Ciemność zła

Dawid Waszak Wydawnictwo: Novae Res kryminał, sensacja, thriller
Novae Res
2020-02-17
2020-02-17

Zafascynowany tata zerka na monitor w gabinecie lekarza wykonującego badanie ultrasonograficzne. Z mądrą miną wpatruje się w kropki i kreski pokazujące jego dziecko. Nie potrafi odczytać tego obrazu tak samo, jak nie wie, czy będzie dobrym ojcem.

Kiedy ojciec przyszedł do dorosłego syna z dumną miną dyrektora sierocińca, zapomniał o swoim prawdziwym wizerunku przestępcy? Wtedy też udawał mądrego i doświadczonego faceta.

„Wiesz, twój tata był dobrym człowiekiem znęconym luksusem i władzą”

Władza uderza do głowy jak mocny alkohol. Pragnienie kierowania losem bezwolnych dzieci wypełnia decydentów jak wdmuchiwane powietrze. Profity też mają niebagatelne znaczenie. Kto ośmieli się podważyć autorytet burmistrza Jarocina?

„Myślisz, że jak założysz biała koszulę i czyste spodnie, to będziesz w stanie coś zrobić?”

W swej wielkiej naiwności Kacper myślał, że wskaże światu ludzi odpowiedzialnych za handel dziećmi i narządami do transplantacji. Łatwo było zasłużenie oskarżyć swojego ojca. Trudniej było obalić władzę i zadbać o bezpieczeństwo rodziny. Jeszcze trudniej było nie dać się zabić. Prawda, że to wielka rzecz, a wręcz nieprawdopodobna? Wystarczyło mieć więcej szczęścia niż sprytu i rozumu. Przecież kiedyś Kacper był silny i przebiegły… Teraz pozostał słaby facet przekonany o swojej potędze słów.

„Dawniej byłem wilkiem. Walczyłem o prawdę, uczciwość i dobre imię.”

Taki obraz „publicznego oskarżyciela” zaprezentował czytelnikom pan Dawid Waszak. Tytułowa „Ciemność zła” jest nie tylko złowroga, a wręcz lepka od brudu moralnego. Autor bardzo dobrze opisał atmosferę niewielkiego miasta. Bitwa samotnego polskiego „szeryfa” z władzą urzędu i prasą to jeszcze nie jest wygrana wojna ze złem. Zaskoczyło mnie, że niepozorny facet miał zadziwiające szczęście pokonując bezpośrednio dwóch uzbrojonych „karków”. Ostatecznie w bardzo dobrej powieści wszystko może zaistnieć. Trudno o pozytywne emocje, kiedy główny bohater walczy ze złem. Polecam tę bardzo sprawnie napisaną książkę, jedną z trzech części trylogii o Jarocinie.

Wracamy do cyklu Jarocin Dawida Waszaka, tym razem już 3 tomu. Główny bohater, Kacper został oczyszczony z zarzutów morderstwa, jednak on znowu zaczyna mieszać się w niebezpieczne wydarzenia z przeszłości, które mogą zagrażać jemu oraz jego bliskim. Jak wiadomo są sprawy, które nie chcą ujrzeć światła dziennego, a co za tym idzie, są też osoby, które do tego nie będą chciały dopuścić. Kacper jednak na własną rękę będzie chciał dojść do prawdy. Czy mu się to uda?

„Obiektywizm jest rzeczą względną. Szukamy prawdy, ale takiej, jaką chcielibyśmy znać. Dlatego, kiedy dostajemy ją na tacy, weryfikujemy ją w taki sposób, aby wyglądała tak, jak oczekiwaliśmy.”

Muszę przyznać, że po przeczytaniu książki mam lekko mieszane uczucia. Czasem odnosiłam wrażenie, że momentami dialogi były zbyt długie i nudzące. Główny bohater, czyli Kacper jest niezwykle irytujący, wkurzający i zmienny niczym pojawiający się i znikający wiatr. Raz zgrywa bohatera, by za chwilę omal nie zapaść się pod ziemię ze strachu, Uważa się za wszechwiedzącego, do tego jest łatwowierny, co niejednokrotnie wykorzystują inni. Zamiast chronić swoją ciężarną partnerkę, ten na własną rękę chce rozwikłać wiele zagadek.

