Yakari i grizli

Okładka książki Yakari i grizli Derib, Job
Okładka książki Yakari i grizli
DeribJob Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Yakari (tom 5) komiksy
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Yakari (tom 5)
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2019-10-16
Data 1. wyd. pol.:
2019-10-16
Język:
polski
Tłumacz:
Maria Mosiewicz
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Yakari. Pierwszy galop Derib, Job
Ocena 10,0
Yakari. Pierws... Derib, Job
Okładka książki Indianie! Czarny cień białego człowieka Dimitri Armand, Laurent Astier, Emmanuel Bazin, Émilie Beaud, Dominique Bertail, Michel Blanc-Dumont, Benjamin Blasco-Martinez, Jocelyne Charrance, Derib, Paul Gastine, Laurent Hirn, Jef, Hugues Labiano, Mathieu Lauffray, Jack Manini, Hervé Richez, Christian Rossi, Corentin Rouge, Oger Tiburce, Ronan Toulhoat
Ocena 6,5
Indianie! Czar... Dimitri Armand, Lau...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Ptyś i Bill. Psi nos Jean Bastide, Christophe Cazenove, Laurent Verron, Pierre Veys
Ocena 8,3
Ptyś i Bill. P... Jean Bastide, Chris...
Okładka książki Smerfy i Wioska Dziewczyn. Zdrada Jaskierki Thierry Culliford, Paolo Maddaleni, Alain Maury, Luc Parthoens
Ocena 7,1
Smerfy i Wiosk... Thierry Culliford, ...
Okładka książki Smerfy i Wioska Dziewczyn. Kruk Thierry Culliford, Luc Parthoens
Ocena 6,9
Smerfy i Wiosk... Thierry Culliford, ...
Okładka książki Czwórka z Baker Street. Tom 3. Słowik ze Stepney Jean-Blaise Djian, David Etien, Olivier Legrand
Ocena 7,0
Czwórka z Bake... Jean-Blaise Djian, ...
Okładka książki Sisters #13: Nadmiar szczęścia Christophe Cazenove, William Maury
Ocena 7,9
Sisters #13: N... Christophe Cazenove...

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
218
123

Na półkach:

Tym razem Yakari musi po raz kolejny odnaleźć i uratować swoich przyjaciół. Część z nich poznajemy w poprzednich tomach, z kolei "przeciwnikiem" okazuje się Grizli. Bardzo ładnie narysowany odcinek idealny na dobranoc.

Tym razem Yakari musi po raz kolejny odnaleźć i uratować swoich przyjaciół. Część z nich poznajemy w poprzednich tomach, z kolei "przeciwnikiem" okazuje się Grizli. Bardzo ładnie narysowany odcinek idealny na dobranoc.

Pokaż mimo to

avatar
1163
1136

Na półkach:

Tym razem nasz mały Indianin, który potrafi rozmawiać ze zwierzętami, musiał sprostać ogromnemu wyzwaniu. Dosłownie ogromnemu, gdyż chodziło o niedźwiedzia grizli. Na dodatek okazał się on gburem, tyranem i ogromnym głodomorem zmuszającym inne zwierzęta do usługiwania mu. Oczywiście Yakari postanawia pomóc swoim przyjaciołom, wykazując się pomysłowością oraz korzystając z pomocy Wielkiego Orła. Co z tego wyszło? Cóż... dla mnie trochę średnio udana przygoda.

Seria jest skierowana do młodszych odbiorców, więc nie wymagam od niej satyry na poziomie Asteriksa czy Lucky Luke'a. Jednak poprzednie tomy udowodniły, że Yakarai potrafi mieć bardziej, hmm... sensowne przygody. Ta tutaj jest niemiłosiernie rozwleczona w czasie, a jej puenta wypada po prostu poprawnie. Nic tutaj specjalnie nie zaskakuje, może poza opieszałością naszego tytułowego bohatera. Może gdyby całość działa się bliżej zimy i schowano by w tle jakieś rozbudowane motywacje głównego antagonisty, to miałoby to wszystko więcej sensu. A tak wyszło, że niedźwiedź niewolił innych, bo jest gburem.

