Kalendarz adwentowy

Okładka książki Kalendarz adwentowy Barbara Garczyńska
Okładka książki Kalendarz adwentowy
Barbara Garczyńska Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
2019-10-21
2019-10-21
adwent Boże Narodzenie święta religia

Kolejna nasza książka adwentowa nosi prosty tytuł - "Kalendarz adwentowy". Iskrzące okna na okładce zachwycają, a wewnątrz bardzo ładne, estetyczne ilustracje.

Już na początku autorka zaznacza, że jest to książka przybliżająca i wyjaśniająca aspekty wiary chrześcijańskiej mocno związane z Bożym Narodzeniem. Poznajemy rodzinę Nutów: 4-letnią Małgosię, 2-letniego Pawełka oraz ich rodziców - Kasię i Kamila. Małżeństwo poprzez stworzenie wyjątkowego kalendarza adwentowego, chcą jak najlepiej przygotować dzieci do świąt Bożego Narodzenia. Wszystko oczywiście na miarę możliwości Małgosi, bo to ona z dwójki dzieci bierze najbardziej czynny udział w przygotowaniach do świąt. Każdego dnia, rodzina ma do wykonania konkretne zadanie, np. wykonanie wieńca adwentowego, lampionu, kartek świątecznych, pieczenie pierniczków, zbudowanie szopki, czy sprzątanie. Przy okazji wspólnych działań rodzice wyjaśniają dzieciom ważne kwestie takie jak np. co symbolizuje gwiazda, kim tak naprawdę był Święty Mikołaj, co to jest opłatek, co to znaczy mieć czyste serce, kim są aniołowie czy też co symbolizują dary przyniesione przez mędrców nowonarodzonemu Jezusowi. Na końcu każdego z 24 rozdziałów znajdują się pytania odnoszące się do treści.

Choć książka z założenia napisana została dla młodszych dzieci, moim zdaniem jest jednak nieco za trudna dla 4-latka chociażby ze względu na zbyt długie zdania i - w moim odczuciu - niepotrzebne dygresje, które jest w stanie zrozumieć tylko dorosły. Zauważyłam też pewną niekonsekwencję w pytaniach na końcu rozdziałów - raz pytania są kierowane do czytelnika w jego drugiej osobie ("Jakie postanowienie możesz zrobić ty?"),a innym pytanie jest w pierwszej osobie ("Jak będzie wyglądać mój lampion?").

Książka zawiera całe mnóstwo inspiracji i pomysłów na urozmaicenie rodzinnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Osoby, szukające książek bożonarodzeniowych, które nie pomijają aspektów religijnych będą zadowolone.

[Zakup własny]

Katolickie książki dla dzieci katechizacyjne często tak mocno są podporządkowane treściowo funkcji, że niewiele zostaje miejsca dla literackości. Tutaj są próby - historia rozciągnięta na 24 rozdzialiki i wyraźne postaci matki i ojca. Tyle, że ten ojciec w ogóle mi się nie podoba. Wycofujący się z prac plastycznych, niechętnie obecny w domu i jego obowiązkach, pouczany przez żonę przy dzieciach... To są niby małe przytyki między słowami, hihi, haha, ożywiające nieco narrację, ale jako ojciec nie jestem się w stanie na takie upupianie zgodzić.

Obok fajnych treści socjalizacyjnych (różne tradycje jak pierniczki, sprzątanie, choinka) i religijnych (roraty, spowiedź, sens przyjścia na świat Jezusa) przekazywana jest negatywna wizja ojca (trochę tato świnki Peppy) i jego obecności w rodzinie, relacji z matką dzieci i pewien dystans wobec świata religijnego (czy Kamil jest z przekonania wierzący?). Trudno mi się to czyta dzieciom, a jednocześnie nie wszystkie tego typu wątki mogę pominąć przy zachowaniu sensu.

Przeczytam do końca filtrując tę postać, ale nie będę wracał. A mamy i ojców przestrzegam. Autorytet rodziców buduje się wzajemnie.

Świetna! wopisie.pl - tu dzieci mają głos!

Świetna! wopisie.pl - tu dzieci mają głos!

