Południe wieku

2019-11-14
2019-11-14
9788381691963
Literatura polska

Okładka książki Rachunek pamięci Flora Bieńkowska, Helena Boguszewska, Ludwik Flaszen, Paweł Hertz, Paweł Jasienica, Mieczysław Jastrun, Andrzej Kijowski, Jerzy Kornacki, Anna Kowalska, Jalu Kurek, Hanna Malewska, Jan Nepomucen Miller, Artur Sandauer, Anatol Stern, Adam Ważyk, Jerzy Zawieyski
Rachunek pamięci Flora Bieńkowska, H...

Spowiedź

Zachęcam do przeczytania Przedmowy na końcu. Zdradza ona wiele faktów, które ciekawiej samemu odkryć.

Flora Bieńkowska „Południe wieku”

Poszukiwanie nowych czytelniczy inspiracji to zawsze nie lada wyzwanie, gdyż jeśli szukamy „w ciemno” można zarówno się srodze zawieść, jak i miło zaskoczyć? Do tej pory właśnie tak szukałam książek w bibliotekach – podchodzę do regału i biorę co mi podpowie intuicja skupiając wzrok głównie na tytule – bo one niejednokrotnie przyciągają i są powodem, że skusiłam się na konkretny tytuł. Odkąd mam Legimi – i tam też w ten sposób szukam, czegoś co na tyle skupi moją uwagę i mnie zainteresuje. Właśnie dzięki temu ściągnęłam „Południe wieku” i nie ukrywam, że ta lektura sprawiła mi dużo dobrego.

Zrozumienie tej lektury bez znajomości okresu PRL, bowiem to tego czasu dotyczy książka i w tym okresie została pierwszy raz wydana, to jednak za sprawą cenzury – dopiero po latach możemy tą książkę przeczytać. Zrozumienie „Południa wieku” będzie nie możliwe, bez dobrego spojrzenia na wszystkie konteksty i uwarunkowania historyczne (zarówno tych dotyczących powstania niniejszej książki, jak i realiów czasu PRL). Jednak to i tak nie gwarantuje, że czas spędzony nad lekturą Flory Bieńkowskiej będzie łatwym zadaniem, bo zwyczajnie styl autorki tego nie ułatwi. Dużo tu niejasności, skrótów i szukania między wierszami, co zapewne ucieszy tych lubiących zagadki.

Piętno przeszłości komunizmu zostaje niczym niechciana drzazga i mimo usunięcia jest niepożądane dla każdego. Demony przeszłości bowiem tak szybko nie znikają, a umiejętność wyjścia z twarzą przy takim samosądzie jest godne pochwały. Bieńkowska pokazuje emanujący smutkiem i rozgoryczeniem czas – oto trzeba samemu się biczować, pokazać że nie było warto, że to było nader niegodziwe i złe, nawet jeśli początkowo to mogło kusić i zachęcać. Rozczarowanie samą ideą, czy też może później – polityką i konsekwencjami związanymi z ówczesną władzą to jakże znana rzecz z historii dziejów. Gorzkie refleksje, dużo analiz nad kondycją moralną jednostki, nad siłą (a może jej brakiem) charakteru, nad samą istotą człowieczeństwa – to przebija z tekstu Flory Bieńkowskiej i jest dowodem że człowiek jako jednostka na przestrzeni wieków, zawsze popełnia te same błędy.

Trudna, żmudna to była lektura, ale jestem przekonana że warta swego czasu. Nieśpieszny rytm, który sobie narzuciłam potęguje wrażenia, ponieważ robiąc sobie przerwy – można dostrzec więcej niuansów stworzonych przez autorkę. Popycha do myślenia, refleksji i niech to będzie najlepszą zachętą – bowiem tego chyba oprócz rozrywki szukamy w wielkiej literaturze.

Czy polecam? Nie może być inaczej.
8/10

Flora Bieńkowska „Południe wieku”

Proszę się nie sugerować potencjalnie "niską" oceną. Przyznałem sześć gwiazdek mając na względzie tylko własną perspektywę. Było to chyba najtrudniejsze 250 stron, jakie przeczytałem w życiu.
Albo powieść jest bardzo hermetyczna, albo mam tak słabe rozeznanie w realiach, w których powstała, że jej po prostu nie doceniłem. Oczywiście rozważałem dokształcenie się w tej materii, ale też trochę celowo zabrałem się za "Południe wieku" wiedząc, co może mnie spotkać.
Powód? Historia wydania powieści, a w sumie bardziej jej rezurekcja z niebytu. Mam nauczkę! A czy warto? Chyba tak, ale nie bez przygotowania.
PS.
Mam propozycję, aby "czytać" tę książkę głosem młodego Zbigniewa Zapasiewicza, w formacie 4:3, z ciasnymi kadrami. Koniecznie na czarno-białej taśmie, i z mikrofonami, które zbierają głównie środkowe pasmo ;)

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

Trafiło się, w wigilijny poranek kończyłem tekst o rozliczeniu moralnym i politycznym. Nie była to łatwa lektura. Więcej nawet, takich tekstów już dzisiaj się nie pisze. Chociaż bohaterowie tej historii trochę są nam znani (Borowski, Andrzejewski) to dylematy i ich zderzenia z faktami odbiegają od czasu dzisiejszego. To może być pewien kłopot dla współczesnego czytelnika. Wprawdzie córka, p. Ewa Bieńkowska, którą z wielką ochotą czytuję, podpowiada iż dzisiaj podobnie się manipuluje. Nie łatwo się czytało bo bardzo odwykłem od czytania pomiędzy wierszami. W PRL pisywało się trochę "oszczędniej" i dla bardziej inteligentnego czytelnika. Ale mama Pani Ewy, Flora Bieńkowska nie oszczędza cenzora dlatego książka wtedy nie mogła być wydana. Ważne jeszcze, że to w jakimś sensie wyszedł dokument o relacji kata i ofiary. Każdy po zakończonym okresie stalinowskim miał dylemat. Sędzia i prokurator najmniejszy, to te fragmenty uważam za wyjątkowe, bo nie tak znowu często obecne w naszej literaturze.. Pisanie do szuflady albo pod cenzora, tego dylematu wtedy wielu pisarzy nie posiadało. Autorka postanowiła się z tym zmierzyć. Udało się. Szkoda że dopiero po 50 latach. O losach tej niewydanej wtedy książki można by nakręcić kolejną "zimną wojnę". Ciekawe tylko, jak młodego czytelnika zaciągnąć do przeczytania takiego tekstu. Wesołych Świąt !

• Dysk
  • Literatura współczesna
  • Literatura piękna
  • Nauka,historia,filozofia,biografie,religia,itp.
  • Przeczytane w 2019 roku
  • PRL
  • Legionowo dorośli

Dodaj cytat z książki Południe wieku