W tym tomie rola Małego Pioruna, mustanga dosiadanego przez Yakariego, również jest wyjątkowo ograniczona. Zwykle koń ma coś więcej do powiedzenia, rzuci ciekawym pomysłem czy błyskotliwą myślą. Tym razem nic takiego nie miało miejsca, a szkoda. Ogólnie na tle poprzednich tomów ten wypada zatem poprawnie. Ot miła czytanka dla dzieci, zawierająca niewiele tekstu. Jeśli ktoś zbiera tą serię, to na pewno nie przegapi i tego albumu, choć nie wiem czy będzie do niego często zaglądał. Inne są zwyczajnie ciekawsze.

Tym razem nasz mały Indianin, który potrafi rozmawiać ze zwierzętami, musiał sprostać ogromnemu wyzwaniu. Dosłownie ogromnemu, gdyż chodziło o niedźwiedzia grizli. Na dodatek okazał się on gburem, tyranem i ogromnym głodomorem zmuszającym inne zwierzęta do usługiwania mu. Oczywiście Yakari postanawia pomóc swoim przyjaciołom, wykazując się pomysłowością oraz korzystając z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6111
3414

Na półkach:

Druga połowa XIX wieku to czas powstania westernów. Opowieści o Indianach, konfliktach, życiu na prerii, obcowaniu z naturą zrobiły tak dużą furorę, że stały się osobnym gatunkiem literackim, a później filmowym bazującym albo na uprzedzeniach albo starających się zwalczyć stereotypy. Mimo upływu lat tematyka ta ciągle powraca w kolejnych odsłonach. Jest czymś w rodzaju XIX wiecznego Orientu w literaturze: dodaje egzotyzmu zwyczajnym opowieściom o życiu i jego prawdach. Troszkę jak z super bohaterami i ich mocami, ale z przekonaniem, że to jest bardziej realne, ponieważ wynika z bliskiego obcowania z naturą. Podobną rolę pełniły też XIX wieczne opowieści o Oriencie: w lekko nieznanym klimacie toczyło się życie bohaterów przeżywających bliskie czytelnikom rozterki. Odmienna kultura z jej całokształtem zwyczajów i wierzeń jest bardzo atrakcyjna dla czytelnika i widza, dlatego takie motywy ciągle wracają. Aurę niezwykłości i tajemniczości potęguje to, że wiele pokazywanych przez twórców rzeczy już nie istnieje, inne przez duchową stronę, czy styl życia, w którym nie trzeba chodzić do pracy na osiem godzin tylko wędrować po prerii są nęcące.
Seria „Yakari” licząca sobie zaledwie czterdzieści albumów (po polsku już dziewięć tomów i niedługo pojawią się kolejne) doskonale wpisuje się w te cechy. Dziecięcy bohater wolny jest od codziennych obowiązków. Zamiast konieczności chodzenia do szkoły może konno wędrować po prerii. To jeszcze nie koniec całego uroku jego życia. Mamy bohatera pragnącego zyskać uznanie w swojej społeczności. Na to jednak musi zapracować. I mu się to udaje. Później jego życie toczy się wokół pomagania zwierzętom, pokazywania dorosłym, że warto uwolnić się od złych emocji. Yakari to bohater chcący, aby nikt nikogo nie krzywdził. Nawet jeśli jest drapieżnikiem.
Ukazująca się od 1973 roku po francusku seria jest dziełem dwóch Szwajcarów: scenarzysty Joba (André Jobin) i rysownika Deriba (Claude de Ribaupierre). Obecnie wydawana jest przez Le Lombard. Po polsku ukazuje się z przerwami. W 1991 roku tom 1. opublikowało wydawnictwo Korona, tomy 1–4 w 2002 roku wydała oficyna Podsiedlik-Raniowski i S-ka, a od 2019 roku serię wydaje Egmont Polska i w końcu mają trafić do polskich czytelników wszystkie albumy, przez co mam nadzieję, że będę miała okazję poznać całą w polskim tłumaczeniu, a nie tylko w wersji francuskiej. Tym bardziej, że na podstawie komiksów „Yakari” powstał serial animowany, który mojej córce (małej miłośniczce zwierząt) bardzo przypadł do gustu.
