Robale rządzą światem

Bellona
2019-11-07
2019-11-07
Paulina Maksymowicz

Po tej książce spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Myślałam, że znajdę tam więcej wiadomości na temat życia owadów, a znalazłam wiadomości o współżyciu świata ludzi i świata owadów.
Autor pisze, że priorytetem jest zachowanie różnorodności w przyrodzie. Pisze, że wyginięcie niektórych gatunków wpływa zasadniczo na życie ludzi.
Najbardziej podobało mi się podejście Japończyków do kształtowania poglądów młodego pokolenia. W Europie, gdy dziecko widzi owada, to podnosi wielki raban, a rodzic "leci na ratunek" z kapciem. W Japonii dzieci często hodują owady i uczą się szacunku do przyrody.
Książka trudna w odbiorze ale warta przeczytania.

Najbardziej podobało mi się podejście...

Książka dość lekka i całkiem ciekawa. Można zobaczyć w niej sporo ciekawostek o stawonogach oraz ich badaniach. Niestety w książce pełno jest błędów merytorycznych na poziomie szkolnym. Możemy tam przeczytać o tym, że m.in. skorpiony to owady, mrówki mają szczękoczułki i chrząszcza podpisanego jako karaczana. Niestety przez takie błędy książka mocno traci w mojej ocenie.

Spodziewałam się po tej książce czegoś zupełnie innego, zwłaszcza widząc tak przecudowną okładkę. Myślałam, że będzie to wyczerpująca i fascynująca opowieść o wielu różnych insektach i ich życiu w przyrodzie. Książka MacNeala jest jednak poświęcona relacjom człowieka i robaków, zazwyczaj tych niezbyt miło kojarzonych. Rzeczywiście, dużo tu ciekawych informacji, jednak nie tyle o samych insektach, ile raczej o ich wykorzystywaniu, badaniu i zwalczaniu. Styl autora jest luźny i humorystyczny, aczkolwiek często żarty są na poziomie sucharów. Zbyt dużo też w mojej ocenie jest wymieniania nazwisk i ośrodków naukowych czy firm, co sprawia, że łatwo stracić wątek, a nie wnoszą często tak dużo do treści (np.gdy akapit jest poświęcony innemu badaczowi). Rozdział o jedzeniu insektów był dość obrzydliwy, czytałam go bezwiednie skrzywiona. Żałuję również, że zabrakło wątków proekologicznych (z wyjątkiem fragmentów o pszczołach),osobiście interesując się ochroną przyrody i zwierząt, nie podobało mi się też antropocentryczne podejście autora do wielu kwestii. Dlatego książka nie była do końca trafiona akurat dla mnie, ale myślę, że można ją uznać za interesującą.

Książka o tym, ile robale (insekty wszelkiego rodzaju) znaczą dla nas, dla świata, chociaż z większości ich znaczenia nie zdajemy sobie sprawy.
Ciekawostki, mądre rzeczy i trochę poczucia humoru (raz lepszego raz gorszego),niestety też trochę nudy ;)

• Zwierzęta
  • Podstawa podlotka bibliotecznego.
  • Popularnonaukowe
  • Niebeletrystyka

Dodaj cytat z książki Robale rządzą światem