Dwa tysiące z hakiem

Okładka książki Dwa tysiące z hakiem Józef Szczypka
Okładka książki Dwa tysiące z hakiem
Józef Szczypka Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX Seria: Biblioteczka Ziem Zachodnich reportaż
reportaż
Biblioteczka Ziem Zachodnich
Dwa tysiące z hakiem
Instytut Wydawniczy PAX
1962-01-01
1962-01-01
reportaż ziemie odzyskane

Fabularyzowany reportaż przedstawiający okoliczności, w jakich dokonywała się powojenna kolonizacja tzw. Ziem Odzyskanych - na przykładzie Bożkowa, dolnośląskiej wsi u bram Kotliny Kłodzkiej.

Reportaż tym cenniejszy, że Autor był zarówno uczestnikiem, jak i obserwatorem opisywanych zdarzeń.

Konsekwencje konferencji poczdamskiej, przesunięcie granic, niepewność wśród ludzi co do trwałości tego stanu rzeczy, powojenna rzeczywistość: bieda, trudności z zaopatrzeniem, Dziki Zachód...
Nadzieje miejscowych na zmianę politycznych decyzji i powrót oraz nadzieje przybyłych na nowe życie.
Formowanie się pierwocin administracji państwowej, pierwsze porządki Władzy Ludowej. Życie codzienne osadników, zajmowanie poniemieckich mieszkań, domów i gospodarstw.
Budowanie się lokalnej społeczności, wzajemne relacje, niechęci, wspieranie się, miłości, wesela, rozrywki.
Świadectwo - dla mnie - bezcenne, gdyż tam własnie się urodziłem, wychowałem i przeżyłem niemal połowę dotychczasowego życia a fakt, że w pewnym momencie książki wspomina się o mojej Babci, stanowi piękną pamiątkę.
Znam wszystkie opisywane tu miejsca, bywam tam regularnie - w snach.

Klasyka reportażu i bezcenne źródło wiedzy, z pierwszej ręki, na temat formowania się polskiej państwowości i społeczności na terenach przyłączonych w 1945 roku.

Konsekwencje konferencji poczdamskiej, przesunięcie granic, niepewność wśród...

• Polska
  • Reportaż