King! Autobiografia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
2019-10-16
2019-10-16
literatura polska wspomnienia rozmowa muzyka
Inne

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, Lato 2021 Katarzyna Boni, Patrycja Bukalska, Katarzyna Dybżyńska, Maja Kaszkur, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Rafał Księżyk, Grzegorz Łapanowski, Andrzej Muszyński, Radek Polak, Filip Springer, Karolina Sulich, Izabela Szymańska, Aleksandra Zielińska
Pismo. Magazyn... Katarzyna Boni, Pat...
Okładka książki Idę tam gdzie idę. Dalej. Autobiografia. Rafał Księżyk, Kazik Staszewski
Idę tam gdzie ... Rafał Księżyk, Kazi...

Mimo, że nie jestem jakimś zaciekłym fanem Muńka, książkę czytało się bardzo przyjemnie

Za mało mi T.Live i Muńka. Jest na to lekarstwo. King! Muniek Staszczyk. Autobiografia. 2019. Jak na książkę autobiograficzną osoby żyjącej to stara dość. Jak na człowieka już nie tak bardzo. Sięgam po Kinga. Dużo zdjęć i jeszcze więcej historyjek, anegdot. Mnie najbardziej interesuje zespół rockowy w socjalistycznym kraju. Studia i cenzura. I życie. Takie zwykłe. Muniek opowiada o relacjach z Kazikiem, Korą Kayah, Krawczykiem, Nowickim, Celińską oraz spotkaniach z ważnymi dla niego ludźmi sztuki, kultury i prasy. Książka obfituje w środowiskowe opowieści, opowieści koncertowe i te które powstały gdy kolejne płyty T.Love nagrywał. Są też fragmenty polityczne. Wałęsa, Kwaśniewski , Unia Europejska no i lekko filozoficzne powiastki po melanżach i opis relacji z Bogiem i kościołem. Ciekawe. Równie jak okoliczności powstawania kolejnych płyt. Zawsze można sięgnąć do internetu i poszukać cudnego dueciku Krawczyk/ Staszewski w projekcie Muzyka łączy pokolenia o którym opowiada w autobiografii Muniek. Autor był mało powściągliwy. Kawa na ławę. Chwilami ociera się o ekshibicjonizm. Szokuje mnie to nieco, ale cóż. Muńka na to stać. Komuś brakuje ostatnich lat. Tych po wylewie. Mi nie. Ludzie zmieniają się po takich mózgowych akcjach. Mi wystarczy, że Zygmuś wyszedł z tego i tworzy dalej. Ostatnio świąteczną piesełkę o miłości. Jednak czas to potwór jest. Zjada człowieka po kawałku. Nic to. Nasłuchałam się muzy, zdjęć naoglądałam, pobyłam w zespole. Teraz Kult mnie kusi. Specjalnie się nie bronię. Tylko patrzeć jak ulegnę. Kinga polecam, choć nieco przebrzmiały.

Szczera spowiedź, przyjemnie się czytało.

Szczera spowiedź, przyjemnie się czytało.

1958

Bardzo dobra biografia, pełna muzyki, alkoholu i szczerych wyznań.

Bardzo dobra biografia, pełna muzyki, alkoholu i szczerych wyznań.

Dla fanów pozycja obowiązkowa. Myślę, że w przyszłości przydałaby się wersja rozszerzona o "refleksje powylewowe" , że tak to ujmę.

Bardzo interesująca książka ale tak do połowy. Czyli podobnie do kariery T.Love - ciekawie było do połowy lat 90-tych. T. Love skończył się na "Prymityw" :)
Plus za takie ciekawostki jak ta o solo na trąbce w kawałku "Warszawa"

Plus za takie ciekawostki jak ta o solo na trąbce w kawałku "Warszawa"

Nie wiedziałem, że Muniek tyle pił i tyle dupczył. No, to teraz już wiem. Czy dowiedziałem się z tej książki czegoś więcej? Tak. Ale jednak najwięcej było picia. Picia, dupczenia i muzyki.

Bardzo dobra

Bardzo dobra

Szczerze i sobie i karierze rockandrollowca w czasach sprzed epoki internetu.

Szczerze i sobie i karierze rockandrollowca w czasach sprzed epoki internetu.

Staszczyk szczery do bólu, głównie bólu innych ludzi. Ten emocjonalny ekshibicjonizm mógł przynieść oczyszczenie jedynie Muńkowi. Nikomu innemu nie pomoże. Rafał Księżyk “wyspowiadał” lidera T.Love dogłębnie i bez rozgrzeszenia.

Dualistyczna natura Muńka może przerazić. W ocenie bohatera zdrada małżeńska z recydywą i miłość do żony nie stoją w sprzeczności, podobnie klasyczne “Sex & Drugs & Rock & Roll” z pobożnością i deklaracjami wiary.

Jeśli ten wywiad był elementem terapii, to zapewne spełnił swoje zadanie. tylko czy wart był publikacji? Staszczyk w odpowiedziach udzielonych Księżykowi sprawia wrażenie człowieka, któremu trudno wytrzymać z samym sobą. Ma poczucie winy, próbuje oddać sprawiedliwość temu, co w życiu ważne, ale próbuje trzymać fason gwiazdy.

• Biografie
  • Muzyka