Okładka książki Trudny czas dojrzewania. Jak pomóc nastolatkom radzić sobie z emocjami, osiągać cele i budować więzi, stosując terapię akceptacji i zaangażowania oraz psychologię pozytywną Joseph Ciarrochi, Louise Hayes
Joseph CiarrochiLouise Hayes Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2019-11-15
2019-11-15
Sylwia Pikiel
Terapia ACT terapia akceptacji i zaangażowania młodzież psychologia

Okładka książki Idź własną drogą. Jak żyć w zgodzie ze sobą i realizować marzenia dzięki technikom terapii ACT Joseph Ciarrochi, Louise Hayes
Idź własną dro... Joseph Ciarrochi, L...
Okładka książki Pożegnaj wagę Ann Bailey, Joseph Ciarrochi, Russ Harris
Pożegnaj wagę Ann Bailey, Joseph ...

Trudności dojrzewania.

Okres dojrzewania to dla każdego nastolatka niezwykle trudny czas. Żadnego młodego czlowieka to nie ominie ;) Czas ten zaś bywa czasem jeszcze trudniejszy z uwagi na problemy z emocjami, z akceptacją grupy rówieśniczej, a także z własnym "ja", które jest przez każdego nastolatka definiowane poniekąd na nowo... Czy współczesne zdobycze naukowe, psychologiczne i terapeutyczne są w stanie pomóc młodemu człowiekowi w przejściu przez ów burzliwy okres tak, aby stał się on nieco łatwiejszy?

Autorzy niniejszej publikacji przekonują, że tak. I muszę powiedzieć, że książka dodaje temu twierdzeniu wiarygodności, jest bowiem - jeśli chodzi o treść - bardzo klarowna, spójna i przekonująca. "Trudny czas dojrzewania" budzi tylko i wyłącznie uznanie, a to za sprawą niesamowitej wnikliwości autorów w omawianą problematykę, umiejętności empatycznego postawienia się na miejscu młodego człowieka, a także - i to jest tutaj najważniejsze - poprzez naturalność z jaką autorzy zaadaptowali najnowsze zdobycze terapeutyczne na gruncie pracy z . młodymi ludźmi.

Przedstawiony w książce model pracy z młodzieżą (DNA-V) łączy założenia terapii akceptacji i zaangażowania oraz psychologii pozytywnej z najnowszą wiedzą naukową na temat procesów rozwojowych. Brzmi... skomplikowanie ;) Ale wcale takie nie jest.

Co oznacza enigmatyczny skrót DNA-V? To pewne metaforyczne nawiązanie do ludzkiego DNA; nosimy je w sobie wszyscy i wszyscy (w tym także młodzież rzecz jasna) możemy rozwijać jego potencjał dzięki odpowiedniemu wsparciu oraz wskazówkom. Ów potencjał ma pewne strategiczne obszary, a są to: ciekawość świata, chęć jego odkrywania (Discover),zdolności nawigatora, a więc poruszania się w owym świecie (Noticer) oraz administratora (Advisor),czyli kogoś podejmującego decyzje zgodnie z wyznawanymi wartościami (Value). Oto i tajemnica skrótu - pierwsze litery angielskich słów z nawiasów łączą się w DNA-V. Terapia akceptacji i zaangażowania oznacza z kolei (o czym być może wiecie z innych publikacji) zgodę na pewne wewnętrzne i zewnętrzne ograniczenia, akceptację ich, ale i pracę nad sobą w celu dostosowania się do nich i przełamania w ten sposób negatywnych schematów zachowań. Połączenie wymienionych podejść ma według autorów wydatnie pomóc w pracy z młodym, dojrzewającym człowiekiem.

To wszystko może wydawać się trudne i na pierwszy rzut oka skomplikowane, jednak zapewniam - jeśli dacie tej książce szansę, przekonacie się do niej. Warto spróbować, zawarto tutaj bowiem - oprócz solidnego przygotowania teoretycznego - sporo ćwiczeń, kart pracy i praktycznych sposobów na rozwiązanie możliwych do zaistnienia problemów.

Moim skromnym zdaniem niniejsza lektura będzie przydatna każdemu terapeucie, nauczycielowi i pedagogowi pracującemu z młodzieżą. Także rodzice nastolatków mogą sporo wynieść z kolejnych stron - oczywiście przy założeniu, że dadzą książce szansę. Tę szansę warto dać, zawarte na kolejnych stronach treści są bowiem wiarygodne, sensowne i przekonujące, a to z tego prostego powodu, że od początku do końca autorzy są wierni przyjętym przez nich założeniom mówiącym o tym, że nie powinno się zmieniać młodego człowieka (bo to nie on jest przyczyną problemów),lecz raczej pomóc mu zaakceptować siebie, zachodzące w nim zmiany i dzięki temu ułatwić mu przystosowanie się zarówno do swojego nowego "ja", jak również do dorosłego świata, w który właśnie wkracza. Według mnie takie podejście jest jak najbardziej trafne.

Polecam!

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.

Trudności dojrzewania.

• Psychologia