Shadowhunters. Il Codice

włoski
Raffaella Belletti, Manuela Carozzi, Alessandra Orcese

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Kodeks Nocnych Łowców, w którym znajdziemy odpowiedzi na pytania potrzebne dla każdego Nocnego Łowcy - o postępowaniu, zasadach, broni czy wykorzystywanych materiałach. Z komentarzami Clary, Jace'a i Simona.

Krótki dodatek z ciekawostkami ze świata serii Darów Anioła, bardzo podręcznikowy. Dla mnie taki sobie, choć zawiera rzeczy, które ciężko upchać w opowieściach, a mogą zaspokoić ciekawość czytelnika tej serii. Komentarze Clary, Jace'a i Simona to dość fajny motyw. Ale ogólnie bez większego zachwytu.

Intrygowała mnie, intrygowała ... i kupiłam. Zawsze lubiłam takiego typu książki. Wytłumaczenia, jakby słownik, a że uwielbiam świat stworzony przez Cassandrę Clare to nie potrafiłam odpuścić i nie poznać najmniejszego szczegółu dotyczącego tego świata.
Z jednej strony się zawiodłam, miałam chyba za duże wymagania co do książki, która jest w końcu swego rodzaju samym zbitkiem wiadomości rzuconych na nas. Nie wiem juz tak naprawdę czego ja się spodziewałam od książki, która nie jest pisana prozą, nie ma emocji, dialogów, tego co uwielbiam w normalnych książkach. Może po prostu nie odpowiadają mi takie książki jeśli chodzi o czytanie od deski do deski, może lepiej traktować ją jako własnie słownik świata, do którego zaglądasz gdy nie pamiętasz np jak wyglądała dana runa czy jakie są zasady dotyczące walki z takim a nie innym demonem. To własnie tam jest. Podział demonów, zestawienie run, podział Podziemnych i historia każdej rasy oraz zasady jak z przedstawicielami takich ras się obchodzić. Są opisane miejsca ważne dla Nocnych Łowców oraz sam surowy Kodeks. To własnie część Kodeksu mnie zawiodła najbardziej. Surowy Kodeks niby a wydawał się jakby była to właśnie wersja jego przetłumaczona na łatwiejszy język z podejściem do dzieci. Oczekiwałam języka podręcznikowego i wielu zapisów z dawnych czasów kiedy mordowało się Podziemnych właściwie dlatego, że tylko byli. Nie przypominam sobie by, choć zmieniły się czasy i tolerancja do Podziemnych, ktoś kiedyś wspomniał, ze Kodeks jest zmieniany na rzecz lepszego traktowania Podziemnych. A tak to wygląda. Poza tym, dopiski Clary, Jace'a i Simona... powinno być znacznie więcej. Nie chodzi tylko o śmieszki, ale też np motyw gdzie jest kawałek o wilkołakach i Clary dopisującą, że pytała się o to Luke'a i co on powiedział, że chodził wkurzony po pokoju i burczał az w końcu Clary napisała, że przestanie się go pytać. Takie dodatki sprawiają, że świat wydaje się pełniejszy.
I tym samym jest to główna rzecz, która spodobała mi się w tej książce. Poza tym, standardowo to co jest w niej zawarte. Nieważne jak napisane, ale ilość informacji jest mimo wszystko oszałamiająca i bardzo interesująca. Na pewno zajrzę jeszcze nie raz. Polecam wszystkim wielkim fanom, bo wiele można się dowiedzieć czy przypomnieć :)

Chyba rozumiem, dlaczego ta książka nie została wydana w Polsce. Nie chcę mówić, że jest nudna, ale ona po prostu sprawia wrażenie takiego szkolnego podręcznika napisanego przez Clave. A równanie Clave + podręcznik nie daje nic szałowego. No dobra, muszę napisać, że niektóre fragmenty były serio nudne. Zdarzały się też ciekawe, ale całość raczej przeciętna. Chociaż szacunek za napisanie takiej książki, bo jest ona dość szczegółowa i dobrze przemyślana. Aczkolwiek chyba zbyteczna. Jednak lepiej poznawać świat poprzez akcję i ciekawą historię, a nie taki podręcznik. Plusem jest to, że kodeks jest bardzo sarkastyczny. Wpisy na marginesach napisane przez Clary, Simona i Jace'a oraz wiele fajnych ilustracji dodają książce uroku, ale i tak dość żmudnie się ją czytało.

Ta książka podbiła moje serce.

Ta książka podbiła moje serce.

Książka, oprócz ciekawych faktów z życia Nocnych Łowców, posiada zabawne komentarze napisane przez Clary, Simon'a i Jace'a. Bardzo się cieszę, że taki kodeks powstał, ponieważ odpowiedział na pytania jakie miałam po przeczytaniu pozostałych książek Cassandry Clare o Nefilim.

Fajne zwłaszcza te dopiski c;

Fajne zwłaszcza te dopiski c;

Ciekawa pozycja dla fanów twórczości Cassandry Clare. Dużą zaletą Kodeksu są "dopiski" bohaterów serii Dary Anioła, a mianowicie Jace'a, Clary i Simona oraz rysunki Clary, które wykonała Cassandra Jean. To sprawia, że książka jest ciekawsza. Czytając ją ma się wrażenie, że... Że naprawdę czyta się coś w rodzaju podręcznika. Niektóre fragmenty były dla mnie dość nużące (opisy materiałów z których wykonuje się broń itd),a niektóre aż nazbyt oczywiste dla kogoś, kto zna świat Nocnych Łowców. Ogólnie to polecam dla fanów. Plusem jest to, że nie trzeba dobrze znać treści książek, a wystarczy mieć ogólne pojęcie o tym co jest czym. Kodeks w końcu pełni swoją funkcję i wyjaśnia czytelnikowi o co dokładnie chodzi. Miała lektura, która nie zajmuje dużo czasu (po angielsku w jeden wieczór),nie zmusza do zbytniego myślenia i ma ładną oprawę.

• Po angielsku
  • Cassandra Clare