Akcja serii rozgrywa się na Dzikim Zachodzie i opowiada o przygodach małego Indianina o imieniu Yakari. Pochodzący z plemienia Siuksów chłopiec marzy o byciu dorosłym wojownikiem cieszącym się uznaniem społeczności. W dążeniu do celu pomaga mu niezwykły dar, jaki posiada: umiejętność rozmawiania ze zwierzętami. To czasami mu pomaga, ale też przysparza kłopotów.
Ponad rok temu ukazały się dwa pierwsze zeszyty. Dzięki komiksom przenosimy się do czasów, kiedy jeszcze współczesna technologia nie istniała, a ludzie potrafili żyć w zgodzie z naturą. Właśnie ta przyjaźń z przyrodą stała się podstawą do wytworzenia specyficznych wierzeń opartych na żywiołach i zjawiskach. Z perspektywy europejskiej kultury wręcz naiwne. Trzeba jednak pamiętać, że i nasz świat wyrósł na wierzeniach w wielu bogów, duchy i różnorodne stworzenia będące pośrednikami między ludźmi a sacrum. Przedchrześcijańskie kultury obfitowały w kult przyrody.
Z takim zjawiskiem spotykamy się w „Yakarim”, w którym jedną z ważniejszych rzeczy jest wiara w moc snów. Chłopiec pragnie poważania, uznania zasług. W pierwszym tomie sen o wielkim orle i lataniu rozbudza w chłopcu pragnienie dokonywania tego samego na jawie. Tym bardziej, że jego zwierzęcy przyjaciel obiecuje mu spotkanie już nie tylko w śnie. Warunek jest jeden: musi jak najbardziej upodobnić się do niego. Yakari interpretuje to zbyt dosłownie i przez to stajemy się świadkami jego biegania z rozstawionymi rękami, próby złapania zwierząt, zakładanie pióropusza. Próbę przynosi mu niespodziewanie koleżanka o imieniu Tęcza. Każdy tom będzie pretekstem do pokazania zwyczajów Indian: koczowniczy tryb życia, poleganie na naturze, ujarzmianie mustangów, społeczna hierarchia, wyzwania wiążące się z życiem podlegającym cyklowi natury. Za każdym razem stajemy się świadkami pomocy niesionej przez małego bohatera. Przygody, w których uczestniczy są pretekstem do pokazaniu ważnych rzeczy. Czasami autorzy poruszają temat odmienności, strachu, zdolności, uprzedzeń, tajemnic, ślepej nienawiści, naiwności. Każdy tom ma głębsze przesłanie. Czytelnicy przekonują się, że dążenie do wpisania się w schematy i skupianie się na określonych uczuciach sprawia, że nie doceniamy innych, tracimy radość z życia i kierujemy się frustracją, że inni nie są tacy jakbyśmy tego oczekiwali. Widzimy tu, że dążenie do łagodzenia konfliktów, próba zrozumienia, że niektóre porażki są naszą błędną oceną sytuacji.
Dziewiąty tom zatytułowany „Więźniowie wyspy” to opowieść o prostych zabawach, poznawaniu otoczenia i zaskakiwaniu ludzi przez przyrodę. Dzieci idą obserwować okolicę z pobliskiej skały. Zaskakuje ich bardzo długa ulewa. Szybko okazuje się, że zostali odcięci od świata. Nie są jedynymi więźniami. W czasie burzy zraniony został też łoś, na którego czyha rosomak. Z jednej strony autorzy zabierają nas w piękną, alegoryczną opowieść jak bardzo życie potrafi zaskoczyć, że niebezpieczeństwa czyhają również tam, gdzie wydaje nam się pięknie i bezpiecznie, a z drugiej odkrywamy znaczenie powiedzenia „W grupie siła”. Yakari jak nikt potrafi zjednywać sobie wszystkich i o napotkane zwierzęta troszczy się.
Prosta akcja, dziecięcy bohater i jego niezwykła umiejętność oraz kult bliskości i życia w zgodzie z naturą godzącą się na to, że czasami jedne osobniki są zabijane przez inne, aby zdobyć pokarm. W każdym tomie wielką rolę odgrywa sen i senne wizje. Jedne będą bardziej oczywiste, inne mniej, ale za każdym razem ten motyw się pojawia. Całość dopełniają świetne ilustracje i pouczające przesłanie. Dzięki interesującej i szybkiej akcji młodzi czytelnicy, do których adresowany jest komiks, nie będą się nudzić.