Pokaż mimo tovideo - opinia

W czasach mojego dzieciństwa słodki kalendarz adwentowy stanowił niezwykły rarytas. Miały go tylko nieliczne Dzieci.
Teraz dwadzieścia cztery czekoladki zapakowane w kolorowe tekturki można kupić w każdym sklepie i może trochę szkoda, że nie jest on już tak wyczekiwanym i emocjonującym prezentem...
Przygotowania do nadchodzących świąt stały się zdecydowanie trudniejsze niż kiedyś. Zalew wszelkich dóbr materialnych jest tak ogromny, że trudno ukierunkować uwagę młodszych członków rodziny na to, co tak naprawdę najistotniejsze jest w okresie oczekiwania na narodziny Pana Jezusa.
Niby wszystko mamy, jednak czegoś nam często brakuje, prawda?
„Kalendarz adwentowy” Pani Barbary Garczyńskiej może stanowić wstęp do rozmów z Dziećmi o tym wyjątkowym czasie. Czteroletnia Małgosia, dwuletni Pawełek oraz ich sympatyczni rodzice sprawią, że lektura będzie stanowiła radosne i mądre spotkanie z grupą przyjaciół.
Dwadzieścia cztery krótkie opowiadania pozwolą na codzienną spokojną refleksję nad każdym zagadnieniem związanym bezpośrednio z Bożym Narodzeniem. Historyjki utrzymane są w miłym, pogodnym i żartobliwym nastroju. Dodatkowo pod każdym tekstem umieszczone zostały pytania mające stanowić kontynuację przygody z książką. Zostały tak przygotowane, że nawet młodszy przedszkolak będzie w stanie uczestniczyć w dyskusji.
Autorka w przejrzysty sposób usystematyzowała najważniejsze zagadnienia związane z Adwentem. Korzystając z papierowego „Kalendarza” o niczym nie zapomnimy i z pewnością sami wzbogacimy swoją wiedzę. To tylko inspiracja do dalszych działań, ale jakże twórcza i przyjemna!
Pani Ewelina Jaślan-Klisik zadbała, by graficzna strona tego projektu była równie atrakcyjna. Ilustracje są estetyczne, ciepłe i pastelowe, doskonale dopasowane do możliwości percepcyjnych młodszego czytelnika.
Przywróćmy świętom ich dawną magię i nauczmy nasze Dzieci radości oczekiwania na najważniejsze momenty roku. Bez pośpiechu, za to z ogromnym uśmiechem.
„Kalendarz adwentowy” wydawnictwa „PROMIC” to fantastyczny prezent dla Maluchów, ale i dla nas samych. Tym razem o niczym już nie zapomnimy :-)

Przygotowania do nadchodzących świąt stały się zdecydowanie trudniejsze niż...

Takiej książki dla dzieci, która imituje zarówno wyglądem jak i formą "czekoladkowy kalendarz adwentowy" jeszcze nie widziałam =) "Kalendarz adwentowy" autorstwa Barbary Garczyńskiej jest pełen słodkich, ale sycących kąsków, które karmią dziecięcą fantazję i inicjują ważne dyskusje z rodzicami.

Mama Kasia, tata Kamil wraz z dziećmi – Małgosią i Pawełkiem – odkryją przed czytelnikami prawdziwą istotę Świąt Bożego Narodzenia oraz sens adwentowego oczekiwania na jedno z najważniejszych wydarzeń dla katolickiej rodziny. Na "Kalendarz adwentowy" składają się dwadzieścia cztery opowiadania, po jednym na każdy dzień adwentowego wyczekiwania. Małgosia i Pawełek z typową dziecięcą ciekawością i szczerością zasypią rodziców pytaniami, spostrzeżeniami i wątpliwościami dotyczącymi tego pięknego czasu poprzedzającego pamiątkę narodzi Jezusa.

Ta bajka jest bardzo ważna. Nie tylko ze względu na wymiar edukacyjny – Kasia i Kamil w przystępny i bardzo jasny sposób tłumaczą dzieciom symbolikę i istotę Świąt Bożego Narodzenia. "Kalendarz adwentowy" niesie ze sobą piękny przekaz, gdyż na nowo otwiera nam – dorosłym – piękno tego wyjątkowego czasu. W natłoku obowiązków i blichtru przygotowań świątecznych zapominamy. Zapominamy jak piękne, jak ciepłe i prawdziwie radosne są to święta. Zalani plastikowym syfem, marketingowymi chwytami służącymi li tylko do podniesienia słupków sprzedażowych gubimy sens świąt. Najgorsze jest to, że mamy świadomość komercjalizacji tego pięknego czasu, a nadal ulegamy podszeptom "kup więcej"... A przecież tak jak Małgosia możemy stworzyć łańcuch na choinkę, tak jak Pawełek zbudować stajenkę, nawet z klocków LEGO, wzorem Kasi upiec pierniki, ozdobić je i cieszyć się wspólnie spędzonym z dziećmi czasem. Rodzina Nutów daje nam – czytelnikom – gotowe rozwiązanie na piękne i głębokie przeżycie Pamiątki Narodzenia Jezusa Chrystusa. Papierowy lampion, roraty, sprzątanie nie tylko mieszkania ale i odkurzenie z kurzu i zanieczyszczeń naszego serca... To jest tak banalnie proste =) wystarczy tylko chcieć =)

Na końcu każdego opowiadania autorka umieściła zestaw pytań. Sprawdzają nie tylko uważne śledzenie przez nasze dzieci tekstu, ale inicjują dyskusję, zmuszają do dyskusji i zastanowienia się nad poruszanym zagadnieniem.

Piękna szata graficzna nadaje "Kalendarzowi adwentowemu" atrakcyjności, bo ilustracje Pani Eweliny są takie ciepłe... takie dobre i "domowe". Idealnie komponują się z treścią i subtelnym acz wyrazistym przekazem jakie niosą opowiadania. Duży format książki no i ten brokat zdobiący okienka na okładce <3 =)

Wiecie co? Trzymam kciuki za tę bajkę. Bo ma wielki potencjał, bo może sprawić, że zwolnimy, może nawet wrzucimy na luz i zastanowimy się nas sensem świętowania.

Będę czytać mojemu Synkowi każdego dnia adwentu. Bo warto <3

Mama Kasia, tata Kamil wraz z dziećmi – Małgosią i Pawełkiem – odkryją przed...

• Samodzielne
  • Czekam cierpliwie:)
  • Dzieciowe
  • Święta

Dodaj cytat z książki Kalendarz adwentowy