Legenda Fioletowego Paula

Już dawno nie miałam w swoich rękach tak pięknie wydanej książki. Kiedy wejdziemy na stronę, gdzie można ją zakupić (czyli w tym przypadku na Allegro - link powyżej w metryczce książki) zachwyca jej okładka, a opis dość mocno intryguje. Uwielbiam baśniowe opowieści, byłam więc ciekawa tej historii, napisanej przez nieznaną mi autorkę, ale autorkę o niezaprzeczalnym talencie artystycznym, jeśli chodzi o ilustracje, gdyż wykonała je ona sama. Zamówiłam więc Legendę Fioletowego Paula bezpośrednio do recenzji u Klary. Kiedy otrzymałam przesyłkę, byłam zachwycona jej zawartością. Książka została zabezpieczona poprzez dodatkowe zafoliowanie, ma twardą okładkę i jest taka gruba, niczym prawdziwa księga rodem z baśniowego świata. Urzekło mnie to wydanie - okładka, całość składu i wszystko, co wiąże się z wizualną stroną tytułu. Jednak wrażenia estetyczne to nie wszystko. No właśnie... Jak z odbiorem treści? Tutaj już nie wszystko jest tak zachwycające i jednoznaczne, jednak na pewno oryginalne i jedyne w swoim rodzaju. Ta historia jest specyficzna, wielowątkowa, problematyczna i tylko od każdego czytelnika z osobna zależy, jak ją przyjmie i czy będzie umiał ją zrozumieć.

Główną bohaterką powieści jest dziewczynka o imieniu Klara. Nie wiemy, ile dokładnie ma lat, nie znamy jej rodziny. Wiemy tylko, że pochodzi znikąd, lubi ogniska i podróżuje po bardzo młodej Ziemi. Pewnego razu spotyka kapitana statku Rainera. Nie od razu wyrusza z nim w rejs. Jednak po jakimś czasie Klara pragnie zostać żeglarzem i staje się członkiem załogi Fioletowego Paula. Poznane tam osoby są wyjątkowe, każdy ma charakterystyczne przymioty, które intrygują i definiują ich osobowość. Załoga podczas podróży zwiedzi wiele miejsc, spotykając inne osoby. Każde takie spotakanie ma sens i ukryte przesłanie. Nie jest łatwo je odczytać, ale przygody bohaterów mimo to niekiedy są zabwane, a innym razem nawet nieco niebezpieczne.

Szczerze napiszę, że podziwiam autorkę za tak rozbudowaną, wielowątkową powieść. Jej abstrakcyjny styl przenosi nas do alternatywnej rzeczywistości, gdzie spotykamy ludzi z różnymi problemami, odwiedzamy też krainy odrealnione choć nie do końca pozbawione jakiegoś pierwiastka rzeczywistości. Ten rejs to także przeprawa pełna miłości, przyjaźni, wewnętrznych rozterek głównej bohaterki. Przyjaźń to coś co niejednokrotnie jest podkreślone w tej historii i ukazane są tu jej przywileje, ale także powinności. Legenda Fioletowego Paula zawiera też odniesienie do duchowej strony naszego życia, są tu bowiem wzmianki o Bogu. Jest ukazana siła Jego miłości i jej wpływ na Klarę. Autorka pięknie opisuje emocje bohaterów, ich uczucia są przejmujące i niemal namacalne.

Mimo wszystkich pozytywnych odczuć i sympatii do załogi Fioletowego Paula nie mogę stwierdzić, że ta historia wciągnęła mnie tak naprawdę i zawładnęła moimi myślami. Jej momentami nostalgiczny klimat był powodem tego, iż moja uwaga nieco odbiegała od powieści. Większość rozdziałów ma blisko lub ponad dwadzieścia stron i niełatwo przeczytać je za jednym razem. Książka jest w pewien sposób piękna i wyjątkowa. Jednak swoisty styl autorki może nie każdemu przypaść do gustu. Myślę, że ta psychologiczno-filozoficzna opowieść wymaga skupienia i czasu, aby w pełni docenić jej przekaz. To historia, którą należy czytać po troszku każdego dnia, by móc spokojnie czerpać przyjemność z poznawania tej dość niezwykłej opowieści. Na pewno interesujące są wszystkie zasady panujące w fantastycznym świecie wykreowanym przez autorkę. Za każdym razem zaskakują swoją formą i konsekwencjami. Dialogi również wzbudzają różne emocje, a ich pozorna prostota potrafi rozbawić a zarazem zachęcić do refleksji. Niewątpliwie powieść ta ma swój urok, który jednak trzeba stopniowo odkrywać i delektować się słowami płynącymi... prosto z morza zajmującego obszar bardzo młodej Ziemi.

