Tragedia w Boscombe

Okładka książki Tragedia w Boscombe Arthur Conan Doyle
Okładka książki Tragedia w Boscombe
Arthur Conan Doyle Wydawnictwo: Księgarnia "Nauka i Wiedza" kryminał, sensacja, thriller
The Boscombe Valley Mystery
Księgarnia "Nauka i Wiedza"
1947-01-01
1947-01-01
tłumacz nieznany
opowiadanie śledztwo holmes sherlock

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Moriarty: The Remains. Tom 1 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: The ... Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle,...

Doktor Watson otrzymuje list od swojego przyjaciela Sherlocka Holmesa, który prosi go, by przyjechał do Boscombe Valley w sprawie niecierpiącej zwłoki. Watson po namowach żony jedzie do detektywa na dworzec kolejowy. Podczas podróży Holmes opowiada przyjacielowi o tym, co stało się w Boscombe Valley. Został tam zamordowany McCarthy. Pierwsze podejrzenie pada na jego syna - Jamesa McCarthy'iego, który przybył i pokłócił się ze swoim ojcem w dzień morderstwa. Sprawę prowadzi inspektor Lestrade, przyjaciel Holmesa i Watsona. Razem przesłuchują pannę Alice Turner, córkę pana Turnera, który był wydzierżawiającym mały folwark panu McCarthy. Alice prosi detektywa, aby ten oczyścił Jamesa z postawionych mu zarzutów, ponieważ kocha go i wierzy w jego niewinność.
Najlepsza z dotychczasowych opowiadań z tomu "Przygód Sherlocka Holmesa". Może jeszcze równie ciekawe było opowiadanie "Skandal w Bohemii". W końcu doczekałam się wątku kryminalnego, a nie tylko zagadek, które musiał rozwikłać Holmes. Zakończenie jak zawsze w przypadku A. C. Doyle'a zaskakujące. Wielki plus za to, że autor wrócił w pewnym momencie do przeszłości, a co za tym idzie, morderstwo miało ukrytą przyczynę w zdarzeniach sprzed kilku albo nawet kilkunastu lat. Musze przyznać, że obstawiałam kogoś innego jako mordercę, ale finał opowiadania pozytywnie mnie zaskoczył. Sherlock Holmes jak zawsze niezawodny przy rozwiązywaniu zagadkowych i trudnych morderstw. Mam nadzieję, że kolejne opowiadanie również będzie na tle kryminalnym.

Tego wydania nie posiadam, jednak oczywiście znam opowiadania, może poza przedostatnim. Najwyżej oceniam „Plany Bruce'a Partingtona” i „Bliznę”, następnie „Czerwony krąg” i „Boscombe Valley”.

„Czerwony krąg” Dość dobre. Holmes podpatruje (chciało by się napisać podsłuchuje, lecz były to znaki świetlne) wiadomość przesyłaną z okna jednego mieszkania do drugiego. Z początku nic z tego nie rozumie, zanim odkrywa, że to po włosku. Nadawanie zostało naraz przerwane, a kiedy Holmes wraz z dwoma innymi detektywami (jeden ze Scotland Yardu, drugi z Agencji Pinkertona) wszedł do pokoju, z którego nastąpiło, znalazł tam zwłoki mafiosa. Dodam, że to nie mafioso nadawał.

„Plany Bruce'a Partingtona” chodzi o plany łodzi podwodnej, zostały skradzione, podejrzanym jest młody urzędnik Cadogan West, którego znaleziono martwego koło torów kolejowych. Jego narzeczona zaprzecza, by mógł zdradzić. Skoro zabity nie może się bronić, Holmes musi to zrobić za niego. Rozpoznaje, iż szpieg kontaktował się ze zdrajcą, wynoszącym z sejfu tajne plany, przez ogłoszenia w gazecie, podpisywane „Pierrot”. Zamieszcza zatem w tej gazecie tak podpisane wezwanie „Dziś wieczorem, to samo miejsce” i oczekuje, kto przyjdzie do meliny szpiega (wiedział gdzie). Prawdziwy zdrajca wpadł w pułapkę, jednak Sherlock rzekł coś dziwnego:
- Tym razem możesz odnotować, że wyszedłem na osła, Watsonie. To nie ten ptaszek, którego się spodziewałem.
Zastanawia mnie, kogo oczekiwał, skoro z dwu pozostałych, mających dostęp do planów, jeden był poza podejrzeniem, a drugi właśnie zmarł.

„Tajemnica oblubienicy” bardziej znana jako „Szlachetnie urodzony kawaler” jest pozbawiona cech przestępstwa (wersja filmowa z 1993 z J. Brettem w roli Holmesa znacznie różni się od książki),lord jakiś tam poślubił bogatą Amerykankę, która naraz zniknęła. Detektyw odnalazł ją zdrową i całą, tak jakby dobrze się skończyło, tyle, że lord był zawiedziony ...

„Ezaw i Jakub” inaczej „Zniknięcie młodego lorda”. Syn księcia jakiegoś tam w środku nocy wyszedł przez okno ze swego pokoju w szkole z internatem i gdzieś wyruszył. Zauważył to jeden z nauczycieli i wsiadłszy na rower jął go ścigać. Na czym uciekał chłopak? Widać jedynie ślady roweru oraz krów. Nauczyciel nie może tego ujawnić, gdyż zginął w trakcie pościgu. Tym bardziej dziwne, że w okolicy nie widać ani jednej krowy.
Byłoby całkiem udane, chociaż zakończenie dość dziwne. W filmie z 1986 z J. Brettem w roli Holmesa zostało pominięte i słusznie.

„Blizna” inaczej „Człowiek z wywiniętą wargą”. Bardzo dobre. Zabawne zakończenie, choć początek go nie zapowiada. Pewien dziennikarz wychodzi jak co rano do pracy i znika. W miejscu, w którym widziano go po raz ostatni, policja zatrzymała bardzo wykształconego żebraka. Holmes dumał całą noc, zanim oświadczył:
- Watsonie, chyba zwariowałem! Przecież rozwiązanie jest proste.

„Zręczne oszustwo” to zapewne „Sprawa tożsamości” raczej przykra. Do Holmesa przychodzi zrozpaczona panna młoda, z pytaniem, gdzie zniknął jej narzeczony. Z jej dość zawiłej opowieści detektyw wnioskuje, że dziewczyna padła ofiarą oszustwa, pod jej ukochanego podszył się osobnik, któremu zależało na tym, by nie wyszła za mąż.

„Tragedia w Boscombe Valley” omówione w „Zabójstwo nad jeziorem”, dobre.

„Wizje przyszłości” Tego nie znam, chyba to nie jest o Sherlocku?

„Jego ostatni występ” na początku I Wojny Światowej Holmes demaskuje niemieckiego szpiega, raczej słabsze od „Planów Bruce'a Partingtona”. Niby ostatni występ, lecz Conan Doyle naciskany przez fanów i fanki musiał dopisać kolejne przygody, niby to dziejące się wcześniej.

Świetny zbiór dziewięciu opowiadań z których każda jest świetną lekcją logicznego myślenia. Sherlock jak zwykle zadziwia swoim sposobem myślenia, poczuciem humoru i niesamowitym podejściem do każdej zagadki. Polecam :)

Zbiór 9 opowiadań o przygodach Holmesa i Watsona: "Czerwony krąg", "Plany Bruce'a Partingtona". "Tajemnica oblubienicy", "Ezaw i Jakub", "Blizna", "Zręczne oszustwo", "Tragedia w Boscombe Valley", "Wizje przyszłości" oraz "Jego ostatni występ".

• Kryminał
  • Sherlock Holmes