Mystery

horror
Dutton Books
1990-01-01
1990-01-01

Okładka książki OkoLica Strachu 9 (1) marzec 2018 Tomasz Bartosiewicz, Jakub Bielawski, Agnieszka Biskup, Piotr Borowiec, Krzysztof Grudnik, Urszula Koszarek, Olga Kowalska, Tadeusz Michrowski, Antoni Nowakowski, Olaf Pajączkowski, Tomasz Przyłucki, Łukasz Radecki, Jacek Radzymiński, Peter Straub, Simon Zack, Marek Żelkowski
OkoLica Strach... Tomasz Bartosiewicz...
Okładka książki Najlepsze horrory A.D. 2012 Mort Castle, Brian Evenson, Dawid Kain, Kazimierz Kyrcz jr, Jarosław Moździoch, Michael Slade, Peter Straub, Kaaron Warren, Aleksandra Zielińska, Dariusz Zientalak
Najlepsze horr... Mort Castle, Brian ...

Straub w swojej powieści zapoznaje nas z historią Toma Pasmora oraz tajemnica sprzed kilkudziesięciu lat. Książka jest podzielona na 8 części. Pierwsza cześć o jakże dźwięcznym tytule „Śmierć Toma Pasmora” sugeruje nam, że zostaniemy zapoznani z morderstwem Toma, które później będzie rozwiązywane. Nic bardziej mylnego. W pierwszej części młody Tom po awanturze za fundowanej przez jakiegoś pijaka, przepędzeniu go przez dziadka Toma i zamknięciu się w gabinecie z jego ojcem. Tom postanawia wybrać się na druga stronę wyspy. Gdzie w wyniku drobnego nieporozumienia dochodzi do tego, że Pasmor ucieka przed dwoma nieco starszymi chłopcami i wpada pod samochód gdzie umiera. Autor ukazuje nam jego przeżycia pośmiertne. Niestety sanitariusze przywracają go do życia.

Cały ten incydent rzutuje na jego przyszłe życie. W następnych częściach Tom poznaje sławnego detektywa, który mieszka naprzeciwko jego domu. Nasz bohater zafascynowany postacią tegoż człowieka i jego dokonaniami, zaczyna rozwiązywać tajemnicze morderstwo sprzed kilkudziesięciu lat.

Na okładce znajdujemy m.in. taką notkę:

"Morderstwa, zamieszanie, intrygi… bohaterowie z krwi i kości, misternie utkana opowieść, którą czyta się z satysfakcją… lektura punktu kulminacyjnego niewskazana dla osób chorych na serce. – Cleveland Plan Dealer"

Mam małe pytanie do Cleveland Plan Dealer, jakiego punktu kulminacyjnego?

Nie ma w tej książce zadnego punktu kulminacyjnego. Cała akcja powieści wlecze się jak żółw. Gdy już zaczyna się coś dziać, myślimy akcja przyśpieszy, przekartkujemy stronę by znów wrócić to swego ślimaczego tępa. A punkt kulminacyjny. Rozwiązanie całej tajemnicy i wszystkich pytań. Owszem następuje ale wraz z rozwojem sytuacji, czytelnik sam się domyśla odpowiedzi. Nie zostaniemy zaskoczeni imieniem mordercy jak w powieściach Christie. Także nie wszystko zostaje wyjaśnione pewnych rzeczy domyślamy się ale nie zostajemy utwierdzeni w naszych przekonaniach czy też wyprowadzeni z błędu. Okładka jest dość ciekawa i skłania do sięgnięcia po tę pozycję tak samo jak opisy na okładce. Przynajmniej mnie skłoniły one skłoniły.

[Wcześniej opublikowane na: http://zagubionywslowach.wordpress.com/]

Straub jest dla mnie genialnym pisarzem. Ta książka to jedna ze słabszych w jego dorobku. Ale i tak czyta się dobrze.

• * HORROR / GROZA
  • ...???