Dziewczyny do boju! Poradnik młodej aktywistki

Okładka książki Dziewczyny do boju! Poradnik młodej aktywistki Kaelyn Rich
Okładka książki Dziewczyny do boju! Poradnik młodej aktywistki
Kaelyn Rich Wydawnictwo: Nowa Baśń poradniki
poradniki
Nowa Baśń
2019-10-01
2019-10-01
Marta Ziegler

"Dziewczyny do boju!" to zdecydowanie książka, po którą powinna sięgnąć każda dziewczyna oraz kobieta, niezależnie od wieku. Na aktywizm nigdy nie jest za późno, a ten poradnik pomoże wkroczyć na jego drogę bez większych problemów.

Czas, który spędziłam z tą książką był naprawdę wartościowy i dobry. Pierwsze na co zwróciłam uwagę to cudowna szata graficzna. Pełna pięknych ilustracji i kolorów. Dzięki nim, książka nie była tylko jednolitą ścianą tekstu. To na pewno przyczyniło się do mojego jeszcze lepszego odbioru tej książki!

Po drugie, książka napisana jest niezwykle przyjemnym i przystępnym językiem. Takim, który pozwala na zrozumienie treści zarówno przez młodsze jak i starsze czytelniczki. Dodatkowo na końcu książki pojawia się słowniczek najważniejszych pojęć!

Rzeczą, która bardzo szybko rzuciła mi się w oczy były przypisy. I to jakie przypisy! W treści książki możemy czytać o amerykańskiej rzeczywistości, ale w przypisach dostajemy informacje dotyczące Polski! Niezwykle pomocna sprawa!

Zdecydowanie jedna z najlepszych książek, które przeczytałam w tym roku!

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu!

Czy polecam? Oczywiście!
„Dziewczyny do boju. Poradnik młodej aktywistki” to bardzo oryginalna pozycja na rynku literackim. Im wcześniej dotrze do młodych kobiet, dziewczyn, tym lepiej.
Pamiętajcie, świat potrzebuje zmian. Czas coś zrobić!

✨📖„Musimy znaleźć własne autorytety wśród kobiet. Wspierać się na pozycjach przywódczych i sprawić, by problemy i głosy dziewczyn były zauważalne podczas wyborów”.

DZIEWCZYNY, jesteśmy połową populacji- działajmy!

Michelle Obama powiedziała: ✨📖„ Wszystkich nas napędza podstawowe przekonanie, że świat taki, jaki jest, nam nie wystarczy- że mamy obowiązek walczyć o taki świat, jakim być powinien”.

Lektura zachęć do konkretnych działań, mapy myśli (zamieszczone szablony),sposoby działania, hasła motywacyjne, porady, taktyki…to wszystko ma na celu pomóc w walce o lepsze jutro kobiet.
Jeżeli naprawdę denerwuje Cię niesprawiedliwość społeczna, politycy, którzy zmieniają kraj, myśląc jedynie o swoich pieniądzach i interesie partyjnym czy publiczne naznaczanie kolejnych grup społecznych w imię zaspokojenia najgorszych instynktów ludzi czerpiących energię z nienawiści – ta książka jest dla Ciebie!

✨📖„W pojedynkę nie możemy zrobić zbyt wiele; razem możemy zrobić tak dużo”.

„Dziewczyny do boju!” to przepięknie wydana książka. Mądra, potrzebna, edukacyjna, odważna lektura. Drogie mamy, nie bójmy się rozmawiać z dziećmi o buncie, prawach, nierówności.
Podrzucicie Waszym córkom tę książkę, niech słowa zamienią się w czyny.

Czy polecam? Oczywiście!
Pamiętajcie, świat potrzebuje zmian. Czas coś zrobić!

„Dziewczyny do boju. Poradnik młodej aktywistki” jest niezwykle potrzebną książką, która powinna zawitać na półce każdej młodej dziewczyny. Jest takim opiekunem, który prowadzi cię przez cały aktywizm. Ukazuje rady, zwraca uwagę na wiele rzeczy, o których pewnie byśmy nie pomyśleli.

Autorka pozycji naprawdę krok po kroku ukazuje jak działać, jak stać się aktywistką, jak zrozumieć cały ten świat i dlaczego właściwie to wszystko jest, aż takie ważne. Poleca blogi doświadczonych aktywistek.

Tak sobie myśle, że może kiedyś, w takiej nowoczesnej i trochę niemożliwej Polsce taka książka trafi na listę lektur i już od najmłodszych lat zaczniemy uczyć najmłodszych o równości, walce o swoje prawa, nawet przeciw wyższym władzą. Książka przeznaczona jest dla młodszych czytelników, zawiera dużo cytatów, kolorowych obrazków. Cały tekst ma też stosunkowo dużą czcionkę, która ułatwi czytanie.