Dawid Waszak w swojej powieści przedstawia nam świat polityki, w której ludzie rządzą się własnymi prawami, które tak naprawdę za wiele prawdy w sobie nie mają. Świat polityki to ciągłe kłamstwa, manipulacje i sprzeczki. Zresztą doskonale widać to w obecnie panującym czasie. Ludzie uważają, że skoro mają wysokie stanowisko, to wszystko im wolno. Że są w stanie wszystko kupić za pieniądze. A gdzie w tym wszystkim się podziała ich moralność? Niestety tak było, jest i będzie, a my nic na to nie poradzimy.

„W polityce jest jak w szachach. Codziennie bądź lepszy od siebie. Jeżeli ktoś jest lepszy od ciebie, to podważ jego wiarygodność.”

Kreacja bohaterów (pomimo irytującego Kacpra) została dobrze poprowadzona. Wyzwalają oni bowiem w czytelniku ogrom emocji, co uświadamia nas, że są oni tylko zwykłymi ludźmi z wadami i zaletami. Akcja powieści rozwija się dość prężnie, ciągle coś się dzieje. Nic nie jest tutaj jednoznaczne. Autor umiejętnie wprowadza napięcie do swojej powieści. A zakończenie totalnie zaskakuje.

"Ciemność zła" to historia z ciekawymi zwrotami akcji, z bohaterami nie zawsze przez nas „uwielbianymi” oraz z ogromem intryg. Jeśli lubicie takie historie, to koniecznie przeczytajcie.

Cześć 😎 Jak wam mija ten pochmurny dzień ? Zapraszam was do zapoznania się z moją opinią na temat książki
'' Ciemność zła '' 😈

'' W polityce jest jak w szachach. Codziennie bądź lepszy od siebie. Jeżeli ktoś jest lepszy od ciebie, to podważ jego wiarygodność ''.

Ten cytat jest jak najlepszym wstępem i bardzo ważnym sformułowaniem, jeżeli chcemy dobrze wczuć się w klimat książki Dawida Waszaka. '' Ciemność zła '', ponieważ to właśnie o niej mowa, jest 3 książką autorstwa Dawida Waszaka z cyklu Jarocin. Została ona wydana przed wydawnictwo Wydawnictwo Novae Res. Głównym bohaterem książki jest Kacper Zborowski, który wraca po latach do swojego rodzinnego Jarocina i zostaje zamieszany w morderstwo, którego jednak nie popełnił. W dalszych częściach lektury poznajemy również partnerkę Kacpra- Lindę. Wątek miłosny jest tu bardzo mocno nakreślony i ciągnie się przez całą akcję. Pozorny spokój dwójki zakochanych wkrótce zostanie zakłócony przez przeszłość, która nie daje o sobie zapomnieć. Zagłębiając się dalej, wraz z Kacprem poznajemy najciemniejsze obrazy życia politycznego w Jarocinie, życia władz, wchodzimy w same kuluary nie jasnych interesów, powiązań. Poznajemy potężne, skorumpowane organizacje, które nie cofną się dosłownie przed niczym, by osiągnąć swój cel, wzbogacić się i ostatecznie utrzymać władzę. Kacper jest bohaterem działającym pod wpływem impulsu i niekoniecznie jest to dla niego dobre, o czym również się przekonujemy. Podejmuje decyzje, których potem żałuje. Książka napawa całą paletą emocji. Nic nie jest tu takie, jak pozornie się wydaje. Zakończenie zaskakuje i warto nie poddawać się , doczytać książkę do końca. Do czego jest zdolny burmistrz Puszyński, by utrzymać władzę i jaką rolę w całej poplątanej, mrocznej intrydze odegrał ojciec głównego bohatera ? Jeśli chcecie otrzymać odpowiedzi na te i inne pytania związane z książką, to powinniście przeczytać ją całości. Ja nie powiem już nic więcej na temat fabuły, akcji książki. Jeżeli miałbym podkreślić coś, co w tej książce mi się nie podobało, to zwróciłbym tutaj uwagę na fakt, że niektóre wątki w książce bardzo się ciągnęły, to według mnie utrudnia czytanie i chęć powrotu do lektury. Nie jest to kryminał, który '' kapie '' krwią z każdej strony. Osobiście bardziej uznałbym '' Ciemność Zła '' bardziej za thriller niż kryminał. Myślę, że osoby, które zechcą przeczytać tę książkę, powinny zapoznać się również z wcześniejszą twórczością Dawida Waszaka.
6️⃣/🔟

'' Ciemność zła '' 😈

W końcu opuściły mnie nerwy, które towarzyszyły mi podczas czytania tej książki, więc mogę w miarę na spokojnie napisać recenzję.

