Nieoficjalny przewodnik po Grze o tron

Okładka książki Nieoficjalny przewodnik po Grze o tron Kim Renfro
Zysk i S-ka
2019-11-26
2019-11-26
Michał Jakuszewski
Gra o Tron przewodnik serial ilustrowany

Między książką a serialem: tajemnice „Gry o tron”

6/10⭐ [125/2k23]

Niezależnie od tego czy poznaliście świat Westeros poprzez cyk Pieśni Lodu i Ognia, czy też z zapartym tchem czekaliście na kolejne odcinki monumentalnej pod względem rozmachu serialowej adaptacji, musicie przyznać, że fenomen GoT trwale zapisał się w historii high fantasy, jak i również szeroko pojmowanej popkulturze, zmieniając oblicze małego ekranu. Uniwersum pełne bezwzględnej walki o władze, nieokiełznanej namiętności oraz wyrafinowanych - lub też nie - intryg, przez lata rozpalało wyobraźnię milionów zaangażowanych odbiorców. Wśród nich była także stojąca za "Nieoficjalnym przewodnikiem po Grze o Tron" dziennikarka Kim Renfro, która postanowiła podzielić się ze światem swoją zajawką. Słabością żywioną wobec tego tytułu.

"Siedemdziesięciu trzem odcinkom Gry o Tron zawdzięczamy niezapomniane powiedzenia, wzruszające monologi oraz wiele najlepszych chwil w historii telewizji. W serii wypełnionej po brzegi świetnie napisanymi kawałkami (nie, to nie jest odpowiedni moment, by wspominać o "niegrzecznej cipce") trudno wybrać najlepsze z najlepszych, gdy chodzi o słowną szermierkę i trafne filozoficzne spostrzeżenia składające się na najbardziej pamiętne fragmenty Gry o tron".

"Nieoficjalny przewodnik po Grze o Tron" został napisany w nader przystępny sposób. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że powinny po niego sięgać osoby niezaznajomione z uniwersum. Przy czym nie chodzi mi wcale o mnogość zawiłych zależności pomiędzy poszczególnymi rodami oraz pojedynczymi bohaterami, lecz o fragmenty zawierające spojlery, których autorka nie szczędzi nam na przestrzeni całej książki - o czym zresztą sama wspomina na wstępie. To idealna pozycja by odświeżyć sobie pamięć pod względem zniuansowanych szczegółów pozwalających lepiej i dokładniej dostrzec różnice pomiędzy pierwowzorem a jego adaptacją (jak to miało miejsce w moim przypadku),bądź zaznajomić się z zakulisowymi anegdotkami jeśli wcześniej niezbyt uważnie śledziliśmy medialne wywiady lub wystąpienia twórców na konwentach. No właśnie. Choć od strony autorki bije wyczuwalny entuzjazm, nie sposób w zasadzie rozgraniczyć jej wkładu własnego od wykorzystanych przy pisaniu książki materiałów źródłowych, toteż finalnie otrzymujemy opracowanie złożone ze skondensowanych razem ciekawostek, zamiast dogłębnej analizy. Wszystko to zostało gdzieniegdzie okraszone uroczymi choć nieprzystającymi przecież do ducha GoT ilustracjami artystki Devin Elle Kurtz. Abstrahując od tego, przewodnik czytało się naprawdę dobrze i sprawnie. Na tyle że zapragnęłam sięgnąć ponownie po dzieła George'a R.R. Martina, jak i pokusić się o rewatch serialu.

"- Zapytaj mnie za dziesięć lat - odpowiada z delikatnością w głosie. To samo mogliby powiedzieć fani, gdyby zapytano ich, co właściwie osiągnęła Gra o Tron (a czego nie zdołała osiągnąć) podczas ośmiu lat nadawania serialu. Dzień, tydzień, miesiąc - a nawet rok - to zbyt krótki okres, by zrozumieć, jaki wpływ wywarł ten gigantyczny serial na historię naszej kultury, ale z pewnością, podobnie jak fale spowodowane przez wbicie sztyletu między żebra Daenerys rozeszły się po całym uniwersum Gry o tron, w realnym świecie jego wpływ będzie odczuwalny przez następne dziesięciolecia".

To jak, dacie się porwać zapiskom maestra?

6/10⭐ [125/2k23]

Jakim wspaniałym prezentem urodzinowym okazał się "Nieoficjalny przewodnik po Grze o Tron". Miałam wrażenie jakbym na nowo wróciła do tego niesamowitego świata stworzonego przez Martina. W tych powieściach jest więcej niż wszystko co potrzebne do zatonięcia w lekturze. Ta seria nie odpycha mnie nawet swoją brutalnością ani seksualnością, bo dzieje się tutaj, oj dzieje. Ten przewodnik czytało mi się rewelacyjnie mimo, że opiera się przede wszystkim na serialu ale wykazując różnice i podobieństwa do książek. Nawet nie mieści mi się w głowie jaki kawał roboty wykonała Autorka za co należą jej się ogromne brawa a jeszcze spiąć to wszystko w pigułkę od której nie da się oderwać, no po prostu wow.

No i co?! Z tego wszystkiego znowu zaczęłam oglądać serial, znowu jestem na drugim sezonie ale czuję, że tym razem go dooglądam, bo po Przewodniku w którym była mowa na temat zdarzeń jeszcze nieopisanych przez Autura narobiłam sobie smaka. Co do książek, też mam parcie na reread ale zrobię to w formie odsłuchania Audiobooka = Słuchowiska - - > i już wiem, że to będzie meeega doznanie.

Pozostaje mi więc tylko nadal marzyć o kolejnych tomach tej cudownej serii... Czasem tracę nadzieję, że Martin nam je da. Ale jak mam być szczera, to wolę poczekać jeszcze kilka lat i dostać powieść, którą Autor w stu procentach czuje, niż pisaną, bo tak wypada lub że gonią go terminy.

Pustka jaka zapanowała po zakończeniu serialu "Gra o Tron" dla wielu fanów jest niezwykle doskwierająca i ciężko ją zapełnić. Na szczęście wciąż mogą do produkcji HBO wracać i analizować kolejne odcinki porównując z literackim pierwowzorem. Pojawiają się też publikacje takie jak "Nieoficjalny przewodnik po Grze o Tron" Kim Renfro, które próbują podsumować wszystko co działo się wokół serialu przez lata jego emisji. Tylko po co?

Kim Renfro zadała sobie wiele trudu, aby zebrać wszystkie rozproszone w internecie informacje na temat powstawania serialu, jego produkcji, kastingów i trudnych decyzyj jakie musieli podejmować twórcy adaptując dzieło Martina na język serialu (kto czytał może sobie wyobrażać, że łatwo nie było). Analizuje najważniejsze wątki, najciekawsze odcinki, przedstawia bohaterów i zmiany jakim ulegali wraz z rozwojem fabuły. Ukazuje jak twórcy scenografii, kostiumów czy muzyki starali się oddać klimat tych zmian oraz fantastycznego Westeros. Finalny efekt, który oglądamy na ekranie, to nie lada wyczyn sztabu fachowców walczących o jak najlepsze oddanie realów świata wykreowanego przez Martina w ramach serialowego budżetu. Od finansów niestety bardzo często zależało co zobaczymy na ekranie, a wiele wątków własnie z czysto finansowych pobudek zostało zmienionych bądź wypadło całkowicie z produkcji. Nie zabrakło odniesień do fanowskich teorii i spekulacji co do rozwoju fabuły "Gry o Tron" oraz wielu kontrowersji z tym związanych. Teraz, już po zakończeniu serialu, łatwiej spojrzeć na wszytko z perspektywy, a autorka skupiając informacje istotne dla fanów daje im wgląd w ewolucje serialu.

Na samym początku wpisu poddałem w wątpliwość idee tej publikacji. Bo w zasadzie po co pisać książkę na temat "Gry o Tron" skoro informacje w niej zawarte pojawiały się przez lata w internecie, po co wałkować fanowskie teorie (osobiście ich nie znoszę) czy problemy związane z produkcją? Ano nie wiem. Osobiście żyłem przez lata bez wiedzy kim jest Kit Harington i tego jak krągłe (bądź nie) są jego pośladki i problemów pokroju czyim synem jest Jon Snow, ale przyznam, że "Nieoficjalny przewodnik po Grze o Tron" czytało mi się bardzo dobrze. Ot, rzecz zupełnie niezobowiązująca, którą można poczytać przed snem. Dzieło Kim Renfro przenosi wiedzę ze źródeł internetowych do drukowanego kodeksu dając możliwość przyjrzenia się historii "Gry o Tron" tym fanom, którzy tę całą zawieruchę (a trwała ona dłużnej niż przygoda Rafała Zawieruchy z filmem Tarantno) w internecie przegapili bądź nie chcieli w niej uczestniczyć - o, może własnie w tym tkwi jej sens?

Twarda oprawa i niezły projekt okładki obiecują wiele, niestety zawartość rozczarowuje. Książka jest zlepkiem ciekawostek zebranych głównie ze żródeł internetowych (wywiadów i forów),które same w sobie bywają interesujące (jeżeli wnoszą coś nowego),ale dosyć szybko wypadają z głowy. Autorka bardzo sporadycznie decyduje się na jakiekolwiek własne przemyślenia i analizy. - a szkoda, bo próba pogłębienia poruszanej tematyki pozwoliłaby przejść od lekkostrawnej papki do czegoś bardziej smakowitego. Brak wkładu własnego autorki to największa bolączka tej publikacji.

Irytują ciągłe peany na cześć serialuprzypominające nagłówki prasy bulwarowej. Nie pomagają również ilustracje autorstwa Devin Elle Kurtz (choć próżno szukać tego nazwiska w obrębie książki). Ktoś powie że to taka ich estetyka, ja mam wrażenie że powstały na kolanie.

Dowód na to, że na temat GoT można napisać cokolwiek - i tak się sprzeda.

Powiem Wam szczerze, że pewnie jestem jedną z nielicznych osób które Gry o Tron nie obejrzały. Ale to nie jest tak, że jestem przeciwna temu serialowi, nie nie. Ja po prostu do tej pory nie miałam czasu na ten serial. Ale oczywiście kiedyś to nadrobię, a właśnie ta pozycja jest czymś co bardzo mi w tym pomoże!

W tej książce znajdziecie wszystko to co chcielibyście wiedzieć na temat serialu - przed rozpoczęciem jego oglądania. A podejrzewam, że  i tym którzy serial już obejrzeli przyda się mała dawka wiedzy na ten temat. Dowiecie się między innymi : jak wyglądały kulisy serialu, po co właściwie stworzono postać Nocnego Króla, dlaczego ostatnie sezony serialu były krótsze od innych, dlaczego niemal całkowicie pominięto wilkory oraz cy zakończenie było rzeczywiście takie słodko-gorzkie? Na te i jeszcze więcej innych pytań znajdziecie tu odpowiedzi... a na te na które nie znajdziecie zawsze można coś z książki wydedukować.

Książka ta jest napisana w dość przejrzysty i czytelny sposób, więc nawet taki laik jak ja w świecie fantasy i serialu mniej więcej może się odnaleźć. Znajdziemy tu dużo ciekawych tematów, podzielonych na konkretne rozdziały i wzbogacone o ciekawe opisy oraz ilustracje.  Będzie także dużo opisów, relacji zza kulis opisów głównych ról aktorskich czy chociażby opisów od strony technicznej serialu. Dowiecie się jak wpłynęło to na książki oraz jaki pogląd na temat serialu ma sam Martin.

Jednym słowem ta książka to nie lada gratka dla wszystkich fanów serialu - a i dla tych, którzy dopiero mają zacząć z nią przygodę będzie niesamowicie przydatna.

Ze swoje strony mogę ją gorąco polecić  Ja po jej lekturze jestem jeszcze bardziej przekonana do tego, że ten serial w końcu muszę obejrzeć !

W tej książce znajdziecie wszystko to co chcielibyście...

Też oglądaliście Grę o tron? Tę fascynację mogą zrozumieć tylko ci, którzy serial śledzili z wypiekami na twarzy i z niecierpliwością czekali na kolejny sezon. Myślę nawet, że każdy z nas, mógłby opowiedzieć swoją własną historię związaną z filmem. Tak jak w moim przypadku – kto by przypuszczał, że mojego męża wciągnie opowieść o smokach. Haha. Gdybym zrobiła zakład, na pewno przegrałabym dom i dwa samochody. Ale prawda jest taka, że ta historia go faktycznie wciągnęła. Albo taka, że z moim rodzeństwem założymy specjalną stronę tylko dla nas, w celu wymiany informacji naszych refleksji i prognoz co do dalszego ciągu. Normalnie nienormalni. Ale nie tylko my tak mieliśmy. Jakoś nie czuliśmy się w tym GOT-owym szaleństwie osamotnieni. I ta książka jest właśnie dla takich szaleńców. W przewodniku co rusz pojawia się nazwisko wielkiego George R.R. Martina, urywki rozmów, jego wystąpień, nawet nawiązanie do słynnej już czapeczki z żółwiem. Dalej: ciekawostki na temat ról, aktorów, dekoracji, strojów, wpadki, błędy, reakcje producentów. Do końca nawet nie było pewne, czy serial powstanie. I zanim serial faktycznie wystartował – było wszystkim naprawdę pod górkę. Zwolennicy książki dowiedzą się, dlaczego film w wielu miejscach tak bardzo różni się od pierwowzoru. I jak się okazuje pierwotny pilot serialu był kompletnym niewypałem. Tutaj przeczytamy nawet o „gównianym” pilocie, którego w 80% trzeba było przerobić. Kit Harington – filmowy Jon Snow, miał powiedzieć, że „czasem coś, co odniosło wielki sukces, zaczyna się od fatalnej porażki”. A taki ponoć był start GOT-a. Zaglądamy zatem na castingi życia, które sprawiły, że wielu aktorów dostało swoją szansę na sukces i karierę, poznajemy sekrety i anegdoty nt. wybranych postaci. Niektórzy z nich zaczynali mając 13, 14 lat (np. filmowe: Sansa i Arya).Odwiedzamy miejsca, gdzie kręcono zdjęcia, poznajemy ludzi z drugiego planu odpowiedzialnych za dźwięki, muzykę, stroje, wzruszające sceny. Książka odkrywa wiele tajemnic serialu, tłumaczy niektóre wątki, wyjaśnia słodko-gorzkie filmowe zakończenie. Bo to książkowe wciąż jest zagadką. I chciałabym, by było miłym zaskoczeniem. Należę bowiem do tych osób, które były trochę rozczarowane ósmym sezonem.
W książce czytamy:
-„Rozmawialiśmy z George’em niejednokrotnie, ale on wiele rzeczy wymyśla na bieżąco – wyjaśniał Benioff.- Nawet, gdy mówimy z nim o zakończeniu, nie ma pewności, że zakończenie, które w tej chwili sobie wyobraża, nie zmieni się, gdy już do niego dotrze”.
I oby tak zostało. Na co czekam z niecierpliwością.

Jeśli kochacie "Grę o tron", zarówno serial jak i literacki pierwowzór, jest to przewodnik właśnie dla Was. Oczywiście zawiera mnóstwo spojlerów, zatem jest tylko dla tych, którzy serial obejrzeli w całości i przeczytali Pieśni!
Serial był fenomenem na światową skalę. Był wspaniale zrealizowany i poprowadzony wizualnie i aktorsko, nawet gorące dyskusje o ósmym sezonie i jego kontrowersyjnym finale dowodzą, że jest to coś naprawdę szczególnego.
Autorka w bardzo przystępny sposób omawia poszczególne etapy tworzenia serialu, powstawania znakomitej muzyki i słynnego już motywu otwierającego każdy odcinek, wplata rozmaite ciekawostki z planu serialowego, z życia prywatnego aktorów, nawet z postępu pracy nad Pieśniami G. Martina, rozmawia ze scenarzystami, twórcami kostiumów, aktorami, statystami - dostajemy do ręki wspaniałe podsumowanie ośmiu sezonów Gry o tron.
Oczywiście Autorka porównuje także serial i książki, dokładnie omawia różnice, omawia także poszczególne odcinki, nawet tworzenie muzyki do serialu doczekało się pięknego rozdziału, dzięki Autorce zwróciłam uwagę na przewijający się ciągle, złowieszczy motyw "Deszcze Castamere" oraz fakt, że każda z pierwszoplanowych postaci dostała swój własny motyw przewodni.
Muzyka jest fantastyczna, to fakt.
Podobnie jest z kostiumami i plenerami. Otrzymujemy dokładny opis kostiumów, pomysłów ich tworzenia, dopasowania do postaci, nawet użytych materiałów, a także poszczególne wizyty na planie, jakie krajobrazy i kraje "zagrały" w Grze i gdzie możemy pojechać, by zobaczyć pierwowzór Królewskiej Przystani czy Wysogrodu.
Autorka nie szczędzi ciekawostek z planu oraz castingów do poszczególnych ról, omawia też w osobnym rozdziale najbardziej szokujące i kontrowersyjne odcinki oraz dodaje całe mnóstwo ukrytych w nich informacji i delikatnych aluzji do przyszłych odcinków, na które trzeba koniecznie zwrócić uwagę: tragiczny koniec Neda Starka, brutalne w swoim realizmie Krwawe Gody, całą tę niesamowitą historię Jona Snow, wzruszające poświęcenie Hodora, zniszczenie Wielkiego Septu i śmierć Tommena, oraz walkę z Nocnym Królem i koniec Dany oraz wiele, wiele innych.
Poznamy także tajniki powstawania niektórych trudnych scen: np. sekwencji ze smokami, tworzenia armii nieumarłych, omówienie Bitwy Bękartów i Bitwy o Winterfell, Cleganebowl itp.
"Przewodnik po Grze.." to absolutne must have dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć jak serial powstawał i jak stał się serialem kultowym.
Dodatkowo tekst jest okraszony pięknymi, klimatycznymi szkicami ze świata Westeros, uwielbiam takie ilustracje!
Polecam gorąco, na pewno będziecie się dobrze bawić przy wynajdywaniu w serialu i muzyce rozmaitych ciekawostek odkrytych przez Autorkę ;)

"Nieoficjalny przewodnik po Grze o tron", to świetna pozycja dla fanów tego serialu. Autorka przygotowała świetny podręcznik dla każdego wielbiciela tej fantastyki. W swojej książce zwraca uwagę na wiele szczegółów serialu, które oglądając nawet dwukrotnie, można było przeoczyć czy nie zauważyć.

Na wielki plus zasługuje omówienie muzyki filmowej. Dopiero po przeczytaniu tego przewodnika, widz może zdać sobie sprawę, jak podkład muzyczny był mocno powiązany z niektórymi wydarzeniami.