"Legenda Fioletowego Paula" to przepięknie wydana książka i jednocześnie specyficzna historia, która zabiera czytelników do baśniowego świata, pełnego zadziwiających bohaterów i zdarzeń. Analizuje sens istnienia, piękno przyjaźni i trudy oraz także te jasne strony relacji międzyludzkich.

Książkę przeczytałam dzięki Book Tourowi zorganizowanemu przez bloga "Czytam dla przyjemności. Niestety to pierwsza książka z BT która mnie nie zachwyciła. Można powiedzieć, że ją zmeczylam zamiast przeczytać. Nic mnie w tej książce nie wciagnelo, nie porwalo, nie było niczego co nie pozwoliłoby mi się od niej oderwać. Główna bohaterka to Klara która poszukuje swojego miejsca na Ziemi. Ciągle podróżuje, poznaje nowych ludzi i krainy. W końcu zostaje nawet żeglarzem. Porownywalam powieść do książki "Mały książę" którą uwielbiam" ale niestety to całkiem inny styl pisania. Na plus mogę dodać piękne opisy krajobrazów oraz śliczne wydanie i ilustracje, nie mówiąc o dobrej jakości papierze. Jak dla mnie ten typ psy psychologiczno-filozoficzny książki jest za trudny, nie jestem aż tak zaawansowanym czytelnikiem. Ja po prostu nie zrozumiałam przekazywanych w treści metafor. Najlepiej sami przeczytajcie książkę i oceńcie jak wam się podobała.

Niestety jest to pierwszy Book Tour, którego nie skończyłam czytać. Nie jest to spowodowane brakiem czasu, tylko coś w tej książce było co mnie do niej nie przyciągnęło i nie wywołało efektu WOW co będzie dalej. Może to również nie był dobry moment aby ją czytać.
Klara główna bohaterka szuka swojego miejsca na ziemi, szuka samej siebie. Siada niedaleko ludzkich ognisk i przysłuchuje się rozmowom oraz śpiewanym piosenkom. Cały czas wędruje. Pewnego dnia nad brzegiem morza spotyka chłopca, który pływa po morzach i oceanach. Na dłuższą chwilę zatrzymuje się w pewnej wiosce. Jednak odchodzi z niej, aby odszukać nieznajomego. Okazuje się, że Rainer jest kapitanem na statku „Fioletowy Paul”. Dołącza do załogi. I tutaj skończyłam czytać, a raczej po opisie pewnego obrazu, który znajdował się w kaplicy na statku.
Nie będę więc oceniać tej książki, bo nie poznałam dalszych przygód Klary, ale może kiedyś w lepszym czasie, momencie dowiem się co dalej.

Książkę przemęczyłam. Wydanie, okładka, ilustarcje, czarują czytelnika. Ale kiedy przewraca się kolejne kartki ma się wrażenie, że czyta się pamiętnik 11-12-latki. Dialogi są dziecinne. Ich konstrukcja jest jakby niedojrzała. Pamiętam swoje próby pisarskie w młodości i też każde pytanie, każdy sygnał był wyrażony słownie. A przecież w normalnym życiu nikt tak nie rozmawia, są gesty, mimika, spojrzenie. Natomiast opisu krajobrazu są przepiękne, barwne, wręcz namalowane. Jeśli coś z tej lektury wyniosłam to zapewne jeden cytat, który ze mną zostanie:
"Próbuję Ci tylko przekazać, że nie rozczarujesz mnie, jeśli odejdziesz. Pomimo iż będzie mi z tego powodu smutno. Nie potrzebuję Cię tutaj do czegokolwiek. Ja po prostu chciałem żebyś tu była."