Kacper razem ze swoją dziewczyną Lindą wraca do rodzinnego Jarocina. Miasta, które jest kontrolowane przez despotycznego burmistrza, a każdy mieszkaniec wie, że nie powinno się z nim zadzierać. Kacper natomiast ma na to wywalone i postanawia stawić czoła władzy w mieście. To co, że oni mają pieniądze, władzę i są powiązani z mafią. Kacper da radę
"Ciemność zła" jest to trzecia część serii o Jarocinie, o czym nie miałam pojęcia decydując się na tę książkę. Na początku było mi się bardzo trudno połapać, co i jak, ale z czasem w końcu ogarnęłam postacie i wydarzenia. Główny bohater w poprzednich częściach został oskarżony o coś, czego nie zrobił i teraz wrócił do miasta, oczyszczony ze wszystkich zarzutów, jednak nie radzi sobie z trudną przeszłością. On i jego partnerka w dzieciństwie przebywali w sierocińcu, gdzie odbywał się handel dziećmi lub ich narządami i właśnie przez te traumatyczne wydarzenia Kacper chce teraz odegrać się na burmistrzu miasta.

Dla mnie ta książka była po prostu nudna. Powiem to prosto z mostu, ale dla mnie nie dało się jej czytać. Tam było wszystko: związek, mafia, CBŚ, przestępcy, przekręty, trudna przeszłość, ale kurde. Tyle tego było, a książka w ogóle nie potrafiła mnie zainteresować. Marzyłam tylko o tym, żeby ją odłożyć, a potem robiłam wszystko, żeby tylko nie brać jej znowu do rąk. To, że była nudna to jest pierwszy problem. Drugim i chyba większym problemem był dla mnie główny bohater. Już na początku posta zasugerowałam, że Kacper żyje własnym życiem. Każą mu zostać w domu, żeby chronił siebie i Lindę, która jest w ciąży, bo grozi im niebezpieczeństwo to nie. On pójdzie i zrobi wszystko sam, bo zrobi to najlepiej i oczywiście jest najmądrzejszy. Raz chciał być superbohaterem, a raz był tak przestraszony i nieogarnięty, że pewnie najchętniej przytuliłby się do cycka matki. Serio. Tak irytującego głównego bohatera dawno nie spotkałam. Do tego wszystkiego był naiwny i ufał każdemu po kolei, żeby potem nagle się zdziwić, że go oszukali.

Zakończenie... Czytając książkę nie miałam pojęcia, co może być w nim zawarte, ale nie dlatego że tajemnica goniła tajemnicę, a z każdą stroną pojawiała się nowa zagadka. Nie miałam pojęcia, czego mogę się spodziewać na końcu, bo ta historia była tak nudna i bez wyrazu, że nie miałam pojęcia, jak to ma się niby skończyć. Także mogę przyznać, że zakończenie mnie zaskoczyło, ale nie tym, jak wszystko zostało wyjaśnione tylko po prostu tym, co zostało w nim przedstawione, a nie ukrywam, że było to lekko wzięte znikąd. Jedynym plusem książki jest postać Lindy, która miała większe jaja od Kacpra i cały czas próbowała sprowadzić faceta do pionu. Kacper oczywiście obiecywał, że się poprawi, żeby za kilka chwil znowu wziąć wszystko w swoje ręce i jechać ratować Jarocin.

"Z tobą jest jak z dopalaczami. Nigdy nie wiadomo, co się trafi. Raz rozmawiamy i jest wszystko super, a kolejny raz masz problemy z d..."

