Ginczanka. Na stulecie poetki

Okładka książki Ginczanka. Na stulecie poetki Katarzyna Kuczyńska-Koschany, Katarzyna Szymańska
Okładka książki Ginczanka. Na stulecie poetki
Katarzyna Kuczyńska-KoschanyKatarzyna Szymańska Wydawnictwo: Pasaże Seria: Przęsła językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Przęsła
Pasaże
2018-11-13
2018-11-13
zuzanna ginczanka poezja

Akademicka nuda.

Akademicka nuda.

Nie wiem, czy potrafię racjonalnie wytłumaczyć swoją fascynację postacią i twórczością Zuzanny Ginczanki : mądre, dojrzałe wiersze, wielka niezwykła uroda, tragiczny los. Pewnie wszystko po trochu i bardzo kibicuję wszystkim inicjatywom, mającym na celu umieszczenie Jej poezji na należnym miejscu w panteonie polskiej literatury .
Wybór „ Ginczanka . Na stulecie Poetki „ to zapis materiałów z konferencji „ Non omnis moriar „ W setną rocznicę urodzin Zuzanny Ginczanki. „ Wydarzenie to odbyło się w ramach XX Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki 26. kwietnia 2017 i zostało zorganizowane przez Koło Miłośników Kultury i Literatury Żydowskiej „ Dabru emet” oraz Pracownię Badań nad Tradycją Europejską IFP UAM. Oczywiście są to teksty naukowe, lecz badaczki i badacze podkreślają prywatny stosunek do twórczości Poetki. Ginczanka zginęła tragicznie przedwcześnie . Jej dojrzałe wiersze wydają się jakoś bardzo aktualne tu i teraz. Choćby jej lokowanie własnej poezji w męskiej tradycji , jak gdyby „ kobieca „ poezja była czymś mniej poważnym . Jedna z badaczek Sylwia Papier pisze nawet, że twórczość Ginczanki „ z upływem czasu zyskuje na aktualności „ i określa Poetkę jako dybuka „ zarażającego sobą „ nowych czytelników i badaczy. Jan Śpiewak określił Ginczankę jako „ poetkę zdziwienia wobec świata i strachu wobec historii „. To też bardzo aktualna perspektywa .
Poza wszystkimi analizami są to po prostu bardzo piękne, urzekające teksty czy w lekturze czy formie śpiewanej/ Lena Piękniewska i ostatnio kolaboracja zespołów „ Nocą Umówieni „ i „ Airis String Quartet „ / Weźmy dla przykładu choćby tak urzekające frazy :
„ Nie jestem niczem innem, jak mądrą odmianą zwierząt i niczem innem nie jestem jak czujną odmianą ludzi „
„ Jeśli zapyta ciebie ktoś, czy wierzysz w miłość; odpowiedz, że wierzysz w tlen, który jest w powietrzu”
„ Tylko życie mam w tym życiu na własność , chyba wolno mi je szczodrze roztrwonić „
„ Oczami jak agrafkami ostro wpięłam się w świat „
„ Wzbogacam się świat i sobą świat wzbogacam „
„ Oto głoszę namiętność i mądrość ciasno w pasie zrośnięte jak centaur „
W kontekście tragicznej śmierci Poetki szczególnie mocno brzmi fragment „ tylko życie mi w życiu zostaje, by o śmierci zapomnieć na śmierć „

Wybór „ Ginczanka . Na stulecie Poetki...

Zbiór materiałów pokonferencyjnych zebranych przy okazji konferencji “Non omnis moriar… W setną rocznicę urodzin Zuzanny Ginczanki", zorganizowanej w ramach XX Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, w kwietniu 2017 roku.

W jedenastu referatach prelegenci starają się poszerzyć zakres przeżyć związanych z poezją Ginczanki, wzbogacają konteksty, próbują nowych odczytań, “oklejają” tę twórczość kodami kulturowymi, podnoszą egzegezę dorobku Sany do niemal swoistej teologii.
Wybrane utwory poddawane są analizie, interpretacji, porównaniom do tekstów innych autorów, a wszystko to w ramach badań filologicznych i dyskusji metodologicznych.

Mimo swej niewątpliwej wartości naukowej nie sposób oprzeć się wrażeniu, iż momentami zachodzi tu zjawisko “dzielenia włosa na czworo”.

Grafomańskie wypociny poskładane w pośpiechu z nadinterpretacji miernoty .

Grafomańskie wypociny poskładane w pośpiechu z nadinterpretacji miernoty .

Masło maślane. Nabijanie punktów za publikację .

Masło maślane. Nabijanie punktów za publikację .

Gniot , ubijanie masła. Dzielenie włosa na czworo , akademicka nuda , jak słusznie ktoś zauważył , nabijanie punktów za publikację.

• Poezja/Piosenka/Antologia

Dodaj cytat z książki Ginczanka. Na stulecie poetki