Wczorajsza młodość

Nasza Księgarnia
1955-01-01
1955-01-01
dwudziestolecie międzywojenne

Książka miała swoją premierę w 1955 roku. Wydanie, które wpadło w moje ręce jest z 1988 roku. Dzisiaj książka ta już nie jest wznawiana, bo się zwyczajnie zestarzała i może mało kto byłby zainteresowany i jednak przez niepopularne treści ideologiczne.

Jednak mnie właśnie te szkolne ciekawostki z XX lecia międzywojennego zainteresowały:

"Msza szkolna była obowiązująca dla wszystkich uczniów katolików. Prawosławni i żydzi, stanowiący około dwudziestu procent uczniów, mieli więcej swobody, ich pasterze byli bardziej tolerancyjni. (...) ksiądz (...) groził mękami piekieł, zmniejszeniem stopnia ze sprawowania i dwójami z religii."

Nauczyciel, który nie chciał dopuścić ucznia do matury takiego użył argumentu: "Mamy nadprodukcję inteligencji. Ktoś musi także pasać świnie. Nie każdy syn murarza nadaje się na uniwersytet."

Kolejna ciekawostka..." Politykę uczniowskiego getta dla Żydów gorliwie popierał ksiądz (...) uważając, że to uchroni młodzież katolicką od obcowania z 'żydowską zarazą'."

Poza tym ...."Porządek i czystość ubrania jest pierwszym dowodem kultury człowieka. Czy... "(...) szacunek dla ludzi i spraw takich, jak nauka, wyrażamy także strojem."
Czy dzisiaj są to popularne hasła? Rozglądając się dokoła nie bardzo - a może szkoda?

W szczególności razi mnie niedbały wygląd w teatrze czy filharmonii. Ja rozumiem, że czasy się zmieniły ale mimo wszystko niektóre miejsca powinny skłaniać do eleganckiego ubioru. Może się mylę, ale mam prawo do własnego zdania.

I na koniec zostawiłam sobie główną bohaterkę Ewę Witkowską - chyba coraz trudniej o takich nauczycieli - idealistów. Składa się na to wiele czynników, między innymi szeroko rozumiana presja otoczenia ;). Zresztą Ewę też zniszczyło otoczenie.

Uważam, że książkę jednak warto gdzieś wygrzebać i przeczytać bo niektóre tematy są wciąż aktualne.

"Msza szkolna była obowiązująca...

Dla mnie,jako nauczycielki, ta książka jest bardzo ciekawa. Jak to ongiś bywało.....I choć mija niedługo sto lat od dwudziestolecia międzywojennego, to w polskiej szkole jest nadal pod górkę, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Czytałam ją już dwa, a może trzy razy i za jakiś czas znów to zrobię, bo lubię tę idealistkę Ewę Witkowską. Wiem, że takich właśnie nauczycieli wspomina się po latach: uważnych, szanujących dzieci, zaangażowanych, potrafiących żartować z siebie, umiejących przeprosić, erudytów kochających swój przedmiot, i w ogóle szkołę.........
A że książka ideologiczna trochę? Takie czasy były dla pisarzy. Trzeba to odrzucić od siebie i skupić się na pani Ewie i jej uczniach. Polecam.

Polecam, jak wszystkie książki Jackiewiczowej

Polecam, jak wszystkie książki Jackiewiczowej

Bardzo fajna książka. Pewnie nie na dzisiejsze czasy... ale dla mojego pokolenia aby zobaczyć jak to kiedyś w szkołach było... ok. Książkę przeczytałam jako nastolatka i wielokrotnie do niej wracałam. Historia młodej nauczycielki Ewy z okresu międzywojennego i jej droga kariery w szkołach, problemy uczniów i z nimi, sztywne przepisy kuratorium i ówczesnej władzy. Polecam.

Bardzo fajna książka pokazująca powojenną rzeczywistość w polskiej oświacie.

Bardzo fajna książka pokazująca powojenną rzeczywistość w polskiej oświacie.

• Obyczajowe
  • Niedoczytane
  • PRL
  • Dzieciństwo

Dodaj cytat z książki Wczorajsza młodość