Te słowa dotyczą głównego bohatera Kacpra Zbrorowskiego, który jest energiczny, działa pod wpływem impulsu, często jego motorem do działania jest adrenalina dzięki, której nie raz wychodził z kłopotów obronną ręką, jest bardzo uczciwy i ta cecha doprowadza, że w moim mniemaniu czyni go "nadczłowiekiem" - dlaczego...? Bo szuka sprawiedliwości i chce zamknąć wszystkich którzy mają nieczyste interesy i pną się w karierze zawodowej po szczeblach do góry.
Czytając książkę nie wiesz kto jest zamieszany i skorumpowany, może to dotyczyć adwokata, lekarza, policjanta, śledczego czy mafii. Czujemy oddech niebezpieczeństwa. Kacper jednak próbuje dociec prawdy i chce zbawić świat pomimo, że jego partnerka jest w ciąży. Pragnie ochrony, a potem i tak pędzi na złamanie karku by coś załatwić, wyjaśnić czy zadać pytanie.
Czy takie zachowanie doprowadzi do tragedii...? Może jednak wyciągnie wnioski i się wycofa...? Czy swoje śledztwo doprowadzi do końca...? Uzyska dowody by pogrążyć świat przestępczości...?
Żałuje, bo przygodę z tym bohaterem zaczynam od 3 tomu. Obawiałam się, że mogę mieć problem z tekstem i dawnymi wydarzeniami, o których nie czytałam, ale autor zadbał by były nawiązania do przeszłości dzięki czemu płynnie mogłam uczestniczyć w lekturze.
Czy nazwałabym książkę thrillerem...? Raczej nie dla mnie to była bardzo dobra sensacja, którą oczami wyobraźni widzę na dużym ekranie, bo dostarcza wiele emocji, wątki kryminalne wciągają. Mataczenia, przekupność, kłamstwa, główny bohater nieugięty, uparty i dociekliwy. To sprawia, że powieści nie da się odłożyć na półkę - chcesz dobrnąć do końca i dowiedzieć się czy dobro zwycięży...?
Co do ostatnich stron trochę czuję niedosyt... Miałam nadzieję... Myślałam... Żałuję... - Czego...? Nie mogę zdradzić, bo ujawniłam bym wiele szczegółów za które mogłabym dostać się na listę złych osób, bo kto lubi jak ujawnia się końcowe sprawy... Więc jeśli pociąga cię adrenalina, szybka akcja, niekontrolowane działanie głównego bohatera to koniecznie musisz sięgnąć po tą książkę. Uważaj komu ufasz... nie zdradzaj zbyt wielu szczegółów z lektury, bo możesz przepłacić swoim życiem. :)

Autor w swojej powieści pokazuje nam środowisko służb publicznych i jego powiązania, nieczyste zagrania, ukrywanie prawdy za wszelką cenę. Podczas czytania przekonamy się do czego zdolny jest człowiek na wysokim stanowisku by jego kariera przebiegała pomyślnie bez przeszkód. W powieści poznajemy Kacpra Zborowskiego i jego partnerkę Lindę. Kacper został oczyszczony z zarzutów o morderstwo ale to mu nie wystarczyło. Dąży do tego aby udowodnić winę burmistrzowi Jarocina w handlu dziećmi z sierocińca i ich organami. Nie zauważa, że jego zaufany funkcjonariusz manipuluje nim i doprowadza go do popełnienia przestępstwa. Kacper martwi się o Lindę ale nie umie czekać bezczynnie i tak jak każe mu policjant i działa na własną rękę. Mimo iż nie czytałam poprzednich części serii ta mi się podobała. Autor bardzo dobrze dobrał do siebie bohaterów, klimat jaki jest w powieści pozwala nam wyobrazić sobie dokładnie rozgrywaną akcje . Bardzo ciekawa i dokładnie przemyślana fabuła, umiejętnie prowadzona narracja, bez zbędnych opisów, prosto i zrozumiale. Powieść zawiera w sobie tytułowe zło, które już się tak rozprzestrzeniło, że trudno je powstrzymać. Książkę czyta się szybko, jest bardzo wciągająca. Zakończenie bardzo zaskakuje i to najbardziej lubię w książkach kryminalnych. W powieści znajdziemy wszystko co powinien zawierać dobry kryminał, nietuzinkowa fabuła, bardzo intrygujący motyw, postacie z wieloma sekretami i bardzo niejednoznaczne oraz nieoczekiwane zwroty akcji.

