Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?

Okładka książki Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak? Paulina Łopatniuk
Okładka książki Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?
Paulina Łopatniuk Wydawnictwo: Audioteka, Wydawnictwo Poznańskie popularnonaukowa
popularnonaukowa
Audioteka, Wydawnictwo Poznańskie
2019-01-01
2019-01-01

2095
2033

Książka „Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?” Pauliny Łopatniuk zaprasza nas do ciekawej literatury, która nie jest dla wszystkich. Dużo w niej fachowych terminów i obrzydliwych opisów.
Autorka uwielbia swoją pracę, co można zauważyć podczas czytania.
Najbardziej zainteresowały mnie tematy związane z pracą patomorfologa. Znajdziemy w niej również informacje dotyczące raka, chorób, ciąży, wirusów a to wszystko w nawiązaniu do prawdziwych wydarzeń z życia ludzi i historii.
Ciekawa i wymagająca lektura.

Autorka uwielbia swoją pracę, co można zauważyć podczas czytania.

Dobrze, że na książkę zdecydowałem się w formie audio, bo inaczej bym jej nie skończył. Słuchając ją czułem się jak student, który pomylił nie tylko sale wykładowe, ale i kierunki i słucha wykładu z którego nic nie rozumie i po jego zakończeniu też nic nie będzie rozumiał. Za nudne, zbyt skomplikowane dla laika, tylko dla twardego elektoratu medycznego.

Jestem fanką wpisów autorki na Facebooku, bardzo poszerzyły mi się horyzonty, po przeczytaniu tej książki również.
Napisana bardzo lekko, co jest rzadko spotykane wśród książek popularnonaukowych. Lektorka audiobooka nadawała książce jeszcze więcej humoru, myślę, że idealnie przekazała zapisy autorki. Oddanie pamięci odkrywczyniom niektórych schorzeń ujęło moje serce.
Rzetelna i niezwykle interesująca książka, wspaniała!!!

Bardzo nudna ksiazka. Autorka nie potrafi pisac.

Bardzo nudna ksiazka. Autorka nie potrafi pisac.

Początek nie jest łatwy mikroskop i komórki barwniki to nie dla każdego cos ciekawego - przebrnęłam przez medyczne sformułowania i zrobiłam kolejne podejście do książki i kolejne ...forma przekazu medyczna mało wciągająca ja się poddaję i już raczej nie doczytam.

Jest to książka, którą świetnie mi się czytało.
Niezwykle ciekawa. Z mnóstwem ciekawostek i "smaczków" medycznych. Równocześnie nietrudno się zorientować , że autorka jest osobą oczytaną, i między okularem mikroskopu a stołem sekcyjnym znajduje widać czas na inne zainteresowania literackie. Tak lekkiego stylu narracji w książce , jak by nie patrzeć , popularnonaukowej mogę tylko autorce pozazdrościć. W dodatku poczucie humoru autorki ( no, tak, ciut makabryczne momentami) po prostu idealnie mi odpowiada. Przez całą lekturę miałam poczucie, że to "świetna babka " I fantastycznie by się z nią gadało.

Jednak zdecydowanie nie jest to książka dla każdego.
Zdecydowanie odradzam osobom "obrzydliwym", dla których wizja martwicy serowatej, czy pasożytniczych bliźniaków jest przykra. Zwłaszcza, że autorka uświadomi je także w zakresie posiadania żywego inwentarza w mieszkach włosowych- i nie, nie o bakteriach mówię.
Myślę też, że osoby, które ostatni kontakt nauką biologii i mikroskopem zakończyły gdzieś w szkole podstawowej nadmiar wiedzy specjalistycznej może przytłoczyć.
Nie jest to przecież też pozycja typowo naukowa, przeznaczona dla lekarzy.

Ale dla mnie idealna.
Mnóstwo informacji, i fantastyczna w odbiorze luźna narracja (tak, tak, lubię dygresje),takie "babskie" pogaduchy o patomorfologii.

Jest to książka, którą świetnie mi się czytało.

Fantastyczna książka,która rozszerza horyzonty i wiedzę. Chodź nie jestem w żaden sposób związana z medycyną,tylko jestem laikiem amatorem.Każda nowa informacja przydaje się.

Książka bardzo ciekawa, jednak jak dla mnie ze względu na dużą ilość pojęć medycznych, nie wszystko było zrozumiałe.
Mimo wszystko dowiedziałam się wielu ciekawych informacji.

Mimo wszystko dowiedziałam się wielu ciekawych informacji.

Autorka coś stara się przekazać swoistą nowomową (skoro pacjenci/chorzy to wiadomo, że obie płcie i nie trzeba rzeczownika w formie pluralis rozdzielać pod kątem płci - ot podstawy gramatyki, albo skoro schodzi, to wiadomo, że w dół, itd.) i chaotycznym stylem narracji. Momentami jest przegadana, momentami autorka coś chce napisać ale gmatwa się w swojej narracji - krótko mówiąc przynudza. Są chwile, gdy zaczyna opisywać etiologię, by nagle infantylnie uprościć temat. Autorka opisuje jedno zjawisko wtrącając nie wiadomo czemu jakieś dygresje bez większego związku z myślą przewodnią. Skoro próbuje się pisać o etiologii raka szyjki macicy, to na Boga po co dygresje o schistosomatozie, WZW czy EBV itd. Czytałem to z perspektywy lekarza. Szału nie ma. Może i pasjonatka, ale szczególnego daru do przekazywania w sposób popularyzatorski wiedzy nie ma.

Lektura dość wymagająca, ale ciekawa.

Lektura dość wymagająca, ale ciekawa.

• Medycyna
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?