Bezimienni

Okładka książki Bezimienni Ramsey Campbell
Okładka książki Bezimienni
Ramsey Campbell Wydawnictwo: Phantom Books Horror Seria: Phantom Books Horror horror
278 str. 4 godz. 38 min.
Kategoria:
horror
Seria:
Phantom Books Horror
Tytuł oryginału:
The Nameless (1983)
Wydawnictwo:
Phantom Books Horror
Data wydania:
2020-10-21
Data 1. wyd. pol.:
2020-10-21
Liczba stron:
278
Czas czytania
4 godz. 38 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366135406
Tłumacz:
Wiesław Marcysiak
Tagi:
Literatura angielska horror sekta
Średnia ocen

4,8 4,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Lśnienie w ciemności. Dla uczczenia dwudziestolecia Lilja’s Library Clive Barker, P. D. Cacek, Ramsey Campbell, Richard Chizmar, Brian Keene, Jack Ketchum, Stephen King, Stewart O'Nan, Edgar Allan Poe, Kevin Quigley, Bev Vincent
Ocena 6,2
Lśnienie w cie... Clive Barker, P. D....
Okładka książki Widma nad Innsmouth Ramsey Campbell, Adrian Cole, Basil Copper, Neil Gaiman, David Langford, D.F. Lewis, H.P. Lovecraft, Brian Lumley, Brian Mooney, Kim Newman, Nicholas Royle, Guy N. Smith, Michael Marshall Smith, Brian Stableford, David A. Sutton, Peter Tremayne, Jack Yeovil
Ocena 7,3
Widma nad Inns... Ramsey Campbell, Ad...
Okładka książki The Platform Edge: Uncanny Tales of the Railways Mike Ashley, Edward Frederick Benson, Ramsey Campbell, Dinah Castle, Ronald Chetwynd-Hayes, Zoe Dana Underhill, Armin Joseph Deutsch, F. Scott Fitzgerald, William Guthrie Kelly, Thomas Graham Jackson, Perceval Landon, Huan Mee, Lucy Gertrude Moberly, Mary Louisa Molesworth, Rosemary Timperley, Michael Vincent, Edgar Wallace, Victor Whitechurch, autor nieznany
Ocena 7,0
The Platform E... Mike Ashley, Edward...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,8 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
981
429

Na półkach: , ,

Oceniając z perspektywy zwykłego czytelnika jest to książka którą śmiało mogę polecić, bo "bezimienni" to kawał świetnej literatury na wieczór, która może i z pewnością spodoba się większości z was. Autor naprawdę się postarał by powieść była dobrze napisana a postacie nie były papierowe i myślę że mu to przyzwoicie wyszło chociaż musze przyznać że zakończenie jest nieco rozczarowujące.

Patrząc z perspektywy czytelnika który wyprał sobie mózg ekstremą i trochę wchłonął tego dziadostwa to juz nie jest tak kolorowo.

To historia o straconym potencjale na dobry horror ekstremalny. Autor niesamowicie wykreował posępny świat tajemnych sekt i szczerze wyobrażałem sobie że pociągnie ten temat bardziej brutalnie: wiecie, opisując tortury, czy jakieś inne cuda na kiju które były stosowane na ofiarach.

"Bezimienni" to książka którą warto mieć i znać ale myślę że warto się za nią brać przy nastawieniu że opisów tortur i morderstw nie znajdziecie tu w większych ilościach.

Oceniając z perspektywy zwykłego czytelnika jest to książka którą śmiało mogę polecić, bo "bezimienni" to kawał świetnej literatury na wieczór, która może i z pewnością spodoba się większości z was. Autor naprawdę się postarał by powieść była dobrze napisana a postacie nie były papierowe i myślę że mu to przyzwoicie wyszło chociaż musze przyznać że zakończenie jest nieco...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1236
258

Na półkach:

Ciekawy pomysł. Kolejna książka R. Campbella, którą czytało się średnio.