Druga połowa XIX wieku to czas powstania westernów. Opowieści o Indianach, konfliktach, życiu na prerii, obcowaniu z naturą zrobiły tak dużą furorę, że stały się osobnym gatunkiem literackim, a później filmowym bazującym albo na uprzedzeniach albo starających się zwalczyć stereotypy. Mimo upływu lat tematyka ta ciągle powraca w kolejnych odsłonach. Jest czymś w rodzaju XIX...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3994
2028

Na półkach: ,

Andre Jobin – znany jako Job, to słynny twórca komiksów, założyciel pisma dla dzieci. Od 1973 roku stworzył kilkadziesiąt tomów przygód małego Indianina. W 2016 roku napisał swoją ostatnią historię o Yakarim. Ale seria nadal jest kontynuowana. Wydawnictwo Egmont postanowiło wznowić klasyczne już przygody młodego Siuksa. A to już 5 tom jego przygód. A nosi on tytuł „Yakari i grizli”.

O komiksie możemy przeczytać że:
Pewnej nocy do wioski Siuksów przybywa stary bóbr, aby zawiadomić Yakariego, że zaginęli rodzice małego szopa pracza. Chłopiec i jego ukochany koń Mały Piorun wyruszają na poszukiwania w dzikie góry. Po drodze dowiadują się, że w okolicy zniknęło wiele innych małych zwierząt. Wtedy zaczynają rozumieć, że w górach kryje się coś tajemniczego i niebezpiecznego. Wreszcie odkrywają sekret porwań, lecz nie mają pojęcia, jak zaradzić straszliwej sytuacji. Na szczęście pojawia się Wielki Orzeł – dzięki jego radzie Yakari układa sprytny plan, dzięki któremu zwierzątka będą mogły wrócić do domu!

Kolejna przygoda za mną i myślę że te 40 tomów, to jest coś co warto przeczytać. Zwłaszcza młodsi czytelnicy powinni z zainteresowaniem śledzić kolejne przygody małego Indianina, który dodatkowo porozumiewa się ze zwierzętami i stara się im pomóc we wszelkich kłopotach. Tym razem możemy zwrócić uwagę na motyw wykorzystywania słabszych przez silniejszych, Jednak na szczęście wszystko kończy się wręcz cukierkowo. W końcu to seria dla dzieci. Ale mimo tego ogląda się to całkiem przyjemnie. Dlatego polecam.

Andre Jobin – znany jako Job, to słynny twórca komiksów, założyciel pisma dla dzieci. Od 1973 roku stworzył kilkadziesiąt tomów przygód małego Indianina. W 2016 roku napisał swoją ostatnią historię o Yakarim. Ale seria nadal jest kontynuowana. Wydawnictwo Egmont postanowiło wznowić klasyczne już przygody młodego Siuksa. A to już 5 tom jego przygód. A nosi on tytuł „Yakari i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
7927
6782

Na półkach: , ,

YAKARI I TAJEMNICA GÓR

Nie ma co ukrywać, że spodziewałem się, iż także tym razem Egmont zaserwuje nam nie jeden a dwa tomy „Yakariego” tak, jak to miało miejsce w poprzednich miesiącach. Wówczas w moje i czytelników ręce trafiłby od dawna wyczekiwany tom szósty, rzecz już kultowa głównie ze względu na fakt, że został on wyróżniony nagrodą Festiwalu Komiksowego w Angoulême. Niemniej i bez tego czytelnicy nie mają powodów do narzekań, bo „Yakari i grizli” to kawał świetnego komiksu nie tylko dla najmłodszych czytelników.

Yakari przeżył już wiele niezwykłych przygód, których mógłby mu pozazdrości niejeden dorosły wojownik. Los jednak nie zamierza go oszczędzać. A wszystko zaczyna się pewnej nocy, kiedy do wioski Siuksów przybywa stary bóbr. Jak się wkrótce okazuje, rodzice małego szopa gdzieś zaginęli i potrzebna jest pomoc w ich poszukiwaniach. Yakari i jego koń wyruszają w góry by szybko przekonać się, że szopy nie są jedynymi zaginionymi, a na dodatek wśród szczytów czai się coś groźnego. Jak jednak mały dzielny Indianin poradzi sobie z zadaniem, z którym nie ma najmniejszych szans? I czy pomoc jego ducha opiekuńczego będzie w stanie cokolwiek zmienić, pozwalając zwierzętom wrócić do domu?

