Gdy ucichną miasta

Okładka książki Gdy ucichną miasta Katarzyna M. Jurkowska
Okładka książki Gdy ucichną miasta
Katarzyna M. Jurkowska Wydawnictwo: Fabryka Dygresji Cykl: Gdy ucichną miasta (tom 1) fantasy, science fiction
Gdy ucichną miasta (tom 1)
Gdy ucichną miasta
Fabryka Dygresji
2019-11-12
2019-11-12
postapokalipsa dystopia tajemnica miłość polska wojna koniec świata

Wspaniała! Ja się pytam dlaczego nie można nigdzie dostać w papierze i dlaczego tam mało osób ją czytało :O

Zaskoczony jestem. Bardzo dobra. Zachęcały mnie booktoberki na yt. I racja. Było napięcie. Ciekawie wykreowany świat. Wszystkie takie światy przyszłości są bardzo smutne.

Świetnie mi się to czytało. Autorka dość sugestywnie opisuje świat i wydarzenia, nie ucieka też od drastycznych obrazów. Do tego, jest wielbicielką polskich imion (oczywiście, cała akcja również dzieje się w Polsce). Przeczytałem wszystkie 3 tomy, jeden za drugim.
Jest tylko problem od strony technicznej, bo dość często zdarzają się błędy, których autokorekcja nie wyłapie. Czasem takie niespodzianki pojawiają się zdanie po zdaniu...

Historia ciekawe. Problemy głównej bohaterki są niebanalne. Jednak sama historia ma wadę w postaci początku. Na szczęście reszta książki już jest fajna.

o kurka. o ja cię. Nadal nie mogę pozbierać się po ostatnich słowach wypowiedzianych w tej książce i po bohaterach których spotkaliśmy. Najprawdziwszy szok. Muszę przeczytać drugi tom. I to już!

Wow. Nie spodziewałam się że to będzie aż tak dobre! I że tak się wciągnę w tą historię. Nie zrozumcie mnie źle ale ciężko mi się czyta książki w których występują polskie imiona a tym bardziej miasta i nazwy które znam. Ale popłynęlam. Z każdym kolejnym rozdziałem było coraz lepiej i ciekawiej. Brutalniej też ale podobało mi się to jak zostało to wszystko wymyślone. Świetna historia. Nadal nie mogę się nadziwić że autorka tak świetnie to napisała. Poczułam klimat tej apokalipsy i nie raz musiałam odłożyć na chwilę książkę aby się uspokoić. Dużo stron ale nie nudziłam się ani trochę. Historia jest wypełniona po brzegi i mam nadzieję że i Wam przypadnie do gustu.

Cóż, po przeczytaniu książki mam mocny niedosyt, lubię filmy o tematyce katastroficznej wręcz apokaliptycznej, książki mniej i tu się mocno zdziwiłam, książka jest świetna, trzyma w napięciu. Trudno jest wykreować postapokaliptyczny świat, może są malutkie niedociągnięcia, ale prawie niezauważalne, może czasem takie "ale, że jak to?". Z bohaterami zaprzyjaźniłam się szybko i cały czas im dopingowałam.
Może Marvel ma swoją Superwomen a my mamy swoją Ulę.
Cieszę się, że nie muszę czekać na następną część, już po nią sięgam.

Wow, Wow, Wow!!!! tego się nie spodziewałam, dlaczego o tej trylogii nie jeat głośno 😲

"Gdy ucichną miasta" to absolutnie genialna książka i mam nadzieję, że kolejne dwie część tej trylogii będą równie dobre, a patrząc po ocenach na LC lepsze😍.

Katarzyna M. Jurkowskia napisała naprawdę wciągającą powieść science fiction, dziejącą się w Polsce, tylko ciut później niż 2023 rok. Jednak rzeczywistość znacznie odbiega od tego, co znamy, ponieważ jest to świat po apokalipsie. Na zgliszczach starego świata powstaje całkiem nowy, niezbyt przyjazny i miły. Populacja została zredukowana do 30% społeczeństwa, aby łatwiej było kontrolować ludzi. Kontrola odbywa się w miastach, w których ludzie mieszkają lub w obozach pracy. Niektórzy jednak zdołali uciec przed systemem i żyją poza jego granicami, w osadach lub jak nasza bohaterka, początkowo lesie z dwójką przyjaciół.

Jeśli chodzi o główną bohaterkę, to jest młoda, ale genialnie wykreowana. To nie jest dama w opałach, która czeka na ratunek, ani osoba, która bezmyślnie rzuca się na ratunek innym, nawet najbliższym. Jej działania są przemyślane, czasem na granicy moralnej akceptowalności, ale właśnie dlatego jej zachowanie jest tak bardzo prawdziwe. Jest twarda musi taka być inaczej by nie przetwała, dla ludzi których kocha zrobi wszystko, ale z głową i planem działania.
I nie jest zwykłym człowiekiem a to przez to co zostało jej przez przypadek wstrzyknięte i właśnie przez tą substancję między innmi świat jaki znamy upadł. Ta substancja zmieniła losy ludzkości a w nowym świecie istnieje tylko jedna zasada nie daj się złapać, a zwłaszcza nasza główna bohaterka musi na to uważać, gdyż w jej żyłach płynie jedyny klucz do stworzenia żołnierza Idelanego. Szybkiego, silnego, sprytnego, z doskonałym słuchem, wzrokiem i węchem, który po wszczepieniu chipa możnaby całkowicie kontrolować.

W książce został zastosowany ciekawy zabieg a mianowicie narracja jest z perspektywy głównej bohaterki, ale co jakiś czas pokazana jest z tej drugiej strony, gdy bohaterka wchodzi z kimś w reakcję. To fajny pomysł, bo człowiek nie raz coś czytając zastanawia się co w danym momencie myśli, czuję druga strona i jak z jej perspektywy wygląda sytuacja, tutaj to jest.

Autorce udało się stworzyć świat pełen napięcia i akcji, a zarazem bardzo realistyczny. Ja nie nudziłam sie ani minuty czytając tę książkę, już od początkowych linijek mamy akcję a styl pisania jest niezwykle wciągający.

Warto zwrócić uwagę na to, że autorka wydała tę serię samodzielnie, bez wsparcia wydawnictwa, i dlatego seria jest tak mało znana, a to taka szkoda. Widzę teraz jasno i wyraźnie co robi reklama w social mediach, gdy każdy mówi o jakieś pozycji nie ważne czy jest bardzo dobra czy ostatecznie okazuje się średnia i tak dużo dużo osób ja czyta.

Książki są dostępne na platformie Legimi, a na początku pierwszej części znajdziemy kod QR, który przekieruje nas do gotowej playlisty na Spotify. To świetne rozwiązanie, pozwalające czytelnikom na zanurzenie się w atmosferze książki bez konieczności szukania odpowiedniej muzyki samodzielnie.

Cieszę się jak dziecko, które trafiło do sklepu z cukierkami, bo dawno naprawdę dawno tak dobrze nie bawiłam sie na żadnej książce Fantastycznej a mam przed sobą jeszcze całe dwa tomy

Nie doczytałam, brak logiki mnie pokonał. Konstrukcja świata kulawa, w sumie nie wiadomo co i z jakiego powodu się w nim dzieje, sama autorka chyba nie bardzo nawet wie i nie miała pomysłu co z czego wynika( no chyba, że wytłumaczono pewne rzeczy w dalszej części, do której już nie dobrnelam). Bohaterowie nie wzbudzają żadnych emocji, główna bohaterka to typowa merysujka, ale nawet nie jest w stanie tym nikogo zirytować. Wysoka średnia ocena tej książki na tym portalu pozostanie dla mnie zagadką.

Czekam niecierpliwie na drugą część

Czekam niecierpliwie na drugą część

Ach! Jak ja uwielbiam takie książki i tą tematykę. Czyta się świetnie, jednym tchem. Bardzo polubiłam Ulę, główną bohaterkę mimo jej młodego wieku, czytając nie odczułam tego, bardzo dojrzała i bardzo dobrze skonstruowana postać!
Jedna z lepszych książek postapokaliptycznych! Już biorę się za drugą część i niecierpliwie czekam na trzecią!
💥POLECAM!💥

💥POLECAM!💥