Scary Stories to Tell in the Dark

horror
HarperCollins
2017-07-25
2017-07-25

Niedawno oglądałam film, tym razem sięgnęłam po książkową wersję „Upiornych opowieści po zmroku”. Przyznam, że nie sprawdzałam wcześniej, czym tak naprawdę jest ta pozycja. Z obecnej perspektywy uważam jednak, iż wprost trzeba to najpierw sprawdzić. Opowiadaniom zebranym przez Alvina Schwartza w pewnym sensie bliżej do opracowania historycznego niż rzeczywistej beletrystyki.

Tomik składa się z niemal trzydziestu opowieści z pogranicza miejskich legend, przekazów folklorystycznych, ogniskowych straszaków, pieśni, gier i innych fantastycznych historii. Uporządkowane zostały one w mniejsze zbiory tematyczne, przed każdym z nich znajduje się krótkie wprowadzenie. Przedstawione opowieści zawierają także wskazówki narracyjne dla gawędziarza, mające ułatwić przerażenie przez niego słuchaczy. Każda historyjka zajmuje przy tym raptem kilka stron – najdłuższe z nich bodaj pięć. Zauważę przy tym, że niektóre z nich znane będą większości czytelników już przed otwarciem książki. Wszak kto nie słyszał współcześnie jeszcze creepypasty/miejskiej legendy o „Haku” czy „Długich światłach”? Należy to mieć zdecydowanie na uwadze przed zdecydowaniem się na zapoznanie z tą pozycją.

Mówiąc o samej treści – niektóre historyjki są niepokojące, inne dość przeciętne. Patrzeć na nie należy jednak przez pryzmat historyczny, jako na opowieści przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie i dopiero zakonserwowane przez autora w formie zbioru. Jako ciekawostka etnograficzna zdecydowanie zasługuje na uwagę: opracowanie Alvina Schwartza stanowi niejako grozowy odpowiednik baśni spisanych przez braci Grimm. Są więc one wszystkie ludowymi opowieściami o duchach, klątwach i psychopatycznych mordercach, które raz po raz zmieniały swój kształt w kolejnych przekazach. Autor na końcu tomiku zawiera również króciutką notatkę dotyczącą pochodzenia poszczególnych historii, a także jeszcze obszerniejszą bibliografię, odsyłającą do dalszych opracowań w tej tematyce – jeśli będę miała okazję, to z pewnością sprawdzę przynajmniej część z nich!

„Upiorne opowieści po zmroku” były dla mnie niezwykłą wręcz odskocznią od standardowych zbiorów opowiadań. W końcu nie tak często można za ich sprawą obcować z czymś znacznie większym od elementu literackiej biografii samego autora. Przyznam jednak, że mimo tego pozycja ta nie zwala z nóg, acz jednocześnie szkoda, iż całość została rozbita aż na trzy części – zabieg zupełnie zbędny przy tak małej objętości. Po kolejne odsłony pewnie kiedyś sięgnę… nie mam jednak pojęcia jak prędko. Tej konkretnej pozycji przyznaję raptem 6/10: polecić ją mogę przy tym wyłącznie tym, których interesuje historia gatunku.

Alvin Schwartz przedstawia 1 tom przerażających opowieści. ( z doświadczenia powiem że najlepiej czytać je po zmroku, w gronie znajomych, i straszyć się nawzajem) . Książka jest dość abstrakcyjna jak na swój typ ponieważ autor zbierał opowieści do niej z wielu zakątków świata. Serdecznie polecam!

„Upiorne opowieści po zmroku” to zbiór opowiadań autorstwa Alvina Schwartza, który w 2019 roku wywołał małe trzęsienie ziemi wśród fanów horroru. Związane to było z pojawieniem się w kinach jego ekranizacji, pod tym samym tytułem. W skład zbioru wchodzi dwadzieścia dziewięć krótkich historii i wierszy liczących od jednej do czterech stron. „Upiorne opowieści po zmroku” stanowią pierwszy tom trzyczęściowego cyklu, na który składają się jeszcze „Więcej upiornych opowieści po zmroku” oraz „Kolejne upiorne opowieści po zmroku”. Całość utrzymana jest w konwencji opowiadań, które można snuć przy ognisku lub wieczorem, gdy zapadnie już zmrok. Autor tworząc poszczególne historie, czerpał inspiracje z folkloru, indiańskich wierzeń i legend miejskich. W poszczególnych opowiadaniach można spotkać duch, zjawy, potwory, morderców i chodzące szkielety. Jednak największe wrażenie zrobiła na mnie mroczna okładka i grafiki znajdujące się w książce.