Po raz pierwszy stykam się z twórczością Dawida Waszaka. Co prawda zacząłem nie po kolei, bowiem „Ciemność zła” jest trzecią, ostatnią z nich. Jednak nadal zbieram szczękę z podłogi. Oczywiście z wrażenia. Na pewno przeczytam wcześniejsze części.
Od początku… W „Ciemności zła” Kacper Zborowski wraca do Jarocina po oczyszczeniu przez sąd z zarzutów kilku morderstw. Próbuje żyć normalnie wraz z niedawno poznaną dziewczyną Lindą. Jednak nie jest mu to dane. Przeszłość daje o sobie znać bardzo szybko, szczególnie gdy burmistrz miasta zostaje również uniewinniony od tych samych zarzutów.
Dla burmistrza Pyżalskiego Kacper jest wrogiem numer jeden. Mężczyzna musi wybrać. Czy uciekać, czy walczyć? Ma świadomość, że nie może nikomu ufać i nie ma szans ze świtą oraz znajomościami włodarza miasta. Poza tym Kacper ma jedną niekoniecznie dobrą przypadłość…. nieświadomie pcha się w szpony niebezpieczeństwa poprzez nieprzemyślane czyny.
Całość recenzji na:

Kacper Zborowski po powrocie do rodzinnego Jarocina zostaje wplątany w grę o władzę. Znów jego prześladowcą staje się burmistrz, a jego uwolnienie od zarzutów morderstw mimo uniewinnienia skutkuje nowymi wydarzeniami. Dlaczego wszystkie wydarzenia są związane z jego przeszłością, kto chce jego śmierci?
Jest to trzeci tom trylogii jarocińskiej, o czym niestety nie wiedziałam, mimo to, wszystkie fakty z poprzednich części zostały nakreślone, więc można bez znajomości poprzednich tomów przeczytać ten trzeci, niestety w drugą stronę się nie da.
"Idzie nocka, ciemność zła,
Oczy zamknij , idź już spać. Nie uciekaj, kładź się już. I tak Cię znajdę, no chodź już ..."
Bardziej jest to sensacja niż kryminał, mimo, że zabójstwa są, ale bardziej, jako tło do opowieści, ponieważ oprócz prób zrozumienia zaistniałych wydarzeń przez Kacpra Zborowskiego śledztw nie ma. Co do fabuły pewną nowością są mafijne powiązania i próba usytuowania w naszej polskiej rzeczywistości zachowań niczym z literatury amerykańskiej, ale to oczywiście zamysł autora, który będzie się pojawiał na naszym polskim poletku. Niestety nie do końca on mnie przekonał, może przez to, że żyję tu obecnie, i nie chce mi się wierzyć, że pewne zachowania bohaterów są tak oczywiste. Nie ukrywam, że zawsze mam z tym problem, i o ile takie zachowania, jakie uskutecznia główny bohater w literaturze zagranicznej nie rażą tak tutaj jak już pisałam nie do końca mi pasowały.
Narracja całości opiera się na opowieści Kacpra, który ze swojego punktu widzenia opowiada całą historię. Znów miałam zgrzyt, raz gra rolę herosa, raz płaczliwego chłopa, raz się martwi, raz ma wszystkich i wszystko gdzieś. Ogólnie miałam wrażanie, że tym zachowaniem i tym, co się działo w poprzednich częściach powinien już po oskarżeniach o morderstwo brać nogi za pas i wiać z naszego kraju. Niestety w tym momencie nie rozumiem jego postępowania wobec obecnej sytuacji – znowu zagłębia się w wydarzeniach, które go przerastają, a jego zachowanie jest ogromnie irracjonalne – pcha się swoim prześladowcom przed oczy, jakby w ogóle nie rozumiał zagrożenia. Z jednej strony sny pokazują mu zagrożenie, z drugiej strony w rzeczywistości robi rzeczy bez jakiekolwiek sensu – chyba, że już od razu ma umrzeć za swoje czyny. Sytuacja pod koniec jest już dziwna, całość ratuje osoba odpowiedzialna za przecieki współpracę z burmistrzem, takiego rozwiązania się nie spodziewałam i ten fakt jest dla mnie nie ukrywam jedynym plusem całości – zaskoczenie.
Co raziło mnie osobiści to powtórzenia, jakby pisarz chciał zapełnić strony, co chwilę miałam wrażenie – to już było opisane, po co wracać?
Ogólnie nie wciągnęłam się w opowieść, dopiero końcówka wywołała zaciekawienie, reszta mimo podjętych tematów niestety mnie wynudziła, może przez formę przekazu, może przez ciągłe rozterki głównego bohatera.
„Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl"

Jest to trzeci tom trylogii jarocińskiej, o czym niestety nie...

