Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji

Okładka książki Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji Ian Bostridge
Okładka książki Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji
Ian Bostridge Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne biografia, autobiografia, pamiętnik
Schubert's Winter Journey: Anatomy of an Obsession
Polskie Wydawnictwo Muzyczne
2019-10-24
2019-10-24
Szymon Żuchowski, Jacek Dehnel
biografia pwm

Autor niewątpliwie posiada rozległą wiedzę z bardzo różnych dziedzin, pisze w sposób błyskotliwy, wciągający i lekki, lecz mimo wszystko brakuje w tej ,,analizie" wiele bardzo istotnych elementów. Często dużo więcej miejsca niż sama analiza poszczególnych pieśni zajmują bardzo obszerne dygresje na bardzo różne tematy, mniej lub bardziej pasujące do myśli przewodniej. Autor przedstawia też wiele interesujących faktów, lecz możliwe że jest ich po prostu zbyt dużo - w trakcie czytania zdarzało mi się zapominać, o której pieśni właściwie teraz mowa. Ten panujący w książce lekki chaos i zbytnie zamiłowanie autora do prezentowania bardzo szczegółowej wiedzy historycznej (zresztą historyka z wykształcenia) trochę obniżają przyjemność z czytania. Także warstwa muzyczna cyklu Podróży Zimowej wydaje się być lekko przemilczana przy interpretacji utworów. Mimo to, czytanie wciąż było przyjemne, a wiele spostrzeżeń, jeśli nie trafnych, to chociaż dość interesujących.

Mam bardzo mieszane uczucia w związku z tą książką. Spodziewałam się czegoś dużo bardziej specjalistycznego. Jako muzykowi instrumentaliście bardzo brakowało mi tutaj analizy warstwy muzycznej właśnie. Książka nosi tytuł Podróż zimowa SCHUBERTA, a lwia część analizy dotyczy warstwy tekstowej (której autorem nie jest Schubert, a Muller) i nawiązań historycznych i kulturowych zawartych w tekstach właśnie. Oczywiście, historycznie i kulturowo odnosimy się do czasów, w których żył i tworzył Schubert, dowiadujemy się wielu szczegółów na temat życia prywatnego, czytamy fragmenty korespondencji. Rozdzielając jednak to wszystko na poszczególne kategorie, samej muzyce i kompozycji autor poświęcił chyba najmniej miejsca. Zrzucam to jednak na karb moich oczekiwań, a nie książki.
Grzechem byłoby nie wspomnieć o tym jak książka została wydana, bo została wydana pięknie. Teksty w oryginale i tłumaczeniu, liczne grafiki (obrazy, zdjęcia miejsc, okładki wydawnictw, czy nawet fotografie zjawisk przyrodniczych) do których odwołuje się autor, fragmenty zapisów nutowych jeżeli już autor o nich wspomina, solidny papier i sama okładka perfekcyjnie oddająca klimat i treść książki.
Dlatego też tak bardzo boli, że grzbiet pomimo ostrożnego czytania i używania zakładki złamał się bardzo szybko i wygiął tak mocno, że przez prawie całą moją podróż zimową zastanawiałam się, czy dobrnę do jej końca, zanim książka rozpadnie się na pół.
Nie było to to, czego oczekiwałam, ale jednak było to bardzo przyjemne i rozwijające doświadczenie. Zdecydowanie warto.

• Fantastyczne lektury
  • DOMOWA BIBLIOTEKA
  • Muzyka
  • Posiadam (książka papierowa)

Dodaj cytat z książki Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji