Manual for Survival. A Chernobyl Guide to the Future

2019-01-01
2019-01-01
9780241352069
Inne

To moje drugie spotkanie z Kate Brown. Oceniam ponownie na 7/10.
Obecnie dla nas jest oczywiste, że nawet niewielkie dawki promieniowania mogą być niebezpieczne dla człowieka. Autorka pokazuje, że jednak nie było to oczywiste lub też (częściej) ludzie nie chcieli przyjąć tego do wiadomości.
Czytałam już wcześniej publikacje o katastrofie czarnobylskiej. Dopiero teraz widzę, że wielu lekarzy walczyło o życie ludzi po katastrofie i prowadziło rzetelne badania. Wielki + dla autorki za prowadzenie osobistych śledztw oraz przeszukiwanie archiwów, bibliotek.

To moje drugie spotkanie z Kate Brown. Oceniam ponownie na 7/10.

Bardzo dobry, rzetelny reportaż dotykający problemu chorób popromiennych związanych z czarnobylską katastrofą, ale i nie tylko. Autorka zwraca uwagę na przykład dokonywane próby jądrowe, które także niosły ze sobą radioaktywne skażenie. Co za tym idzie, nasilone występowanie szczególnie raka tarczycy. Reportaż ten poświęcony jest przede wszystkim zdrowiu. Jednakże nie sposób tu nie zauważyć, nie tylko braki i chęci zatuszowania ze strony sowieckiej, ale i zachodu. Wszak energia atomowa to ogromny interes. Lepiej nie mówić jest o tym, że cały czas zaniżane są skutki promieniowania, tak by interes mógł cały czas funkcjonować. Jak bardzo jesteśmy zepsuci jako świat ogółem. Umrzemy sami przez siebie.

"Czarnobyl. Instrukcje przetrwania" to nie jest lekki i przyjemny reportaż. Dotyczy trudnego tematu, opowiada o śmierci i chorobach, o zaniedbaniach i kłamstwach. Czyta się go doskonale, choć nie jest to zdecydowanie książka na jeden wieczór. Ten tytuł jest świetnie napisany i trudno się od niego oderwać.

Miałam okazję przeczytać również świetną książkę o tej tematyce - "O Północy w Czarnobylu" i obawiałam się że będą bardzo się pokrywać, na szczęście tak nie było. Bardzo podobało mi się, że autorka napisała małą cegiełkę, a mimo to zawarła tutaj wiele nowych i ciekawych informacji. Wykonała kawał dobrej roboty. Już po samej bibliografii można zobaczyć, że wykonała porządny research i dotarła do różnych materiałów.

Ten tytuł opowiada nie tylko o wydarzeniach i ich konsekwencjach, przede wszystkim dotyczy ludzi, którzy w jakiś sposób powiązani są z Czarnobylem i katastrofą. Dzięki temu, że autorka skupia się przede wszystkim na ludziach, dociera do wielu interesujących historii, pokazuje różne problemy i próby odnalezienia się. Nie pozwala aby te opowieści zostały zapomniane.

Jestem zauroczona tą lekturą (o ile można tak powiedzieć o książce, która dotyczy rzeczy tragicznej). To naprawdę fascynująca pozycja, dowiedziałam się z niej wiele. To tytuł, który zdecydowanie jest warty lektury. To lekcja historii jak i lekcja na przyszłość.

Miałam okazję przeczytać również świetną książkę o tej tematyce - "O...

