraz niepokojących thrillerów, ale także po prostu ludziom, którzy szukają ciekawej fabularnie książki z intrygującymi postaciami. Moim zdaniem jest to książka warta przeczytania, która w mojej pamięci zapewne zostanie na długo. Warto się zapoznać!

"Implikacja" Tomasza Brewczyńskiego to bardzo dobry debiut, o którym dowiedziałam się zupełnie przypadkowo.

Książka od początku trzyma w napięciu, a autor stopniowo wprowadza czytelnika w mroczne przeżycia i tajemnice Jana Poniatowskiego sprzed lat.
Już od pierwszych stron jest krwawo, a znalezione na ulicy zwłoki kobiety to dopiero początek. Autor poddaje nam wciąż nowe tropy i z każdym nowym bohaterem zastanawiałam się, jaki ma on związek z historią sprzed 20 lat.
Tak, w tej historii pojawia się wielu bohaterów, co na pierwszy rzut oka wydaje się nie do zapamiętania. Być może dla niektórych będzie to minus tej historii, jednak dla mnie nie było to problemem, bo doskonale wczułam się w całą opowieść. W końcówce wszystko doskonale spina się w jedną całość, a czytelnik poznaje siatkę powiązań bohaterów.

Układ książki porównałabym z serią o Krefcie Przemysława Żarskiego - każdy podrozdział ma wskazaną datę i wymienionych konkretnych bohaterów.
Jednak u Przemysława Żarskiego "nie trzymało się to kupy", a tutaj autor rzeczywiście umieścił wyłącznie wątki ze wskazanymi osobami.

Jak dla mnie "Implikacja" to świetny kryminał z mroczną przeszłością w tle.
Znacie? Nie? To koniecznie przeczytajcie. Doskonale spędziłam czas i czekam na drugą część z Janem Poniatowskim, która będzie miała premierę 20 września 2021.

Popieram Sunill. Książka taki typowy średniak. Skąd takie wysokie oceny? O gustach się nie dyskutuje . Tyle. Małgorzatap. Myślę podobnie😏🤔

• Egzemplarz recenzencki

Tomasz Brewczyński Implikacja Zobacz więcej