Ciekawy pomysł. Kolejna książka R. Campbella, którą czytało się średnio.

Pokaż mimo to

avatar
442
213

Na półkach:

Mam ogromny mętlik po przeczytaniu tej historii. Z jednej strony bardzo dobry początek, rozdziały kończące się w taki sposób, że trudno odłożyć książkę bez chociażby zerknięcia do następnego. I wszystko byłoby wzorcowo, no prawie… bo czym dalej, chociaż nie, chaos towarzyszy od pierwszego rozdziału. Tłumaczyłem sobie, że może to kwestia dotarcia na płaszczyźnie autor – czytelnik, ale kolejne strony tylko utwierdzały mnie w przekonaniu, że nie będzie z tego udanego związku.

Nic to, tematycznie super, tajemniczy klimat, który stopniowo przybliża czytelnika do finału. Ale znowu ten… kulminacyjny… który poszedł w naprawdę dobrym kierunku, w ostatnim klapsie rozpruł się w dziwnym stylu gasząc całe napięcie. Trochę jak petarda, która z wielkim świstem leci w niebo i gdy już cieszysz się, że tak spektakularnie zaczęła swoją podróż, czekasz… Na błysk, huk, ale w rezultacie otrzymujesz tylko „pffff” świadczące o końcu spotkania. Czy sam lot wystarczy by zatrzymać emocje na dłużej?

To było moje trzecie spotkanie z autorem i choć książka „Zły wpływ” urzekła mnie w całości, tak znowu „Najciemniejsza część lasu” niestety nie bardzo. Dzisiaj znowu się nie dogadaliśmy. W ostatecznym rozrachunku, ogromny plus za oprawę graficzną. Szkoda, że tylko tyle.

Mam ogromny mętlik po przeczytaniu tej historii. Z jednej strony bardzo dobry początek, rozdziały kończące się w taki sposób, że trudno odłożyć książkę bez chociażby zerknięcia do następnego. I wszystko byłoby wzorcowo, no prawie… bo czym dalej, chociaż nie, chaos towarzyszy od pierwszego rozdziału. Tłumaczyłem sobie, że może to kwestia dotarcia na płaszczyźnie autor –...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1337
1175

Na półkach:

Opowieść o zdesperowanej matce, o dziecku, które miało już nie żyć i sekcie, która nie odpuszcza.

Desperacja matki zdaje się być podstawą emocjonalną "Bezimiennych", których akcja przenosi nas w lata 60. i 70. XX wieku, czas, w którym temat sekt porywających dzieci był tematem głośnym i działającym na wyobraźnię. Ludzie poszukiwali ukojenia duchowego w najdziwniejszych możliwych miejscach. Niejednokrotnie dochodziły do opinii publicznej głosy o ofiarach z ludzi, aktach kanibalizmu czy zbiorowych samobójstwach. W powieści mamy do czynienia właśnie z taką sektą – bezlitosną w swoich działaniach, przerażającą w swojej ślepej wierze. Krwawe rytuały, brutalne morderstwa, makabryczne tortury są jedynie wstępem do ich zwyrodniałego świata niepojętego szaleństwa, który być może dzisiaj nie robi już takiego wrażenia, ale przed laty z pewnością potrafił przerazić.

Jest taka scena w "Bezimiennych", która świetnie oddaje atmosferę tej powieści. Barbara jedzie z malutką Angelą metrem. Dziecku przypatruje się jakaś kobieta o rozbieganych oczach, na której twarzy Barbara dostrzega szczere obrzydzenie. Obrzydzenie na widok jej małej, śmiejącej się córeczki.