Jest to bardzo ważna książka, ponieważ powinna uświadomić czytelnikowi, że jest oszukiwany i że jego zdrowie oraz życie jest sprawą drugorzędną nie tylko dla armii posługujących się technologiami nuklearnymi, ale nawet dla sektora cywilnego, jak to miało miejsce w Czarnobylu. W Polsce panuje mylne przekonanie, że opad radioaktywny ominął nasz kraj, podczas gdy jest to wierutna bzdura i Polska przyjęła jego bardzo dużą część. Tymczasem w Polsce bez przerwy konsumujemy produkty rolne, mleko, grzyby leśne, jagody i nikt tego nigdy nie badał. We wszystkich naszych ościennych krajach obserwuje się występowanie radioaktywnych dzików (także obecnie),które nabyły radioaktywność prawdopodobnie spożywając jagody oraz grzyby będące hiperakumulatorami cezu, jak np. podgrzybek. Niestety w Polsce nie bada się ani dzików, ani podgrzybków, które ludzie potrafią zbierać nawet na zrekultywowanych hałdach.
Skala niewiedzy w narodzie jest potężna i prawdopodobnie sama będę chciała przeczytać tą książkę w przyszłości jeszcze raz, ponieważ mój odbiór treści był niepełny w wyniku braku pełnego zrozumienia różnych jednostek promieniotwórczości - kiurów, remów, siewiertów, cpm, bekereli oraz innych. Uważam, że używanie tak wielu jednostek jest kolejnym zabiegiem mającym na celu utrudnienie odbioru danych na temat wpływu promieniotwórczości na zdrowie i środowisko.
Jest to temat tym ważniejszy, że od wielu lat już obserwowany jest niegroźny (podkreślam) dla ludzi opad radioaktywny nad Europą, którego źródło prawdopodobnie nie jest cywilne i z tego co wiem jego źródło nie zostało podane do publicznej wiadomości przez media. Osobiście nigdy nie zanotowałam przy użyciu własnego licznika Geigera podwyższonego promieniowania, ale śledząc odczyty z innych krajów, utwierdzam się w przekonaniu, że w tak zakłamanym świecie warto wiedzieć, warto szukać informacji i warto być oczami innych, ponieważ skala niekompetencji jest przerażająca nie tylko wśród laików.
Książkę gorąco polecam, mam nadzieję że zachęci więcej osób do wzięcia odpowiedzialności za swoje życie, ponieważ obecnie osób, które potrafią poprawnie ocenić czy określona dawka promieniowania jest groźna dla zdrowia i jakie niesie za sobą konsekwencje jest tak niewiele, że można uznać, że ich praktycznie nie ma.

Na koniec tylko pozwolę sobie nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że niepodanie jodu dzieciom w Fukushimie było zaniedbaniem. Nie znam szczegółów procesu decyzyjnego, ale z tego co wiem Japończycy przyjmują dużo wyższe dawki jodu ze środowiska oraz pożywienia, niż inne narody. Prawdopodobnie zostało to wzięte pod uwagę.

Bardzo dobry i rzetelny reportaż, który porusza temat katastrofy czarnobylskiej. Precyzyjny, szczegółowy i wnikliwy. Oprócz historii ludzi, którzy z tą tragedią mieli bezpośrednio (a niekiedy i pośrednio) do czynienia, autorka Kate Brown ukazuje ten temat z punktu widzenia codziennego, medycznego, fizyczno-chemicznego, a także politycznego.
Początek i w sumie 3/4 książki są niesamowicie interesujące, absorbujące i otwierające oczy na wiele spraw. Niestety ostatnie części reportażu są nużące i sprawiają, że ciężko dotrwać do końca.
Nie mniej, polecam wszystkim zainteresowanym tematem katastrofy w Czarnobylu.

Początek i w sumie 3/4 książki...

Rzetelna pozycja, dla pasjonatów tematu i ku refleksji.

Rzetelna pozycja, dla pasjonatów tematu i ku refleksji.

To strasznie przykre ile ludzi ponosiło, ponosi i będzie jeszcze długo ponosić konsekwencje Wybuchu w Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu. Przerażające jest to, że ponad ludzkie życie bardziej cenne dla władzy były własne posady, spokój, pieniądze. Kate Brown w sposób ciekawy i interesujący pokazuje czym była i jest katastrofa czarnobylska. To swoiste kompendium wiedzy o jednej z największych katastrof we współczesnym świecie. Z niemałym przestrachem czytałam kolejne rozdziały, bo czy dzisiaj telewizja, rządzący nie manipulują obrazem różnych wydarzeń w Polsce i na świecie. Mam wrażenie, że zwykły obywatel nigdy nie będzie wiedział prawdy, tak samo jak w sytuacji z 1986 roku.

Ojoj ciężko się to czyta. Mam za sobą lekturę kilku książek o Czarnobylu i ta niestety jest najgorsza. Nie polecam.

Bardzo świetny reportaż. Widać ogrom włożonej pracy. Jestem pod dużym wrażeniem.
Nie miałem zielonego pojęcia (pewnie nie tylko ja) o tak wielu faktach. Od dziecka słyszałem tylko o matactwach ze strony ZSRR a jak się okazuje zachód również maczał palce w utajnianiu wielu niewygodnych faktów.. Cóż.. gdzie zaczynają się pieniądze tam się kończą sentymenty

Szkoda, że tak mało się mówi o tej tragedii, która cały czas ma wpływ na nasze życie

• Reportaż
  • Literatura faktu