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/11/yakari-i-grizli-job-derib.html

YAKARI I TAJEMNICA GÓR

Nie ma co ukrywać, że spodziewałem się, iż także tym razem Egmont zaserwuje nam nie jeden a dwa tomy „Yakariego” tak, jak to miało miejsce w poprzednich miesiącach. Wówczas w moje i czytelników ręce trafiłby od dawna wyczekiwany tom szósty, rzecz już kultowa głównie ze względu na fakt, że został on wyróżniony nagrodą Festiwalu Komiksowego w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2315
2315

Na półkach: , ,

Yakari i grizli.

Sympatyczny mały Indianin z plemienia Siuksów powraca :) A powrót ten jest konieczny, albowiem jego mali zwierzęcy przyjaciele znikają jeden po drugim w tajemniczych okolicznościach... Zaalarmowany przez bobry Yakari rusza wraz z Małym Piorunem na poszukiwanie przyjaciół. Czy uda mu się rozwikłać zagadkę ich zniknięcia?

Za cała intrygą stoi, jak się okaże, pewien niedźwiedź... I nie jest to niedźwiedź byle jaki, mamy bowiem do czynienia z wyjątkowo paskudnym jeśli chodzi o charakter niedźwiedziem grizli. Wybujałe ego owego osobnika każe mu uważać, że inne zwierzęta żyją po to aby mu służyć, a symbolem tego ego jest zajmowany przezeń niedźwiedzi kamienny tron. A schwytane zwierzęta? Są zastraszone i gnane strachem o siebie (oraz o los swoich rodzin jeśli nie będą posłuszne) zbierają dla niedźwiedzia miód, ryby i wszelkie inne leśne smakołyki... Yakari ma więc przed sobą nie lada problem. Czy Wielki Orzeł przybędzie mu z pomocą? I czy niewolniczo wykorzystywane zwierzęta zdoła ocalić coś innego niż słynny zimowy sen wielkiego misia? ;)

Komiks jak zwykle stoi na dobrym poziomie. Zajmujący, z ciekawą oraz wyrazistą kreską, niepozbawiony poczucia humoru oraz - jak zawsze - morału. Dziki Zachód w komiksach z serii „Yakari” ma fajne, dziecięce wręcz oblicze. Dla takiego też – dziecięcego – odbiorcy przeznaczona jest ta seria. W niczym nie ujmuje to jednak klimatu całej opowieści, który przypadnie do gustu także nieco starszym wielbicielom Dzikiego Zachodu :)

Polecam ;)

Dziękuję Egmont Polska za egzemplarz recenzencki.

Więcej o komiksie:
https://egmont.pl/Yakari.-Yakari-i-grizli.-Tom-5,20140046,p.html

https://cosnapolce.blogspot.com/2019/11/yakari-i-grizli-derib-job.html

Yakari i grizli.

Sympatyczny mały Indianin z plemienia Siuksów powraca :) A powrót ten jest konieczny, albowiem jego mali zwierzęcy przyjaciele znikają jeden po drugim w tajemniczych okolicznościach... Zaalarmowany przez bobry Yakari rusza wraz z Małym Piorunem na poszukiwanie przyjaciół. Czy uda mu się rozwikłać zagadkę ich zniknięcia?

Za cała intrygą stoi, jak się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
51
38

Na półkach:

Wielki gryzli zabiera przyjaciół Yakariego na sługi u siebie.

Wielki gryzli zabiera przyjaciół Yakariego na sługi u siebie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1764
1753

Na półkach:

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    17
  • Posiadam
    4
  • Komiksy
    3
  • Chcę przeczytać
    3
  • Współpraca
    2
  • Dla dzieci i młodzieży
    1
  • Komiks
    1
  • Mam
    1
  • Komiks
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Yakari i grizli


Podobne książki

Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Cyberpunk 2077. Blackout Roberto Ricci, Bartosz Sztybor
Ocena 6,7
Cyberpunk 2077... Roberto Ricci, Bart...
Okładka książki Wasp. Małe światy Al Ewing, Katarzyna Niemczyk
Ocena 7,0
Wasp. Małe światy Al Ewing, Katarzyna...

Przeczytaj także