Sięgając po tę lekturę liczyłem na solidną dawkę grozy oraz opowieści, które mógłbym polecić znajomym. Niestety żadne ze znajdujących się w zbiorze opowiadań nie zrobiło na mnie wrażenia. Niektóre miały pewien potencjał, który w przypadku należytej rozbudowy i przemyślanej fabuły mogłyby dać fanom horroru odrobinę rozrywki, na którą zasługują. Osobiście bardzo się na niej zawiodłem. Myślę że tego rodzaju historie mogłyby podziałać jedynie na wyobraźnię małych dzieci.

Niektóre historie z potencjałem i angażujące, ale krótkie. Reszta kompletne nieporozumienie.

„Upiorne opowieści po zmroku” Alvina Schwartza to antologia zawierająca dwudzieścia dziewięć krótkich opowiadań i wierszyków z dreszczykiem. Pierwsza część trzytomowego cyklu (na który składają się również „Więcej upiornych opowieści po zmroku” oraz „Kolejne upiorne opowieści po zmroku”) po raz pierwszy została wydana w 1981 roku. W 2019 doczekała się filmowej adaptacji o tym samym tytule.

Autor spisując swoje dzieła czerpał głównie z folkloru i legend miejskich, jednak zainspirował się też m.in. twórczością Williama Shakespeara i Marka Twaina. Książki skierowane są do młodszych czytelników, więc na dorosłym odbiorcy niestety raczej nie zrobią piorunującego wrażenia.

Ja, jako fanka horrorów, oczywiście byłam w kinie na filmie, a w literacki pierwowzór zainwestowałam, bo ładnie wydany - ilustracje Stephena Gammella polecam wszystkim bez względu na wiek. Same historyjki natomiast spodobałyby mi się dużo bardziej, gdybym miała osiem lat.

Upiorne opowieści po zmroku Alvina Schwartza jest propozycją krótkich historii z pogranicza grozy, miejskich legend i opowieści z dreszczykiem opowiadanymi wieczorami lub przy ognisku. Nie pozorna z pozoru książka mogła okazać się ciekawą pozycją z takich strasznych historii, które wywoływały może nie przerażenie, lecz odczucie niepokoju. Sięgając po nią miałem nadzieje na wciągające i pełne klimatu grozy opowiadania. Z drugiej strony bałem się tego co dostanę od autora. Jednak po książkę sięgnąłem.

Upiorne opowieści po zmroku jak sama nazwa w tytule nawiązuje do historii z dreszczykiem, nieraz makabrycznych, ale niepokojących. Opowiadające różne przygody bohaterów w przerażających sytuacjach w jakich znaleźli się i czuć w nich potencjał na takie straszne opowieści. Jednocześnie widać, że przypominają dawne lub takie historie jakie można by było spotkać przy grupce przyjaciół opowiadających sobie upiorne historie przy ognisku lub wieczorem. Ciekawy pomysł na zbiór właśnie takich opowiadań. Urokliwych, niepokojących i klimatycznych. W przypadku tym dostajemy krótkie, nieraz ledwie dwu lub trzy stronicowe opowieści, w których brakowało mi właśnie ich rozbudowy i pogłębienia klimatu na bardziej mroczny. Znajdziemy w nich duchy, zjawy, kościotrupy, indiańskie wierzenia, przedziwne zwierzęta, makabryczne i niepokojące sytuacje. Zwięźle napisane i co może brakować to nieraz klimatu, stworzenie wyrazistych postaci i przerażenia w czasie czytania. Wszystko jest za bardzo opisane w kilku zdaniach aż do finału każdej z nich. Sporą robotę robią rysunki w książce podkreślające grozę i dzięki nim zbiór opowieści zdaje się bardziej niepokojący. Podobały mi się i dobrze pasowały do opowiedzianych historii.

