Szkoła magicznych zwierząt. W ciemnościach

Okładka książki Szkoła magicznych zwierząt. W ciemnościach Margit Auer
Okładka książki Szkoła magicznych zwierząt. W ciemnościach
Margit Auer Wydawnictwo: Debit Cykl: Szkoła magicznych zwierząt (tom 3) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Szkoła magicznych zwierząt (tom 3)
Die Schule der Magischen Tiere. Licht aus!
Debit
2019-09-18
2019-09-18
Agata Janiszewska
dzieci magia zwierzęta

Jesteś bardzo ciekawy co się dalej wydarzy

Jesteś bardzo ciekawy co się dalej wydarzy

Przyjemna seria, która mimo iż powstała z myślą o dzieciach, może spodobać się także dorosłym. Bohaterowie poszczególnych części to zwyczajny nastolatkowie, którzy mają swoje problemy, popadają w kłopoty, odnoszą sukcesy. Cieszą się, obrażają, kłócą ze sobą, pomagają... są naturalni i prawdziwi, podobnie jak ich szkolne przygody i życie.

Tutaj nie ma czarów, elfów czy wróżek, które znamy z powieści fantasy a mimo tego jest akcja, przygoda i tajemnice jedynie z nutką "baśniowości w postaci magicznych zwierząt, które potrafią rozmawiać ze swoimi opiekunem. To wszystko czyni z książki naprawdę ciekawą pozycje i na swój sposób prawdziwą. Czytelnikom łatwiej jest żyć się z bohaterami, którzy przypominają ich samych i których życie jest zbliżone do ich życia.

Autorka ma naprawdę lekkie i przyjemne pióro, którego plastyczność działa na dziecięcą wyobraźnie. W trzeciej części pojawia się więcej tajemnic, czasem nawet wieje grozą i pojawiają się mocniejsze sceny, jednak kiedy im się przyjrzymy, zauważymy, że wcale nie takie straszne, jakby się mogło wydawać…

"W ciemnościach" to nie tylko przygody ale również różne problemy z jakimi borykają się dzieci: dorastające, zmiana szkoły, odnalezienie się w domu, wstyd z powodu złej sytuacji materialnej rodziców, przyjaźń, opieka nad zwierzętami, dbanie o przyrodę i wiele innych. To wszystko czyni z książki niebanalną i wartą przeczytania pozycję.

Tutaj nie ma czarów, elfów czy...

2062

Bardzo dobry pomysł na historię o magicznej szkole, w której każdy z nas chciałby się uczyć.

Nowa uczennica.
Nowa nauczycielka.
I jej znajomy - Mortimer Morrison, właściciel tajemniczego autobusu, pełnego... magicznych zwierząt.

"Wszystkie magiczne zwierzęta rozumieją się nawzajem. W normalnych okolicznościach nie potrafią się jednak odnaleźć, więc jeżdżę po świecie moim autobusem i zbieram je. U mnie znajdują nowy dom."

Każda kolejna część w niczym nie ustępuje poprzedniej, a kolejne dzieciaki otrzymują swoje magiczne zwierzęta, które zostają z nimi NA ZAWSZE!

"Wasze zwierzę potrafi z wami rozmawiać (...) Ale tylko z wami. Inni ludzie go nie usłyszą. Wasze magiczne zwierzę nigdy nie zostawi was w biedzie. Będziecie mieli najwierniejszego towarzysza, jakiego tylko potraficie sobie wyobrazić."

Narracja jest prosta i przystępna.

Cykl zawiera:

1. Szkoła magicznych zwierząt

2. Tajemnica szkolnego podwórka

3. W ciemnościach

4. Odjazd!

Polecam całą serię zdecydowanie młodszym, spragnionym magii czytelnikom.

Nowa uczennica.
Nowa nauczycielka.

Po ostatnich wydarzeniach w klasie panny Cornfield byłam szalenie ciekawa (i nie tylko ja),co tym razem przygotowała dla swoich czytelników Margit Auer. I kolejny raz się nie zawiodłam. Zdecydowanie Szkoła magicznych zwierząt to jedna z najlepszych serii dla dzieci!

Jeśli zastanawiacie się, czy tom ten wciągnął od pierwszej strony, bardzo szybko rozwieję Wasze rozmyślania. Owszem! Wszak nie mogłoby być inaczej. W ciemnościach czyta się nie tylko szalenie przyjemnie, ale i równie szybko, co poprzednie dwa tomy (o ile nie szybciej). Autorka zgrabnie prowadzi akcję, ubarwiając ją różnymi wątkami, które koniec końców tworzą cudowną całość, a w czasie samego czytania, sprawiają, że lektura jest nieopisanie ciekawa i ciężko się od niej oderwać.

Autorka nie raz i nie dwa udowodniła, że nie brak jej pomysłów na nietuzinkowe przygody młodych bohaterów jej serii. Zaskakuje i tym razem, nie tylko tym, kto otrzymuje magiczne zwierzę, ale samym pomysłem na fabułę. Ma kosmicznie lekkie pióro, zatem historie jej autorstwa po prostu się pochłania niczym ulubione słodycze, delektując się w tym samym czasie ich smakiem.
Margit Auer posługuje się przyjemnie plastycznym językiem, odmalowując w (przede wszystkim) dziecięcej wyobraźni fantastyczne obrazy, malujące się w ciepłych barwach, choć zdarzają i nieco mroczniejsze sceny, ale mimo to wcale nie takie straszne, jakby się mogło wydawać...

Technicznie książka prezentuje się przejrzyście. Wielkość czcionki, interlinii i objętość tekstu na poszczególnych stronach dostosowana jest do wieku (9+) czytelnika, do którego skierowana jest ta seria. Całość wzbogacają ilustracje Niny Dulleck, które stanowią genialne dopełnienie treści.

Bohaterowie W ciemnościach, a właściwie całej serii Szkoły magicznych zwierząt, to zwyczajne dzieciaki, o tak różnych charakterach, że z pewnością młodzi czytelnicy odnajdą w nich zarówno swoje cechy charakteru, jak i swoich kolegów i koleżanek ze szkół. Jedyne co ich różni to posiadanie magicznych zwierząt. ;)

Margit Auer kolejny raz podkreśla na kartach tej serii, jak istotna w życiu młodego człowieka jest przyjaźń. Jak istotna jest akceptacja ze strony rówieśników i przebywanie pośród tych, z którymi ma się wspólny język. Jednocześnie ukazuje, jak trudno jest udawać radość, gdy tak naprawdę ma się ochotę krzyczeć oraz to jak prawda wyzwala w przeciwieństwie do kłamstwa.

W ciemnościach więc to lektura dla każdego miłośnika literatury, zwierząt i... magii. Szczególnie gdy poznaliście już uczniów panny Cornfield! Jeśli nie, to szybciutko to nadróbcie, bo to nie koniec przygód.

• Bajki
  • Martyna