Maść na szczury

Bogdan Madej Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
Czytelnik
opowiadania polskie--II poł. 20 w.
literatura piękna
1983-02-01
opowiadania polskie--II poł. 20 w.

W ręce wpadło mi wydanie z 1983 roku, poplamione i zakurzone. Miałam plan, że po przeczytaniu pozbędę się takiego nieestetycznego egzemplarza. Ale po przeczytaniu, właściwie pochłonięciu tych opowiadań stawiam książkę na półkę, grzech byłoby wyrzucić. Opowiadania pisane niezwykłym językiem o rzeczywistości prlowskiej, wsi, mieście, miejskich, cwaniaczkach, karierze w...

Co tu dużo pisać. Świetne opowiadania, chyba najlepsze, jakie miałem przyjemność czytać.

Przedstawione historie są niesamowite. Pokazują absurdalną rzeczywistość PRLowskiego miasta i wsi. Rzuceni w system ludzie, próbują się dopasować, wyrwać coś dla siebie, znaleźć sobie miejsce.

Co mnie podjarało najbardziej? Język bohaterów. Dialogi są świetne, barwne, dowcipne. Autor...

2025

Świetnie wysmażone opowiadania dobry PRL-u. Frapujące, zadziwiające, unoszące się w oparach absurdu. Smakowitości. Najbardziej podobało mi się opowiadanie "Pochówek" ;).

• Chcę w prezencie
  • Czelendż 52/2019