Czy jesteśmy mądrzejsi od szympansów?

Okładka książki Czy jesteśmy mądrzejsi od szympansów? Ben Ambridge
Okładka książki Czy jesteśmy mądrzejsi od szympansów?
Ben Ambridge Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN popularnonaukowa
385 str. 6 godz. 25 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
Are You Smarter Than A Chimpanzee? Test yourself against the amazing minds of animals
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2019-09-21
Data 1. wyd. pol.:
2019-09-21
Liczba stron:
385
Czas czytania
6 godz. 25 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301207694
Tłumacz:
Mikołaj Golachowski
Tagi:
antropologia etnologia psychologia
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
3742
3684

Na półkach:

W skrócie, przetestuj siebie testami psychologicznymi jakie przechodzą zwierzęta (lub podobnymi jakie były udziałem ludzi). Mnóstwo zwierząt jest w czymś dobra, niektóre ich zdolności mogą zaskakiwać lub przerastać nasze oczekiwania. Psiarze mogą np. zrobić sobie i swoim czworonogom test osobowości. Możemy sobie zrobić test na psychopatię szympansów. Jest mnóstwo testów wzrokowych i trzeba bardzo się starać by nie pobiły nas owady bądź ptaki.
Fajnie spędzony czas i jednocześnie przemycone mnóstwo wiedzy.

W skrócie, przetestuj siebie testami psychologicznymi jakie przechodzą zwierzęta (lub podobnymi jakie były udziałem ludzi). Mnóstwo zwierząt jest w czymś dobra, niektóre ich zdolności mogą zaskakiwać lub przerastać nasze oczekiwania. Psiarze mogą np. zrobić sobie i swoim czworonogom test osobowości. Możemy sobie zrobić test na psychopatię szympansów. Jest mnóstwo testów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
90
87

Na półkach:

Człowiek kontra małpa
Gromadę ssaków naczelnych wprowadził do systematyki Karol Linneusz. Co ciekawe, zaliczył do nich wówczas ludzi, małpy, małpiatki oraz nietoperze. Późniejszy, tradycyjny podział naczelnych uwzględniał jedynie dwie grupy – małpiatki i małpy właściwe. Ssaki naczelne wyraźnie wyróżniają się na tle innych ssaków. Należący do nich człowiek jest tego skrajnym przykładem. Czy jednak tak bardzo różnimy się od innych ssaków, czy nawet szerzej – zwierząt? Czy jesteśmy najbardziej inteligentnymi przedstawicielami ssaków? Czy to możliwe, że w teście na zapamiętanie trasy, pokona nas nawet … ryba? Kto ma większe zdolności paranormalne – my czy papuga?
To tylko przykłady pytań, które zaczynamy sobie zadawać w trakcie lektury książki pt. „Czy jesteśmy mądrzejsi od szympansów?”, autorstwa Bena Ambridge. Opublikowana nakładem Wydawnictwa PWN książka, to doskonała pożywka dla naszego umysłu, ale również okazja do weryfikacji opinii na swój temat i na temat swojego intelektu. Po książkę sięgnąć mogą wszyscy, którzy chcą wiedzieć i rozumieć więcej, którzy zainteresowani są otaczającym nas światem. To również doskonała pomoc dla nauczycieli biologii – nie istnieje bowiem lepszy sposób na zaciekawienie uczniów, jak wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy ludzcy czy szympansi psychopaci są bardziej uodpornieni na cierpienie innych czy też dyskusja na temat tytułowego dylematu, dotyczącego tego, kto jest mądrzejszy: szympans czy człowiek.
Książka składa się z blisko osiemdziesięciu rozdziałów, z których niemal każdy stanowi próbę porównania zdolności człowieka oraz różnego rodzaju gatunków zwierząt. Jak na tle tych porównań wypada człowiek? Okazuje się, że nie mam czym się pochwalić. Nasze zachowania i umiejętności wykształcone w drodze ewolucji sprowadzają się do kilku kluczowych, podobnie zresztą jak u większości zwierząt. Tak naprawdę bowiem, jak pisze autor „nie robimy niczego innego niż pozostałe zwierzęta. Robimy te same rzeczy – tylko lepiej”. I to nie zawsze, o czym przekonują nas zabawne niekiedy teksty, sprawdzające nasze umiejętności na wielu płaszczyznach i dające możliwość podrównania naszych wyników z wynikami zwierząt.
Autor z dystansem podchodzi do tematu, dlatego też wszystkie te eksperymenty i ich wyniki kryją w sobie dużą dawkę humoru, a wręcz ironii. Tropić będziemy nie tylko ciekawostki dotyczące rozgrywek człowiek kontra zwierzę, ale też dotyczące samych zwierząt. Dociekać będziemy zatem, czy liczba oczek na ogonie pawia ma znaczenie dla jego potencjalnej partnerki, a także, czy większa głowa oznacza wyższą inteligencję. Poznamy też „paradoks Monty`ego Halla” i zrozumiemy, dlaczego zmiana jest lepsza. W walce o M&M`sy staniemy w szranki z kapucynkami, zastanowimy się też, kto lepiej radzi sobie z ekonomią – my czy małpy.
Wyniki testów wypadają różnie, więc nie musimy bardzo się martwić, że przegraliśmy starcie na przykład z rybą. Mimo wszystko jednak poszczególne rozdziały pozwalają zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście jesteśmy najlepsi. W tym przekonaniu jesteśmy utrzymywani od wczesnych lat szkolnych, tymczasem wcale nie jest to tak oczywiste!

Człowiek kontra małpa
Gromadę ssaków naczelnych wprowadził do systematyki Karol Linneusz. Co ciekawe, zaliczył do nich wówczas ludzi, małpy, małpiatki oraz nietoperze. Późniejszy, tradycyjny podział naczelnych uwzględniał jedynie dwie grupy – małpiatki i małpy właściwe. Ssaki naczelne wyraźnie wyróżniają się na tle innych ssaków. Należący do nich człowiek jest tego skrajnym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    50
  • Przeczytane
    13
  • Posiadam
    3
  • Popularnonaukowe
    3
  • ZWIERZĘTA
    1
  • Do upolowania
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • ZNl20
    1
  • Neuro 🧠
    1
  • 02. Epub?
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Czy jesteśmy mądrzejsi od szympansów?


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne