Morfium

powieść piękna
Inne

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Po lekturze "Chołodu" oraz "Króla" sporo oczekiwałem od tej pozycji, która jedna okazała się nieco rozczarowująca. Same rozterki wewnętrzne bohatera oraz nietypowa narracja były niewątpliwie interesujące, natomiast sama fabuła i sam główny bohater nie przekonały mnie

Lubię książki Szczepana Twardocha za ich lekkość z jaką są napisane i jednoczesną ciężkość materii której dotykają.
Jest to kolejna książka, która mnie nie zawiodła.

Jest to kolejna książka, która mnie nie zawiodła.

Twardoch nie zawodzi, perypetie głównego bohatera wciągają czytelnika w mroczne, pogubione życie ćpuna, który sam nie wie kim jest. Wiem że zaraz sięgnę po następną książkę tego autora.

Im dłużej ją czytałem tym bardziej byłem poirytowany. Czym? Głównie językiem. O ile portret bohatera jest nieźle sklecony i ciekawie obrazuje dysonans wewnętrzny postaci, to obsesyjne wulgaryzowanie wypowiedzi i dodawanie zbędnych słów rodem z najsłabszej amatorskiej "efemeryczno-impresyjnej" poezji dawało efekt szczeniacki i groteskowy.

Szczepan Twardoch jest już dla mnie marką samą w sobie. Sięgając po jego książki mam już w zasadzie pewność, że się nie zawiodę.
Nie chcę wdawać się w szczegóły dotyczące fabuły, bo mam wrażenie, że największą przyjemność sprawiało mi odkrywanie bohaterów i ich historii w miarę czytania. W pewnym sensie podobna, osadzona w podobnych realiach co Król i Królestwo, a jednak całkowicie inna. Główny bohater jest postacią tak dziwną i skomplikowaną, że ciężko mu kibicować i mieć nadzieję, że wszystko potoczy się po jego myśli. Tradycyjnie zahaczamy o tematy dotyczące moralności i polskości.
Bardzo trudno mi te recenzje Twardocha pisać, bo jedyne co mam ochotę powiedzieć to: sam/a przeczytaj i doświadcz! Niesamowite!
Może za recenzję niech wystarczy sytuacja, która spotkała mnie w autobusie. Pewna pani zapytała mnie, co czytam, a gdy dowiedziała się, że jest to Morfina Twardocha odparła: zajebista książka! Czytaj dalej!

Bardzo jakościowa rzecz - sama fabuła nie jest jakoś mocno wyszukana i złożona, ale samo przedstawienie głównego bohatera, jego niejednoznaczność, stosunek do innych ludzi i częste filozoficzne monologi w dialogu wewnętrznym ("jestem Konstanty Wileman, czy jestem Konstantym Wilemanem?") sportretowane kapitalnym językiem, wciągające.

Na plus również bardzo brutalny i dosadny świat przedstawiony, myślę że możliwie bliski realiom historycznym.

Warto również wspomnieć o kapitalnym audiobooku czytanym przez Macieja Stuhra - aktor nie tylko przeczytał tą książkę, co nadał jej dodatkową jakość, kapitalnie samym głosem kreując różne postaci czy odgrywając głosem dynamikę i dramatyzm sytuacji.

Na plus również bardzo brutalny i...

Z opisu: "Szalona, transowa... powieść psychologiczna, historyczna, sensacyjna, skandaliczna". Transowa i psychologiczna zdecydowanie. I zbyt abstrakcyjna na mój uporządkowany umysł.

Na razie najlepsza książka Pana Twardocha jaką miałem w rękach. Zadowalająco wiele przede mną.

Zmęczyła mnie ta książka... Przeczytałam, ponieważ chciałam wyrobić sobie zdanie na temat autora, o którym głośno w ostatnich latach. Jednak to będzie jednorazowa przygoda z twórczością Twardocha. Ma talent, ale "Morfinie" brak lekkości. Kocham czytać, a ta pozycja mnie nużyła. Nie w tym celu sięgam po książki...

Narracja niemalże hipnotyzująca, na granicy strumienia świadomości, ale jednak nie do końca, rytmiczna, ciosana, warsztat świetny. Bardzo zachęciło do pozostałej twórczości, podobało mi się bardziej od Króla.

Niestety, plik w legimi jest chyba uszkodzony, bo co chwilę cofało mnie do strony 79, nie ladowało stron, musiałem restartować czytnik około dziesięciu razu i ręcznie przeskakiwać po kilka stron, tracac tym sporo czasu, nerwów i około 30 stron, które nie chciały się nijak załadować. Ale to na marginesie, bez wpływu na ocenę, choć pewnie mimowolnie na odbiór.