Również wydawnictwo naprawdę się postarało co do tej książki. Autorka często przywołuje profile, strony, czy numery telefonów związane z aktywizmem, znajdziemy w książce odnośniki do polskich tego typu rzeczy.

Ja bardzo polecam wam tę książkę i chętnie sięgnę po kolejne pozycje tego

🧠Kształtowanie osobowości i światopoglądu następuje od najmłodszych lat. Wpływa na to, jak później będziemy postrzegać wydarzenia, zachowania i nasze możliwości. W jaki sposób będziemy się zachowywać wobec systemowych nierówności, czy będziemy dążyć do ich zmiany, czy może damy za wygraną?

🧚🏻‍♀️Oczywiście możemy zmienić zdanie lub czerpać informacje w późniejszym wieku i zawsze się kształcić. Jednak książka „Dziewczyny, do boju! Poradnik młodej aktywistki” pokazuje, jak można prowadzić swoje dzieci, by walczyły o swoje. Wskazuje na nierówności w społeczeństwie oraz na działanie (!).

🙋🏼‍♀️Autorka, KaeLyn Rich, wprowadza nowe pokolenie gen z, od którego tak dużo może się zmienić, w świat możliwości wpływania na własną sytuacje. Nawołuje młodych ludzi do zabrania głosu w publicznej dyskusji, nie bania się głoszenia własnych poglądów i pokazuje jasne możliwości działania.
Podzielona jest na rozdziały, od podstaw aktywizmu, przez zebranie i prowadzenie grupy.

💪🏻„Dziewczyny do boju!” to pięknie wydana książka , pełna feministycznych akcentów dla młodych działaczek przeciwko nierównością. Nie bójmy się dawać dzieciom i młodzieży takich pozycji. Sami powinnismy się z nich wiele nauczyć❤️

Temat strajków niestety ostatnio jest niezwykle "modny", osobiście wolałabym, żeby ta książka mi się nie przydała, ale przydała się bardzo. W dobie zmieniającego się świata, zwłaszcza w Polsce, kiedy aktualnie ktoś inny nonstop łamie nasze prawa i nas ich pozbawia - to książka niezwykle potrzebna. Uczy nas kobietki, ale uważam, że czerpać mogą z tego również chłopacy (a dla młodzieży już w ogóle dla mnie powinien być książką omawianą na lekcjach wychowawczych) co nam się należy, do czego mamy prawo walcząc o swoje prawa, ale też jak to zrobić. Jak przygotować się nie tylko metodycznie, ale w ogóle psychicznie. Uważam, że książka temat, który wzięła na tapet tłumaczy i realizuje w 100%. Jeśli jesteś młodą dziewczyną albo masz w rodzinie młodą dziewczynę, która chce zmienić świat - to książka dla niej!

Kiedy zobaczyłam sam tytuł książki Dziewczyny do boju! od razu pomyślałam, że chcę mieć tę pozycję u siebie. We wcześniejszych latach nie angażowałam się zbyt mocno w sprawy polityczne i szeroko pojęty aktywizm, jednak mieszkając w Polsce nie da się działania zbyt długo odwlekać. Chwila nieuwagi i już władza wchodzi z butami w nasze życie, a nam pozostaje jedno – walczyć o swoje prawa.

KaeLyn Rich to aktywistka, feministka, matka, osoba queer, która stawia czoła niesprawiedliwości od wielu lat. W swojej książce, Dziewczyny do boku! Poradnik młodej aktywistki, przedstawi nam drogę do osiągnięcia celu, do rozpoczęcia walki o prawa swoje, a także innych osób. Całość podzielona jest na 8 rozdziałów, w których po kolei autorka przedstawi nam kroki, które warto powziąć, żeby zacząć działać. Świetnym pomysłem było rozpoczęcie od kilku wyjaśnionych zagadnień, w których wytłumaczone zostanie co to jest aktywizm, czym są ruchy obywatelskie, normy płciowe, kultura gwałtu i utajone skojarzenia. Dopiero po poznaniu tych podstaw będzie można przejść do konkretnych działań, jak zbieranie funduszy czy planowanie protestów. Czuć w tym poradniku, że napisany został przez osobę, która ma duże doświadczenie i wyciągnęła wnioski z własnych poczynań jako początkująca aktywistka, dzięki czemu całość jest mocno autentyczna.

Warto zaznaczyć, że poradnik przeznaczony jest raczej dla młodszych czytelniczek. Wskazuje na to chociażby samo wydanie, które jest wypełnione kolorowymi rysunkami i cytatami, napisanymi dużą czcionką, a także prosty styl autorki, dzięki któremu treść jest łatwo przyswajalna. Dodatkowo, same porady Rich na rozpoczęcie działania skierowane są bardziej do uczennic niż dorosłych kobiet, bo zaliczają się do nich takie akcje jak prowadzenie zbiórek pieniędzy w swojej szkole czy rozmawianie z rodzicami o poglądach i zdobywanie ich zgody na udział w protestach. Dlatego uważam, że najlepiej się sprawdzi jako lektura dla dziewczyn w wieku licealnym. Jeżeli jednak jesteście starsze, tak jak ja, ale czujecie się niedoinformowane – to tej książki potrzebujecie.

Brawa należą się dla wydawnictwa Nowa Baśń za to, że książka jest bardzo dobrze przeniesiona na nasze podwórko. KaeLyn Rich często wymienia organizacje, do których można się zwrócić, konta na Instagramie, które warto śledzić czy telefony zaufania. Takie wzmianki opatrzone są gwiazdką, a w przypisie znajdziemy odpowiedniki dla Polski. Także redaktorka, Marta Ziegler, wykonała kawał dobrej roboty.

Poradnik sprawdzi się idealnie jako prezent nie tylko dla młodych dziewczyn, ale także chłopców i osób starszych, które szukają pomysłu jak zacząć przygodę z aktywizmem albo potrzebują zapalnika do działania. Dla mnie przede wszystkim dobrze było po raz kolejny przeczytać o znaczeniu kobiecej solidarności, ciągłego wsparcia i walki o swoje prawa. Zawsze lepiej się maszeruje, wiedząc, że nie idziesz sama, więc rozdział o wspólnym motywowaniu i zdobywaniu sojuszników podniósł na duchu. Rich bardzo dobrze zarysowuje tło historyczne, wspomina walki sufrażystek, tłumaczy na czym polega patriarchat i jak na świecie hierarchizujemy społeczeństwo, wytyka różnice w wynagrodzeniu ze względu na płeć, opowiada o znaczeniu reagowania na mikroagresje, uświadamia na temat kultury inkluzywnej. Zawarta w książce wiedza na pewno rozjaśniła mi kilka zagadnień, a w przypadku innych utwierdziła mnie w swoich poglądach. Możliwe, że nigdy nie będę na tyle zaangażowana, żeby brać udział w agitacji telefonicznej czy lobbowaniu środowisk politycznych, ale gdybym kiedyś się zdecydowała, to wiem gdzie szukać wskazówek. Warto tę książkę mieć na półce, a tę wiedzę przekazywać młodszym.

"Ta książka jest dla dziewczyn, które mają coś do powiedzenia, dziewczyn, które chcą coś z siebie wyrzucić, dziewczyn, które są gotowe użyć swojego głosu, by skończyć z niesprawiedliwością.

Ta książka jest dla dziewczyn, które chcą żyć odważnie, dziewczyn, w których płonie gorący płomień, które są wystarczająco mądre i śmiałe, by domagać się zmiany.

Ta książka jest dla dziewczyn, które mają dosyć nierówności, które dbają o własne prawa i prawa innych.

Ta książka jest dla dziewczyn, które są głośne, ciche, nieśmiałe, otwarte, bystre, sprytne, zabawne, poważne, oraz dla tych które mają po trosze z każdej z tych cech."

"Dziewczyny do boju! Poradnik młodej aktywistki" to zbiór najpotrzebniejszych rzeczy, które przydadzą się każdej z nas (kobiet),podejmując się akcji społecznej, mającej na celu zmienić lub uświadomić ludzi o danym problemie. Znajdziemy tutaj wiele informacji - począwszy od historii pierwszych społecznie zaangażowanych kobiet, po strony internetowe, telefony lub szablony wykonywania akcji. Warto zwrócić również uwagę na śliczną szatę graficzną, która w przejrzysty sposób przekazuje nam jak zaoszczędzić czas, skąd zdobyć pieniądze na akcję, czy gdzie ją zorganizować.

Dalsza opinia: https://strazniczkafoxtribus.blogspot.com/2021/01/dziewczyny-do-boju-poradnik-modej.html

Ta książka jest dla...

Na wstępie chciałabym bardzo pochwalić za to jak ten poradnik został pięknie wydany.   Okładka przykuwa uwagę. Spodobało mi się to, że książka została wydana w twardej oprawie.

