Dubajski savoir-vivre. Poradnik życia w Dubaju

Wydawnictwo Poligraf
2019-11-12
2019-11-12
poradnik Dubaj Zjednoczone Emiraty Arabskie różnice kulturowe

Wartościowa książka, przedstawiająca fakty , poparta dowodami. Pisana przez osobę która mieszka w Dubaju od lat co podnosi wartość pozycji. Książka wzbogacona o ciekawostki i historie z życia autorki. Faktycznie jak autorka pisze jest to rzetelne kompendium wiedzy o Dubaju, Emiratach bez fikcji i szukania na silę sensacji. Polecam

Chyba jedna z nielicznych książek, która faktycznie i bez ściemy pokazuje arabską kulturę, życie w Emiratach. Nie ma tam fantazjowania. Wszelkie zapisy i informacje poparte są przypisami. Na plus jest to, że autorka mieszka ponad 9 lat w Dubaju i dzieli się także ciekawostkami i anegdotami z własnego życia. Zawiodą się jedynie Ci, którzy lubią czytać fantazyjne, wymyślone historie o szejkach. Ta książka to obowiązkowa lektura dla tych co wyjzedzaja tam turystycznie a nawet dla tych którym marzy sie by zamieszkać w Dubaju na dłuzej. Ciekawe rozdziały poświecone szukaniu pracy i rekrutacji w Dubaju a także kwesti związanych ze szokiem kulturowym.

Dubajski Savoir-Vivre - Poradnik życia w Dubaju
Katarzyna Pluta

Pamiętacie jak kilka postów wcześniej mówiłam, że przeczytałabym chętnie jakąś dobrą książkę o tematyce arabskiej? No cóż... w moje ręce wpadł wreszcie Dubajski Savoir-Vivre i przeczytałam go w jeden wieczór (być może dlatego, że książka liczy ledwo 220 stron). I co mogę powiedzieć o tej książce?

⭐️ Po pierwsze Poligraf - wydawnictwo spieprzyło dużo - głównie okładkę (jest kilka błędów w korekcie i redakcji) na której znajduje się pan z Kataru, nie Dubaju. Ale to wina Poligrafa, nie autorki. Oni jakoś szczególnie nie umieją w okładki.

⭐️ Cena - po prostu muszę przyczepić się do ceny okładkowej, która liczy sobie aż 45PLN. Takie kwoty płaci się za powieści liczące ponad 700 stron, nie za 200-kilka.

⭐️ Pewne fakty o Arabii Saudyjskiej nie są do końca prawdziwe, bądź bardzo zgeneralizowane, więc można brać je z przymrużeniem oka. W ogóle skąd Arabia w książce o Dubaju?

⭐️ Kolejnym minusem jest rozdział o muzułmanach i islamie. A dlaczego? Przez szereg błędów i niedomówień, przez co uważny czytelnik może poczuć się skonfundowany. Myślę, że przy lepszym riserczu i opisaniu, wyszłoby o niebo lepiej.

Ale są też plusy.

💙 Przede wszystkim bardzo podobały mi się wstawki „Z życia wzięte”, gdzie autorka opisuje wprost swoje przeżycia w Dubaju.

💙 Super pomysłem było również dodanie ciekawostek, które pojawiały się co jakiś czas i przekazywały nam również ciekawe informacje.

💙 Dzięki książce dowiedziałam się jak zachować się w Dubaju, na co uważać, czego unikać i jak rozmawiać z lokalsami, aby nie poczuli się urażeni.

💙 Najbardziej wartościową częścią był dział dotyczący prowadzenia biznesu w Dubaju oraz przeoranie całej struktury pracowniczej w tym Emiracie. Sprawy paszportowe, formalności na lotnisku i wizy - informacje o tym również możecie znaleźć na kartkach książki.

Jednak czegoś mi tu zabrakło. Więcej samego Dubaju, jego zakamarków, ludzi, pospolitych mieszkańców i klimatu.

Czy książkę polecam? Szczerze? Nie

Dubajski Savoir-Vivre - Poradnik życia w Dubaju
Katarzyna Pluta

Książka, którą trzeba koniecznie przeczytać jak wybieracie się do Dubaju, czy to na wycieczkę czy w podróż służbową. Nie ma w niej opisanych budowli, atrakcji itp. Jest opisane coś bardziej (przynajmniej dla mnie) istotniejszego - relacje, kultura, różne aspekty życia w Dubaju z perspektywy obcokrajowca. A jak ktoś myśli o pracy w Dubaju - to tym bardziej niech przeczyta, bo możliwe że się rozmyśli po lekturze aby żyć w arabskim kraju ;)
Czyta się w miarę lekko, choć niektóre fragmenty są bardziej napisane w sposób naukowy.

Książka, jedyny warty kupna przewodnik po Dubaju. Bez owijania w bawełnę, bez kłamstw i skandali.

Spoko książka. Szybko się czyta. Wiele ciekawostek

Spoko książka. Szybko się czyta. Wiele ciekawostek