Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR

Okładka książki Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR John E. Doerr
Okładka książki Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR
2019-09-20
2018-04-24
Bartosz Sałbut
biznes ekonomia okr

Plusy:
- każda cecha OKR poparta historią konkretnej firmy widzianą od środka
- dużo praktycznych przykładów OKR
- rozsądnie podzielona struktura książki zgłębiająca konkretne części jedna po drugiej
- trafne porównanie z systemem pracy z celami rocznymi
- dużo praktycznych problemów (opór ludzi, złe podejście, brak zaangażowania, różnice w rozumieniu, itp.)

Minusy:
- część przykładów OKR wymieniana w historiach firm nie do końca zbieżna z kryteriami typowymi dla kluczowych rezultatów (mierzalność, osadzenie w czasie)
- w czasach świadomości work-life balance zdania "czy nie możecie tego zrobić szybciej" lub "pracownicy HR pracowali w nadgodzinach żeby porozmawiać z każdym managerem" dają odczuć że książka skupia się ewidentnie na rozwoju firm bez uwzględnienia innych obszarów życia (fakt - takich historii było przytoczonych mało)
- daje się odczuć "American Dream" co włącza tryb "uwaga, dzielimy przez 3"
- mało pokazane praktyczne podejście do zachowania różnicy w "OKRy są elastyczne, można je zawsze edytować, dodawać, usuwać" oraz "na koniec cyklu oceń i zastanów się dlaczego np. ten się nie udał lub wszystkie się udały". W praktyce jest przestrzeń do nadmiernych dostosowań w trakcie cyklu i ciężko wychwycić tę granicę
- mało pokazanego w praktyce podejścia do "dłuższych inicjatyw, np. rocznych". Jak w praktyce ma się taki podział odbyć dla konkretnego kwartału
- część historii dałoby się skrócić, bez uszczerbku dla treści

Podejście do OKR w wydaniu różnych firm. Dużo opowieści i opinii. W celu praktycznego wdrożenia systemu OKR trzeba zasięgnąć po dodatkowe materiały
Sumarycznie polecam, po przeczytaniu książki trochę się rozjaśniło, w zamian przyszły kolejne pytania :) Co też jest na plus, bo lepiej że się pojawiły już teraz.

Plusy:
- każda cecha OKR poparta historią konkretnej firmy widzianą od środka
- dużo praktycznych przykładów OKR
- trafne porównanie z systemem pracy z celami rocznymi

Minusy:
-...

🎯 Jak wyznaczać cele i je wzmacniać, zgodnie z metodą OKR❓
📚 Jeśli chodzi o koncentrację, to Larry Page (współtwórca Google) powiedziałby, że "skuteczne organizacje powinny wydłużać drewniany płomień, za to zmniejszać liczbę grotów”.

OKR czyli w tłumaczeniu cele i kluczowe rezultaty (Objectives and Key Results). Co zapamiętam z tej książki❓

📚 Pytania do przemyślenia, gdy ustalę nowy cel:

📘 Jak mój nowy cel wpisuje się w dotychczasowe?
📘 Czy powinienem z czegoś zrezygnować, by zrobić miejsce na nowe zadania?

📚 Jedynym elementem, który w systemie OKR powinien osiągać poziom doskonałości, jest koncentracja. Jest to możliwe wyłącznie pod warunkiem, że liczba wyznaczonych celów jest niewielka.

Dalsza część recenzji:

🎯 Jak wyznaczać cele i je wzmacniać, zgodnie z metodą OKR❓

📚 Pytania do przemyślenia, gdy...

Ciekawa lektura na temat wyznaczania celów metodą OKR, która jest stosowana w największych firmach na świecie m.in. w Google. Mam jednak wrażenie, że książka jest niepotrzebnie taka obszerna. Mogłaby spokojnie być o 2/3 krótszą i nie wpłynęłoby to negatywnie na istotną treść.

Książkę polecam osobom, które pracują w szeroko pojętym biznesie bądź HR i już maja wprowadzony system OKR - z pewnością książka porządkuje wiedzę, daje dobre wskazówki i inspiruje. Natomiast osoby, które nie pracują na systemie OKR mogą potraktować książkę jako bardzo ogólne źródło wiedzy. Do wprowadzenia systemu zdecydowanie polecam kontakt ze specjalista :)

• Biznes
  • HR / Management
  • Bałagan

Dodaj cytat z książki Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR