Virion. Szermierz

Patronat LC
Andrzej Ziemiański Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Imperium Achai (tom 4) fantastyka, fantasy, science fiction
Fabryka Słów
Virion
Imperium Achai (tom 4)
fantastyka, fantasy, science fiction
Virion

Stał nad ciałem. Teraz już martwym, zakrwawionym. Nie czuł nic, sam nie wiedział jak to się stało. To była chwila, jeden moment, kilka ruchów i nastąpiła śmierć - cicha i nieubłagana. Miecz wytarł i schował do pochwy, nie dostrzegł ludzi, którzy zgromadzili się wokół. Świat zawirował na sekundę zamknięty w pieśni zwycięstwa, jego zwycięstwa. Nikt nie wiedział jak ma na...

Zwieńczenie historii Viriona - szermierza natchnionego. Czy jednak godne? No tak do końca nie jestem pewien. Mam wrażenie, że w tej książce było sporo dłużyzn i trochę niepotrzebnych wstawek. Jedno odwiedzone miasto mniej na pewno nie zaszkodziło i nie wpłynęło specjalnie na odbiór całości. Natomiast całkowicie rozczarowała mnie końcówka. Co prawda (nareszcie!) mamy...

Szkoda że to ostatnia część:(
Mogę śmiało powiedzieć że najlepsza saga Ziemiańskiego.

Z początku byłem sceptyczny (I tom). Z każdym kolejnym było coraz lepiej. Dużo aluzji do życia, do współczesności. Do tego plus dla p. Grzegorza Pawlaka (audiobook). Chyba lepszy niż superprodukcja I tomu. Przegrałem z Pomnikiem... Może ponowie próbę.

Zastanówcie się nad przemyśleniami bohaterów, np: kiedy Virion wspomina o tym, że (oczywiście nie słowo w słowo) każdy dzień to walka z samym sobą. Nic wielkiego, jednak kiedy spojrzymy na to z innej perspektywy... Może to nie są przemyślenia na poziomie intelektualnym Lema, jednak prostota jest najlepsza.

Rewelacyjna. Zresztą jak większość twórczości Andrzeja Ziemiańskiego.
Dobre zakończenie serii przygód o Virione choć czy to aby koniec? Według wywiadu udzielonego przez autora po premierze czwartego tomu możliwe że jeszcze doczekamy się kolejnej odsłony przygód młodego natchnionego szermierza.

Książkę dobrze się czyta. Ciekawie rozwiązanie odnośne akcji równoległej do...

Dobre zakończenie (a raczej początek) historii Viriona. Obcy, bogowie, szermierka i magia. Czego chcieć więcej. A Taida to na moje oko bardzo, bardzo odległa (ale jednak) krewna ministra Ziobry.

dobre zakończenie losów młodego Viriona - a książkę zapamiętam szczególnie za dialogi Horecha

Zakończenie historii ucieczki Viriona i Niki - wszak wiemy, że szermierz jeszcze pożył i spotkał się z Achają :)
Szkolenie Viriona trwa do samej śmierci jego nauczyciela, trochę lepiej poznajemy Niki i jej gatunek, sporo jest też intryg politycznych na najwyższym poziomie. Do rangi kolejnych niemal głównych bohaterek cyklu wyrastają Taida i Luna.
Ostatnią sceną jest słynny...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Koniec cyklu Ziemiańskiego o Virionie był bardzo dobry. Zresztą - dla mnie ten cykl jest najlepszy spośród wszystkich trzech o tej tematyce. W Virionie moją sympatię wzbudziła kreacja postaci, również drugoplanowych, nawiązania do wcześniejszych opowieści oraz ciekawe zwroty akcji. Polecam!

Dyskusje

• 2020