W pozycji tej zostało świetnie przedstawione poczucie humoru. Czytając tę książkę, nie można nudzić się. Dla osób, które uwielbiają memy, w książce również znajdzie się do nich nawiązanie. Uważam, że super zostało również opisane wykorzystanie fanowskich teorii w fabule serialu.

ciąg dalszy: https://zaczytana-aniaa.blogspot.com/2020/02/nieoficjalny-przeowdnik-po-grze-o-tron.html

Na wielki plus zasługuje omówienie muzyki filmowej. Dopiero po przeczytaniu...

Muszę się Wam przyznać, że sięgając po tę pozycję miałam w stosunku do niej całkiem spore obawy. Niepotrzebnie. Już dawno nie miałam w swoich czytelniczych dłoniach przewodnika po serialu, który byłby tak niezwykle wciągający i ciekawy. Do tego jest wprost wybornie wydany. Twarda oprawa, ciekawa szata graficzna, interesujące ryciny. Poza tym Kim Renfro pisze żywo, ciekawie z ogromną pasją a przy tym niesamowicie lekko i przystępnie. Wspaniale mi się zagłębiało w tę publikację. Kim Renfro kompleksowo zobrazowała i usystematyzowała wiadomości na temat serialu ale i poszczególnych scen. A także przedstawiła analizę różnic występujących między książkami a serialem.

„Nieoficjalny przewodnik po Grze o tron” to niesamowita gratka dla wszystkich fanów tego fenomenalnego serialu. Ogromnie się cieszę, że po nią sięgnęłam.

cała opinia - kochamciemojezycie.blogspot.com

Niesamowita gratka dla wszystkich fanów „Gry o tron”. Ja nią jestem. Pierwsze były książki, potem przyszedł czas na serial. Mogłam porównać, szukać wspólnych wątków, podziwiać i zagłębić się w rewelacyjnie nakręcony serial. Bywały różne momenty, zawsze ogromnie emocjonalne. A teraz mam w ręku ten cudny, przejrzysty przewodnik.

„Powieści Martina są fascynujące nie tylko dzięki barwnym opisom seksu, przemocy czy magii, lecz również dzięki temu, że w jego fabułach nikt – nawet główni bohaterowie – nie jest bezpieczny”.

„Nieoficjalny przewodnik” dokładnie jest takim właśnie przewodnikiem. Intrygujące porównanie książki do serialu. Autorka prowadzi nas tajemnymi, niedostępnymi dla zwykłego widza ścieżkami, pełnymi zaskakujących wydarzeń, które miały miejsce podczas kręcenia serialu. Robi to niesamowicie lekko, przystępnie, szczerze, z dużym poczuciem humoru. Ciekawostki, drobne niuanse, od A do Z przedstawiona historia powstania „Gry o tron”. Znajdziecie wiele odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Dlaczego pilot serialu okazał się całkowitą klapą? Trudne i zaskakujące wybory dotyczące obsady, kolejne zmiany aktorów. Niesamowite miejsca, w których kręcony był serial. Kontrowersje, niejasności, spory. Dlaczego w serialu jest tak mało o wilkorach? Poruszająca i pełna pasji ścieżka dźwiękowa, – jaką rolę odegrała? Przyjaźnie, nieporozumienia, spory, które miały miejsce za kulisami. Bardzo ciekawy wywiad z Panem Martinem. Autorka prowadzi nas przez kulisy serialu, relacjonuje całą otoczkę jego powstania.

Uważam, że jest to obowiązkowa lektura dla wszystkich fanów, rewelacyjnego R.R. Martina i jego „Gry o tron”. Ale uwaga! Jeżeli nie oglądałeś serialu wstrzymaj się z czytaniem tego przewodnika. Mnogość spoilerów, powie Ci za dużo. Jest to prawdziwa skarbnica wiedzy o serialu. Pięknie wydany, przykuwa uwagę, robi wrażenie. Polecam :)

„Powieści Martina są fascynujące nie...

• Chcę mieć