Human Compatible: AI and the Problem of Control

Human Compatible: AI and the Problem of Control
Penguin Books
2019-10-08
2019-10-08

Okładka książki Sztuczna inteligencja. Nowe spojrzenie. Wydanie IV. Tom 1 Peter Norvig, Stuart Russell
Sztuczna intel... Peter Norvig, Stuar...

Słyszałem dobre opinie i wiele sobie po tej książce obiecywałem, jednak niestety spotkało mnie rozczarowanie.

Mój podstawowy zarzut - błędnie postawiona teza co do sposobu rozwiązania zagrożenia związanego z powstaniem osobliwości. W dużym skrócie, autor proponuje nauczenie AI rozumienia ludzkich zachowań i motywacji, zamiast wdrażania zasad "moralnych".

W moim odczuciu główny problem z tym podejściem jest taki, że ono niczego nie rozwiązuje - jedynie przesuwa problem z "jak stworzyć bezpieczne AI" na "jak stworzyć bezpieczne AI które będzie analizowało ludzkie zachowania i wyciągało z nich wnioski". Jako ludzie nie sugerujemy rozwiązania, tylko dokładamy kolejne ogniwo do skomplikowanego łańcucha zabezpieczania AI.

Przykład AI przekształcającego całą dostępną materię w spinacze biurowe można zastąpić przykładem AI, które tworzy nowe doświadczenie na pograniczu social mediów, seksu i używek - bo wszak scrollowanie TikToka, oglądanie pornografii i picie alkoholu całkowicie leży w obszarze ludzkich preferencji.

Ponadto, książka bardzo trudna w odbiorze - przez drugą połowę przebrnąłem z wielkim trudem, kończąc niejako z poczucia zawodowego obowiązku, a nie z ciekawości.

W moim odczuciu...

Zmęczyła mnie ta książka. Nie jest zła, ale zdecydowanie przefilozofowana. Co może dziwnie brzmi, bo właśnie taka miała być. Chyba. Ale do mnie nie trafiła. I jakoś też mam wrażenie, że do ludzi odpowiedzialnych za SI również nie trafi.

Pomysły w niej przedstawione są ciekawe, zdają się mieć sens. Jednak to trochę jakbyś ze swoim sąsiadem rozwodził się nad tym co byście zrobili z Mercedesem innego sąsiada. Pogadać sobie możecie, ale na koniec decyzja nie należy do was. Tak samo z SI, możemy sobie porozmyślać, ale decyzje podejmą korporacje. Bo nie oszukujmy się rządy w tym wyścigu tkwią jeszcze na starcie.

• Elon Musk poleca
  • Do kupienia