Poradnik ma na celu zachęcić do działania. Jest skierowany do osób, które mają coś do powiedzenia i chcą, o tym głośno mówić. Pierwsze strony są bardziej teoretyczne, a później dostajemy dużą dawkę praktycznego zastosowania nabytej wiedzy w codziennym życiu.  Między innymi dowiadujemy się jak stworzyć plan kampanii. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że samo wymyślenie nazwy dla swojej grupy jest bardzo ważnym elementem całego przekazu.

Pojawia się wiele mądrych cytatów. Jeden z nich bardzo przypadł mi do gustu. ,, Wszyscy żyjemy pod tym samym niebem i chodzimy po tej samej ziemi; żyjemy razem w tym samym momencie’’. Spodobały mi się również przypisy.

Dowiadujemy się  jak wielką siłę stanowią media społecznościowe, które pozwalają dotrzeć do jeszcze większej ilości osób.

Najbardziej z całego poradnika spodobał mi się rozdział, który mówi o dbaniu o siebie i swoją społeczność.  Dostajemy dużo nowych informacji, ale są one przekazane w sposób prosty i zrozumiały.

Jestem bardzo zadowolona, że mogłam tę  książkę przeczytać. Na pewno będę do niej wracać i to niejeden raz.

Jest to książka tak naprawdę dla wszystkich, nie tylko dla młodych osób, ale również dla dorosłych. Wyniosłam z niej wiele cennych uwag, które  wykorzystam  w codziennym życiu.

Ciężko wyobrazić sobie bardziej aktualny poradnik niż ten dedykowany młodej aktywistce ;) Na wstępie chciałam zaznaczyć, że książkę oceniam jako osoba, która słowo "lewak" uznaje za komplement, aczkolwiek daleka jest od skrajnych poglądów - fundamentalizm jeszcze nigdy nie przyniósł niczego dobrego.

"Dziewczyny do boju" oferuje niezbędną wiedzę do rozpoczęcia działalności aktywistycznej, jednocześnie przekazując wiele innych, istotnych informacji. Kaelyn Rich wie, że jeżeli ma nastąpić zmiana, to musi się ona dokonać u podstaw. To pokolenie nastolatków ma szansę przynajmniej zmniejszyć nierówności społeczne, zniwelować zjawisko dyskryminacji (nie tylko ze względu na płeć) i wywalczyć należące się im prawa (i jak widzimy na polskich protestach to się dzieje!). Nie ma się co łudzić utopijną wizją sprawiedliwego, w pełni równościowego świata, ale nie wolno się również poddawać i przyzwalać na świat rządzony jedynie przez uprzywilejowane grupy.

"Dziewczyny do boju" to poradnik naprawdę niezwykle praktyczny. Mimo że napisany w USA to polska redakcja merytoryczna spisała się znakomicie. Znajdziemy więc tu poza właściwą treścią, bardzo dużo przypisów odnoszących się stricte do Polski, a także polskie numery pomocowe, czy profile na ig jak np. @cialopozytyw. Osiem rozdziałów pozwala przejść od teoretycznych zagadnień do działań praktycznych. Dowiadujemy się więc czym jest aktywizm, czym ruch obywatelski, jak wyglądają zarobki kobiet vs mężczyzn, jak plasuje się liczba kobiet vs mężczyzn w rządzie (ja akurat jestem przeciwniczką parytetów, uważam, że przynależność do jakiejkolwiek płci nie powinna determinować zatrudnienia czy przyjęcia na studia),po to by następnie przejść do tworzenia planów kampanii, informacji jak przygotować się do protestów, skąd pozyskiwać fundusze na swoją działalność i jak stworzyć zgraną grupę aktywistów. Poruszane są także kwestie dotyczące norm płciowych, aspekty sposobu wypowiadania się (tak, aby nie wykluczać osób nieutożsamiających się z żadną z płci),a także bardzo ważny problem jakim jest dbanie o siebie - aktywizm i udział (także zdalny) w protestach potrafią być bardzo obciążające psychicznie, o czym pewnie wiele z Was się przekonało w ostatnim czasie.

Rich stworzyła świetną pozycję, który wbrew pozorom wcale nie musi trafić jedynie do rąk dziewcząt. To książka dla wszystkich osób, które chcą walczyć o zmianę. Dodam jeszcze, że jest pięknie wydana, bardzo przejrzysta i uzupełniona o urocze ilustracje. Wysoką jakość potwierdzają również patronaty wielu organizacji m.in. Feminoteki i Centrum Praw Kobiet.

"Dziewczyny do boju" oferuje niezbędną wiedzę do rozpoczęcia...

Gdzieś w idealnej Polsce... takie książki są wciągnięte na listę szkolnych lektur, ale tylko po to, by przypomnieć młodzieży, że kiedyś trzeba było walczyć o sprawy oczywiste...

• Me too
  • Popularnonaukowe