Ta scena pokazuje, jak wynaturzona jest rzeczywistość wokół bohaterów – jak wrogi potrafi być świat, jak okrutni i uszkodzeni ludzie, których mijamy każdego dnia. Barbara nie spodziewa się tego, co nadchodzi, ale odczuwa niepokój i ten niepokój zagnieżdża się również w sercu czytelnika. Ramsey Campbell nie owija w bawełnę, wystawiając swoich bohaterów na najgorsze możliwe próby. Ukazuje również jak skupiona na swoich chorych celach sekta przekształca kogoś czystego i niewinnego w postać okrutną i pozbawioną jakichkolwiek skrupułów. Atmosfera gęstnieje ze strony na stronę, a im dalej zapędzamy się z Barbarą w poszukiwaniu prawdy, tym bardziej ponura staje się wizja jej przyszłości.

Co prawda "Bezimienni" nie gwarantuję fajerwerków, ale z zaintrygowaniem śledziłam losy matki i córki, mając od początku na uwadze kontekst społeczno-historyczny fabuły. Dopiero w tym kontekście tak charakterystycznej epoki lat 60. i 70. XX wieku "Bezimienni" nabierają tego dodatkowego znaczenia, które pozwoli im Wam przeżyć kilka chwil czystej i szczerej grozy.

Opowieść o zdesperowanej matce, o dziecku, które miało już nie żyć i sekcie, która nie odpuszcza.

Desperacja matki zdaje się być podstawą emocjonalną "Bezimiennych", których akcja przenosi nas w lata 60. i 70. XX wieku, czas, w którym temat sekt porywających dzieci był tematem głośnym i działającym na wyobraźnię. Ludzie poszukiwali ukojenia duchowego w najdziwniejszych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
413
232

Na półkach: ,

Dawno żadna książka mnie tak nie wymęczyła i nie chodzi mi o treść, tylko o styl pisania...
Powiem szczerze, że męczyłem te 280 stron niemal tydzień, a mimo to treść ledwie została mi w pamięci. Nie wiem czy taki jest styl autora, czy generalnie taki był zamysł na tą książkę, ale jak dla mnie było to nazbyt toporne. Ciężko "wkręcić" się w "Bezimiennych". Niby jest w niej wszystko, to co być powinno: przerażająca historia, tajemnicza sekta, desperacja matki, a wszystko to w mixie horroru i thrillera. Mimo tych składników, bohaterowie (nawet matka zaginionej Angeli, Barbara Waugh) są kompletnie bezpłciowi, nijacy i bardzo ciężko ich polubić. Z kolei cała historia jest słabo poprowadzona - nie ma w niej momentów zaskoczenia.

Są książki, które "czytają się same" - w ostatnim czasie do takich zaliczę m.in. "Paradoks" Urbanowicza i "Chodź ze mną" Możdżenia. Niestety, czasem trafią się takie, które męczymy okrutnie, ale mimo wszystko staramy się skończyć, licząc, że zakończenie choć trochę zrekompensuje nam te trudy.
W tym przypadku i to nie zagrało.

Może to tylko moja opinia, ale jeśli liczysz na dobry, trzymający w napięciu horror, z wciągająca fabułą, w "Bezimiennych" tego nie znajdziesz.
Piszę to z bólem serca, ale ta pozycja nie przypadła mi do gustu.

Dawno żadna książka mnie tak nie wymęczyła i nie chodzi mi o treść, tylko o styl pisania...
Powiem szczerze, że męczyłem te 280 stron niemal tydzień, a mimo to treść ledwie została mi w pamięci. Nie wiem czy taki jest styl autora, czy generalnie taki był zamysł na tą książkę, ale jak dla mnie było to nazbyt toporne. Ciężko "wkręcić" się w "Bezimiennych". Niby jest w niej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    43
  • Przeczytane
    26
  • Posiadam
    13
  • 2020
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Horror i fantastyka które chcę przeczytać
    1
  • Nie posiadam
    1
  • POSIADAM - Twarda oprawa
    1
  • Eng
    1
  • Książki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bezimienni


Podobne książki

Przeczytaj także