Od czerwieni do turkusu. Jak lepiej porozumiewać się w pracy

Okładka książki Od czerwieni do turkusu. Jak lepiej porozumiewać się w pracy Ewa Mażul
Okładka książki Od czerwieni do turkusu. Jak lepiej porozumiewać się w pracy
Ewa Mażul Wydawnictwo: Onepress popularnonaukowa
popularnonaukowa
Onepress
2019-11-26
2019-11-26

Początkowo zaczęłam czytać tą książkę z myślą, że jest ona skierowana do biznesu oraz do turkusowych organizacji. Szybko jednak okazało się- że jest to podręcznik dla każdego, kto chce poprawić jakość swoich relacji dzięki zmianie komunikacji. Wierzę, że każdy z nas jest w podróży od czerwieni do turkusu. Jednakże czasem, ktoś na jednym kolorze już zostaje. Książka nauczyła mnie bardzo wiele m.in. jak radzić sobie z odmową, czym jest mikrozarządzanie i jego konsekwencje, czym jest trójkąt dramatyczny i jak z niego wyjść aby być bardziej autentycznym- a zarazem konstruktywnym w relacjach. Mam silnie pragnienie ograniczyć w swojej komunikacji: osąd, porównywanie, żądanie i porzucenie odpowiedzialności. Ponadto autorka użyła wiele metafor, które uważam, że świetnie pokazują sens, tego co domniemam- chciała przekazać. Sądzę, że książka inspirowana pozycjami "Porozumienie bez przemocy" i " Pracować inaczej". Obie czytałam- ale w książce " Od czerwieni do turkusu" nie były one dla mnie powtórzeniem, lecz UZUPEŁNIENIEM.
Szkoda że p. Ewa napisała tylko tą książkę- chętnie przeczytałabym również inne.
Polecam KAŻDEMU z całego serca :)

Muszę przyznać, że książka ogromnie mnie zaskoczyła! Z wierzchu niepozorna, na pierwszy rzut oka wydaje się być kolejną pozycją o komunikacji, ale jakże się myliłam!

Książka mówi przede wszystkim o tym, jak się komunikujemy (zarówno jako persony, jak i całe organizacje),a ułatwiają to kolory: czerwony, bursztyn, oranż, zieleń oraz turkus.

Każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie. Pracownicy- o tym jak lepiej komunikować się w pracy, a pracodawcy- sprawdzić jaki rodzaj komunikacji przeważa w ich firmie i jak dalej można rozwijać organizację w tym temacie. Autorka porusza też w książce kwestię (bardzo modnych ostatnimi czasy) turkusowych organizacji. Jak sama pisze: "Po wydaniu polskiej edycji książki F. Laloux "Pracować inaczej. (...)" w mediach zaczęły pojawiać się jak grzyby po deszczu opowieści o polskich turkusowych firmach i o tych, które są "w drodze do turkusu". Niestety często bywały to (i bywają nadal) opowieści oparte na myśleniu życzeniowym." Bardzo często organizacje "fiksują" się właśnie na tym modelu komunikacji, a zapominają, że - po pierwsze- wcale nie musi być on najlepszy dla danej organizacji, a po drugie, że nie da się przeskoczyć z bursztynu do turkusu w kilka miesięcy. Należy pamiętać też o tym, że to lider nadaje ton komunikacji:

"Ogólna zasada mówi. że poziom świadomości organizacji nie może przekraczać poziomu świadomości jego przywódcy!"

Bo cóż z tego, że będziemy chcieli stworzyć organizację turkusową, gdy sam założyciel komunikuje się jeszcze w kolorze czerwieni?

Oprócz tego, dzięki licznym przykładom, sami możemy odkryć swój styl komunikacji, a co za tym idzie- zwrócić większą uwagę na to, w jaki sposób się porozumiewamy (nie tylko w pracy) i jak to wpływa na nasze otoczenie. Znajdziemy też tutaj między innymi: jak nie dać się "wkręcić" w kłótnię, jak panować nad emocjami, jak komunikować się asertywnie czy też wytłumaczenie czym jest trójkąt dramatyczny.

Szczerze polecam! Myślę, że będę do tej książki wracać niejednokrotnie.

Każdy znajdzie w tej książce...

Ta książka poprawiła jakość mojej komunikacji.

Błyskawicznie wprowadziła mnie we wszystko to czego nie mogłem przebrnąć w 'Pracować inaczej' Laloux i dała bardzo wartościowy wgląd w to jak się porozumiewamy i w to jak możemy porozumiewać się lepiej.

Ta książka poprawiła jakość mojej komunikacji.

Świetna książka o kolorach firm. Krótko i na temat

Świetna książka o kolorach firm. Krótko i na temat

• Biblioteka (57)
  • HRowe
  • Literatura faktu
  • Coś pożyczonego...

Dodaj cytat z książki Od czerwieni do turkusu. Jak lepiej porozumiewać się w pracy