Książka Upiorne opowieści po zmroku można przeczytać jeśli ktoś nie nastawia się na horror tylko bardziej na opowieści z dreszczykiem, makabrą i lekką grozę niż pełnokrwisty zbiór grozy. Autor zebrał podania, wierzenia i miejskie legendy w jeden zbiór, który okazał się przyjemny, lekki i nie za bardzo straszący niż możną oczekiwać. Oczywiście same historie nie zaskakują niczym nowym, ale wraz z ilustracjami tworzą niepokojącą lekturę. Po książce nie oczekiwałem za wiele podczas czytania jak zobaczyłem co otrzymuje w środku. Jednak pomimo prostoty, zwięzłości i właśnie nieraz mniejszej ilości atmosfery grozy na jaką miałem nadzieje dostać zbiór okazał się przyjemną odskocznią po czymś wymagającym. Żałuje, że autor nie pokusił się o pogłębienie opowieści o większą dawkę grozy i ciekawszych bohaterów. Upiorne opowieści po zmroku przypominają skierowane do młodzieży historie przestrzegające przed różnymi strasznymi sytuacjami. Efekt psuje dawka makabry i nieraz dosadność w opisach dotyczącą wydarzeń. Jakby sam autor nie mógł zdecydować się do kogo skierować zamieszczone opowieści z dreszczykiem. Przyjemnie czyta się, z lekkością, dobrze i szybko. Pomimo pewnych mankamentów okazał się ciekawą i nie wymagającą lekturą na dwa wieczory, przy których spędziłem miło czas. Książka nie zaskakuje niczym nowym, ale lubię takie niepokojące opowieści. Dlatego nie nudziłem się w czasie czytania. Autor starał się stworzyć taki zbiór przypowieści, opowiadań i opowieści jakie można usłyszeć siedząc przy ognisku. Albo przy spotkaniu z przyjaciółmi w domu opowiadającymi sobie mroczne, pełne klimatu i mrożące w żyłach krew historie o duchach, upiorach i makabrycznych wydarzeniach. Upiorne opowieści po zmroku są pierwszym tomem takich historii i jestem mimo wszystko ciekawy kolejnych zbiorów z takimi historiami. Mam nadzieje, że okażą się mroczniejsze, pełne niepokoju i grozy niż te co otrzymałem w tym przypadku. Jednak jeśli ktoś oczekuje horroru z pełnego zdarzenia lub grozy może zawieść się podczas czytania. Zbiór opowieści okazał się co najwyżej dobry lub niezły jako historyjki z dreszczykiem, przy których spędziłem miło czas mimo wszystko dobrze bawiąc się podczas czytania.

Na półkach: , , , , , ,

Jest kilka fajnych, ale nic specjalnego. Pierwszy i ostatni rozdział nie ma w sobie nic dobrego. Ale przynajmniej krótka i szybko się czyta.

Nic specjalnego. Historię są bardzo krótkie i przez to nie można się w nie wciągnąć

Opowieści to za dużo powiedziane , raczej,opowiastki,luźne gadki które mają nas nastraszyć. Wychodzi przeciętnie ,raczej dla młodych czytelników .

Z początku sądziłem, że wyrzuciłem pieniądze kupując tą książkę. Opowieści w niej zawarte nie przekraczają swoją długością dwóch kartek a ich "upiorność" jest raczej mocno wątpliwa. Jednakże to co znalazłem na końcu tego zbioru odmieniło moje spojrzenie na to dziełko. Na końcu znajduje się ogromna bibliografia oraz wyjaśnienie pochodzenia tych historii, a jest ono zacne. Okazuje się, że są to tradycyjne historie, zebrane z różnych części Stanów Zjednoczonych i różnych okresów czasowych - a więc antologia historii upiornych - historie przekazywane od pokoleń, zasłyszane i spisane. I tu znajduje się klucz do całości - te historie należy wykuć na blachę a potem opowiadać innym w upalną ciemną noc, siedząc przy ognisku. Dreszczyk gwarantowany.

• Horror
  • Literatura amerykańska