Dziś dzięki weźmiemy na tapetę " ciemność zła" @dawid_waszak. Z tym autorem spotkałam się po raz pierwszy przy " czerwieni obłędu", która jak pewnie pamiętacie wywarła na mnie duże wrażenie. Tym bardziej z chęcią zabrałam się za nową propozycję. Co prawda opornie mi szło, ale nie dlatego, że była zła, tylko dlatego, że doba ma tylko 24h🤣
Książka mi się podobała, była akcja, tajemnica czyli to co w każdej dobrej książce być musi. Nie zniechęcił mnie nawet główny bohater, którego miałam ochotę udusić😁😁.
Polecam zapoznać się z serią o Jarocinie, bo to jest mój kolejny dieod na to, że polscy autorzy zasługują na uznanie. Wielkie gratulacje Dawid 😁 czekam na więcej😁

Książka mi się podobała, była...

"... Idzie nocka, ciemność zła,

Oczy zamknij, idź już spać.

Nie uciekaj, kładź się już,

I tak cię znajdę,ni chodź już..."

"Ciemność zła" to trzeci tom cyklu pt."Jarocin". Nie ukrywam, że nazwa cyklu miała decydujący głos w wyborze książki. Jarocin kojarzony z festiwalami jawi mi się jako miasto klimatyczne i miejsce bliskie mej duszy.

Niestety nie czytałam dwóch poprzednich tomów cyklu, tu dobra wiadomość dla tych którzy się wahają czy można czytać tomy niezależnie. Można. Ja nie odczułam zupełnie, że brakuje mi jakiejś informacji z poprzednich części.

"Ciemność zła" jest historią Kacpra Zborowskiego, który popada w nie lada tarapaty, dążąc do sprawiedliwości. Sytuacja nie byłaby może tak dramatyczna, gdyby w sprawę nie był uwikłany sam burmistrz Jarocina, Zbigniew Puszyński.

"...Jarocin dogłębnie przesiąknął złe. Serce Jarocina jest złe, więc trzeba zrobić u przeszczep. ercem Jarocina jest burmistrz miasta..."

Prowadząc swoje własne śledztwo Kacper chce chronić przede wszystkim swoją partnerkę Lindę i ich jeszcze nienarodzone dziecko. Współpracuje z ludźmi z CBŚ, lecz nie do końca słucha ich poleceń. Z każdą chwilą pogrąża się bardziej. Co zobaczy światełko w tunelu i uzyska nowe dowody przeciwko burmistrzowi, to tym bardziej sprawy się komplikują. Kacper nie ma już komu ufać, jest zdany na siebie. A za nim niczym horda wściekłych psów ciągnie się historia jego ojca, Doriana.

"...Wystarczyło czternaście dni, aby spieprzyć sobie życie..."

Powieść Dawida Waszaka jest niczym jazda bez trzymanki. Kibicując bohaterowi, co i rusz chcemy krzyknąć; nie rób tego! Uważaj!Podczas czytania miałam milion sprzecznych myśli dotyczących Kacpra. Zarówno mnie irytował, wkurzał, a i niejednokrotnie wzbudzał podziw czy też rozczulał. Chyba jest to niezbity dowód n to, że autorowi udało się stworzyć bohatera z krwi i kości. Nie idealnego, nie całkiem złego, ale właśnie takiego prawdziwego ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami.

Kreacja bohatera to niewątpliwy plus powieści, ale za to zakończenie.... Istna miazga. Całkowite zaskoczenie.

Powieść jak najbardziej polecam, oczywiście najlepiej wszystkie tomy. Ja postanawiam nadrobić dwa poprzednie. Mam nadzieję, że się nie zawiodę, tak jak Wy nie zawiedziecie się sięgając po "Ciemność zła"

"... Idzie nocka, ciemność zła,

Oczy zamknij, idź już spać.

Nie uciekaj, kładź się już,

I tak cię znajdę,ni chodź już..."

Niestety nie czytałam dwóch...

• Dawid Waszak
  • Ebook do kupienia