Fioletowy

Książka przeczytana dzięki BT

Książka należy do ,,cegiełek" nie tylko przez ilość stron (prawie 450) ale i wymiar zbliżony do A4. No nie weźmiesz jej na długi spacer ja najlepiej czytać przy stole. Piękna sztywna okładka od razu przeniosła mnie w inny świat.
Podchodziłam do tej pozycji dwa razy ,myślałam że nie dam rady jej doczytać. Mocno emocjonalna jak dla mnie.
Klara wędruje po świecie troszkę jak w bajce, szukając przyjaźni, miłości i swojego miejsca na ziemi. Tu nasz świat jest przedstawiony jakby był nowy" młody. Etapy jej życia pokazują zmianę z nieśmiałej, pełnej lęku dziewczyny w odważna kobietę.
Dużo osób traktuje ta ksiażkę jako groteskę ja bym określiła ją bardziej pod psychologiczna. Mamy tu sporo przemyśleń , uczuć, pytań.
Daj sobie czas na tą książkę a się nie zawiedziesz!

Fioletowy

Książka przeczytana dzięki BT

Może ja nie dorosłam do tej książki, może jednak nie dla mnie książka tego kalibru, albo zwyczajnie jestem za głupia do niej. Ale przeczytałam ją, a raczej ja zmęczyłam ją, a ona zmęczyła totalnie mnie! Dostałam ją w Book Tourze i dlatego chciałam ją przeczytać od deski do deski. I uwierzcie, nie rozumiem jej. Tak jak jest dla mnie tajemnicza sama autorka, która podpisuje się tylko imieniem i w sumie nic o niej nie wiem, tak i ta książka jest dla mnie tajemnicza i dziwna.
W tej książce jest główna bohaterka, Klara i razem z nią wędrujemy po niedawno powstałej Ziemi. Przeżywamy jej strachy, lęki, radości, miłości, przyjaźnie, emocje wszelkiego kalibru. Klara wędruje samotnie, czasem kogoś spotyka, a czasem długo, długo jest sama, aż do momentu, kiedy trafia na statek Fioletowego Paula. Razem z załogą przeżywa różne dziwne wydarzenia, które są tak naprawdę metaforą faktów. I te wszelkie metafory dla mnie były i są niezrozumiałe. Wiecie, to jest pierwszy raz, kiedy nie wiem co mam Wam o książce napisać! Bo niby ogólny zarys fabuły umiałabym Wam tu podać, ale też nie chcę tego robić, żeby wszystkiego nie zdradzić, bo jednak Wam ta książka może przypaść bardzo do gustu! To że mi się ona nie podoba i jej nie rozumiem, to nie znaczy, że z Wami będzie podobnie!

Dawno nie miałam w ręku tak niezwykłej książki. To co zwraca na początku uwagę to wielkość i ciężar książki. Sztywne okładki kryją w sobie prawie 450 stron grubszego niż zwykle papieru. Do tego format zbliżony do A4 powoduje, że całość jest nie jest wcale lekka. Już samo to powoduje, że “Legendy Fioletowego Paula” nie da się zabrać ze sobą do torby i poczytać w drodze do pracy czy czekając na autobus. jej słuszny ciężar wymaga spokojnego, zacisznego miejsca i chwili spokoju. Ale czy tak naprawdę to jest głównym powodem do tego, by w skupieniu i spokoju oddać się lekturze i wraz z Klarą wędrować poprzez wykreowane światy i żeglować Fioletowym Paulem?

Bo piękna malarska okładka kryje w sobie potężny ładunek. Nie da się go przyswoić na szybko, przez dwa lub trzy dni. Właściwie należałoby tę książkę smakować powoli, delektować się niczym smakowitą potrawą, za każdym razem odkrywając coś nowego. Nieodparcie przychodzą mi na myśl Narnia, Mały Książę, Tolkien i Piraci z Karaibów. Co chwilę zaskakuje nas jakaś myśl, jakieś doświadczenie. Pozornie wygląda to na chaos, ale jak się dobrze temu przyjrzeć, to spokojnie można się w tym odnaleźć.

Całość recenzji na http://ksiazkazostawiaslad.pl/index.php/2021/03/11/klara-legenda-fioletowego-paula/

Można zakochać się w powieści.
Nie w bohaterach, nie w świecie przedstawionym, nie w fikcji, którą stworzył autor, ale w całości tego co się czyta, w emocjach, które pojawiają się ciągle od nowa, wraz z każdą przełożoną stroną.
Najpierw pomyślałam, że to taka bajka, że czytając odpocznę, pożegluję sobie trochę w tajemniczym i baśniowym świecie. A tu się okazało, że pod każdym przeczytanym wyrazem, za każdym zdaniem i akapitem zaczynamy odkrywać coś niezwykłego, nieznanego i tajemniczego.
Klara - bohaterka i Klara - autorka zabrały mnie w wielką i niesamowitą podróż w głąb siebie samej. Zarzuciły mnie aluzjami, skojarzeniami, zmusiły do rozejrzenia się wokół i poobserwowania rzeczy i spraw realnych przez pryzmat metafor, porównań i symboli.
Ta opowieść wciąga, więc uwaga! Nie da się jej odłożyć pod warunkiem, że pozwolimy sobie na zauroczenie nią i na to, by odkryła przed nami całe mnóstwo warstw, które przenikają się w naszym życiu. Pod pozorem zwykłych rozmów i opisów kryją się często fragmenty naszego własnego życia. I obie Klary bardzo umiejętnie nam tę wiedzę o życiu dawkują.
Polecam, bo już dawno nie miałam w ręku i w pamięci TAKIEJ historii.

Można zakochać się w powieści.

"Legenda Fioletowego Paula" wywołała we mnie skojarzenia z przygodami Małego Księcia Antoine de Saint-Exupéry. Razem z główną bohaterką wyruszamy w podróż po "bardzo młodej Ziemi" w poszukiwaniu sensu, innych ludzi i samych siebie. Wyprawa pełna jest absurdalnej logiki " No wiesz - powiedział Rajski Ptak - Ja też jestem człowiekiem, tyle, że ptakiem". Zarówno miejsca. jak i ludzie mogą nie być takimi, jakimi się wydają i jak w prawdziwym życiu potrzebujemy czasu i dokładnego spojrzenia, żeby poznać ich naprawdę.
    To, co zwraca uwagę na początku to piękna oprawa graficzna - od okładki, przez ilustracje, na jakości papieru kończąc. Szczególnie podobały mi się precyzyjnie wykonane inicjały każdego rozdziału.   Opowieść namalowana jest w bardzo klimatyczny sposób przy pomocy plastycznego, żywego języka. Trzeba jednak przyznać, ze nie zawsze czyta się tekst łatwo. Krótkie dialogi przeplatają się często z dość długimi introspekcjami. Nieliczne wątki urywają się, by więcej nie powrócić. Kilka rozdziałów mogłaby funkcjonować jako oddzielne opowiadania.
    "Legenda Fioletowego Paula" to książka, której się nie zapomina. Oryginalna, głęboka, cudownie abstrakcyjna a jednocześnie dotykająca spraw uniwersalnych. Mimo to (albo właśnie dla tego) nie jest to pozycja łatwa i nie sądzę, że każdy odnajdzie się w jej świecie. Tym nie mniej, zdecydowanie polecam zaryzykować.

Urzekła mnie ta historia. Historia, będąca alegorią szukania swojego miejsca na świecie, dojrzewania do życia, o szukaniu celu własnego istnienia. Opowieść o dziwności tego świata opowiedziana "poza tym światem". Kolorowa, zaskakująca, pełna metafor... a jednak łatwa w czytaniu i zapadająca w pamięć. Dzieje Klary, które wgryzają się w umysł czytelnika i pozostają w nim. Historia Klary kończy się wraz z książką, ale Twoja wciąż trwa i co z nią zrobisz będzie zależeć tylko do Ciebie.

Za możliwość przeczytania dziękuję Andżelice z Czytam dla przyjemności oraz autorce- Tajemniczej Klarze.

• Book Tour
  • Przeczytane w 2020