Dawne mapy. Podróż w przeszłość

Arkady
2019-10-15
2019-10-15
Michał Zagrodzki

Ogromną zaletą tej publikacji jest je rozmiar. To właściwie album z całostronicowymi reprodukcjami map, od tych pierwszych, najdawniejszych aż do XX-wiecznych. Książka została podzielona na kilka rozdziałów, które grupują mapy według różnych kryteriów. Znajdziemy tu część poświęconą mapom obrazującym bardziej idee niż miejsca, bogato zdobione mapy barokowe, mapy, które ukazywały odkrycia naukowe, mapy propagandowe, mapy dla wiktoriańskich kanapowych miłośników przygód i inne. Słowem - podróż przez wieki i przez różne koncepcje, które towarzyszyły tworzeniu map. Każdy rozdział został opatrzony krótkim wprowadzeniem, a każda mapa - opisem oraz informacją o jej twórcy.

Przypomniałam sobie o tej książce tuż po przeczytaniu powieści „Przygody Artura Gordona Pyma”. Śledziłam co prawda z zaciekawieniem podróżnicze wizje Poego, ale czułam, jakby brakowała mi wiedzy na temat geograficznych wyobrażeń ludzi z XIX wieku. „Dawne mapy” świetnie uzupełniły te braki.

Ten niezwykły album nie był jedynie naszpikowany przeróżnymi ilustracjami map, ale przede wszystkim przybliżył historię kartografii. Została ona ukazana przez pana Browna w prosty i przystępny sposób. Dzieliła się na kilka etapów i obejmowała nie tylko historię kartografii europejskiej, ale także azjatyckiej. Za tą mapą świata, którą obserwujemy obecnie z taką oczywistością, kryło się setki lat pracy niezliczonej ilości badaczy i poświęcenia równie wielu podróżników.

Wraz z udoskonaleniem technik pomiaru i uzupełnieniem danych na temat lądów czy oceanów, mapy ulegały licznym przeobrażeniom, czego bardzo dobrze ukazał ten wyjątkowy album. Niezbadane lądy stały się dla części uczonych albo białymi obszarami, albo zostały dorobione wedle uznania. O nieodkrytych obszarach wspomniał także Joseph Conrad w swojej powieści „Jądro ciemności”. Rzeczywiście zgadzało się to z treścią tej książki, gdyż wspominano, że środkowa część Afryki była wtedy jeszcze niezbyt dobrze zbadana.

Z różnych powodów zdarzało się, że takie białe obszary uzupełniano po swojemu, co zupełnie kłóciło się z powagą tego zawodu. Taka twórcza fantazja doprowadzała jednak niekiedy do bardzo interesujących konkluzji, które czasami nie odbiegały daleko od rzeczywistości. Często się jednak mylono, co pewnie też wpłynęło na samą podróż. W końcu od dokładności zaprojektowanej mapy zależało nie tylko bezpieczeństwo podróżnych. Także zyski, które przynoszą te wyprawy, musiały się zgadzać. Z czasem powstały także nowe rodzaje map, które skupiały się bardziej na konkretnych dziedzinach.

Nie spodziewałam się, że ta podróż w przeszłość okaże się taka ciekawa. Mogłabym się jednak przyczepić do samego formatu książki. Choć mapy się świetnie w tym kształcie prezentują, wydają się, jakby były dostosowane dla nieprzeciętnie większych ludzi.

Książka "Dawne mapy" autorstwa Kevina J. Browna to zaiste podróż w przeszłość - ludzkich wyobrażeń i oczekiwań, marzeń i wierzeń. To także historia odkryć geograficznych i postępu technologicznego - od ręcznie robionych map do drukowanych na masową skalę. Przewracając kolejne strony, dowiadujemy się rzeczy zdumiewających - Kalifornia jest wyspą, Australia jest większa od Azji, a Ziemia jest płaska...

Świetny wybór map, bardzo ładnie posegregowany tematycznie, z nie przytłaczającą ilością tekstu, choć autor zwraca uwagę na ciekawsze aspekty każdej mapy - od konstrukcji przez sposób jej sporządzenia po cel, jakiemu miała służyć. Jedynym mankamentem jest pewna powtarzalność - nie samych map, ale tekstu, czasami bowiem zdarzały się identyczne informacje w kilku miejscach. Plusem tego jest jednak możliwość swobodnego wyboru treści - można zwrócić uwagę na konkretne mapy bez obawy, że pominie się istotne informacje.

Bardzo ciekawa pozycja popularnonaukowa praktycznie dla każdego, kto może być zainteresowany kartografią. Bardzo polecam!

Naprawdę wspaniale wydana publikacja, wizualny majstersztyk. Od strony treści przedstawiający rozwój kartografii na świecie, naszej wiedzy na tym polu i zmian jakie na tym odcinku zachodziły na przestrzeni wieków. Książka nie tylko zachwyca wizualem (świetny dobór map) ale i daje do myślenia nad tym jak krótki jest, w skali dziejów ludzkości, czas naszej świadomości naukowej, nie tylko na tym polu. Takie kwiatki jak fakt, iż jeszcze 150 lat temu ludzkość nie miała pojęcia o istnieniu Antarktydy i, że, w swoim czasie, wymyślała różne nieistniejące lądy daje do myślenia. Cieszy, iż autor niespecjalnie napinał muskuły podczas wyboru materiału publikacja zawiera bowiem, prócz dominujących poważnych map kartograficznych, również te obrazujące wyobrażenie świata, razem ze sferą sacrum, w średniowieczu, te prezentujące poglądy płaskoziemców, propagandowe czy gry o charakterze geograficznym. Jest naprawdę ciekawie a wizual, co podkreślam po raz któryś, zachwyca. Polecam z czystym sumieniem.

• Popularnonaukowe
  • Podróżnicze