Piarżysko. Tatry i Zakopane w reportażach prasowych przełomu XIX i XX wieku

Okładka książki Piarżysko. Tatry i Zakopane w reportażach prasowych przełomu XIX i XX wieku Michał Jagiełło
Michał Jagiełło Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry historia
historia
Wydawnictwo Iskry
2019-09-09
2019-09-09
reportaż XIX wiek Tatry początek XX wieku 1900-1914 Podhale turystyka górska życie codzienne górale wodolecznictwo

Każdy, kogo interesują Tatry, Podhale, historia - powinien sięgnąć po książkę "PIARŻYSKO Tatry i Zakopane w reportażach prasowych przełomu XIX i XX wieku". Jest to pozycja rewelacyjna, napisana z wielką miłością do tego regionu, złożona z dokładnością i pieczołowitością. Michał Jagiełło już mnie przyzwyczaił do wysokiego poziomu i to tego poziomu językowego, jak i oczywiście edukacyjnego.
Tutaj nie ma mowy o nudzie. Ja czytam tę książkę z rosnącym zainteresowaniem, może trochę dlatego, że znam te tereny jak "własną kieszeń", ale myślę, że przede wszystkim dlatego, że jest to świetnie, mądrze napisana pozycja, która stanowi bezcenne źródło wiedzy o Podhalu, o górach. i o ludziach z czasów, które minęły bezpowrotnie... jak widok Giewontu z Krupówek.
PIARŻYSKO, to nie tylko tekst, ale również fotografie - przepiękne, stare zdjęcia, które przenoszą nas w świat diametralnie różny od tego dzisiejszego plastikowego jarmarku. Nie trudno złapać się na grze - znajdź to miejsce - i znalazłam... np. karczmę na Chramcówkach (zachowała się ten dom, te ściany i to oryginalne budownictwo... choć karczmy już tam nie ma).
Michał Jagiełło zadbał o wielką różnorodność, a jego dzieło wprost kipi od niesamowitych relacji takich ludzi jak Bolesław Prus, Adam Asnyk, Kazimierz Przerwa-Tetmajer i in. PIARŻYSKO czyta się prawie jak wciągającą książkę przygodową. Jest także w niej kunszt reporterski z dawnych czasów i aktualny, mądry komentarz autora (co bardzo sobie cenię).
Macie ochotę popływać łódką po Morskim Oku? Posłuchać muzyki Bartusia Obrochty? Zobaczyć Krupówki bez Made in China i tandety nowoczesności? Zakopane bez wielkich hoteli, bez jazgotu, bez nachalnego marketingu? Zakopane i Tatry prawdziwe, dzikie, naturalne, biedne kieszenią, bogate prostodusznością i przyrodą? Jeśli odpowiedź choć na jedno z tych pytań brzmi TAK - to sięgnijcie po PIARŻYSKO (i dowiedzcie się, cóż to takiego jest).
Pięknie wydana pozycja, z genialną obwolutą i równie genialną okładką. Bogata w fotografie, na porządnym papierze i dobrym szyciu. Dla mnie to pozycja obowiązkowa, ale myślę, że każdy doceni. Trzeba tylko porwać z półki i dać się przenieść w lata, które już nie wrócą.

było pięknie - było inaczej
8/10
Wydawnictwo Iskry

Książka wymaga dużego skupienia i koncentracji gdyż gęsto jest w niej od faktów, nazwisk, dat, odsyłaczy do bogatej bibliografii. Na pewno spodoba się miłośnikom Tatr i Podhala. Polecałabym ją młodzieży szkolnej. Są tu informacje, których nie znajdziemy w żadnym podręczniku. Z własnego doświadczenia wiem, że biogram pisarza, artysty, podany w podręczniku, tylko w nieznacznym stopniu pozwala sobie wyobrazić danego twórcę, jego życie, źródła inspiracji. Myślę, że tego typu opracowania mogą zachęcić do innego spojrzenia na autorów lektur i ich życie.

nie dla wszystkich to książka: niczym tytułowe piarżysko zasypująca czytelnika ogromem nazwisk, dat, faktów. Dla interesujących się Tatrami przełomu XIX i XX wieku oraz piśmiennictwem tamtego okresu publikacja prawdziwie interesująca, dla pozostałych, tych, którzy wprawdzie lubią „śnieżne góry”, ale historią tamtych terenów niekoniecznie się pasjonują – rzecz raczej nużąca.

Koniecznie czytajcie!

Koniecznie czytajcie!