Rudé paprsky severního slunce

Okładka książki Rudé paprsky severního slunce Markéta Hejkalová
Okładka książki Rudé paprsky severního slunce
Markéta Hejkalová Wydawnictwo: Hejkal literatura piękna
Hejkal
2014-01-01
2014-01-01
czeski

Ta książka to miłe, ciekawe, nieoczekiwanie odkrycie. Czeska aplikacja gdzie czasem zaopatruję się w czeskojęzyczne audiobooki miała w ramach rocznicy powstania wyprzedaż na kilkadziesiąt tytułów. Przeglądając wyprzedażowe audiobook "Czerwone promienie północnego Słońca" *tak dosłownie brzmi tytuł tej książki w języku polskim) wpadł mi w oko. Zinteresował mnie krótki opis. Długo się nie zastanawiałem i kupiłem od razu. Cena była okazyjna, tytuł oraz opis zachęcający, miałem nie wiele do stracenia. Zyskałem naprawdę wiele. Audiobook mocno mnie wciągnął. Miałem problemy z robieniem przerw w słuchaniu. Akcja dość ciekawa, narracj napisana w dość ciekawy sposób, bardzo mi odpowiadający. W dodatku książka bardzo pomysłowa, oryginalna.
W książce jest kilka głównych postaci, jednak można powiedzieć, że Tomasz, politolog, pracownik naukowy oraz jego żona Monika to dwie główne postaci. W momencie kiedy poznajemy Tomasza pracuje w Pradze jako politolog w instytucie naukowym. Jego żona wraz z córką mieszkają w mniejszym mieście kilkadziesiąt kilometrów od Pragi. Tomasz każdego poniedziałku dojeżdza do pracy i w tygodnui przebywa sam w Pradze z dala od żony i rodziny. Niespodziewanie dostaje propozycję od tajemniczej fundacji na dość lukratywny wyjazd do Korei Południowej, do Seuolu aby gościnnie wykładać na jednm z tamtejszych uniwersytetów przez pół roku. Żona postanawia wyjechać z nim, kilkunastoletnia córka pozostaje z babcią w Czechach.
Oprócz Tomasza i Moniko pojawia się też kilka innych ważnych postaci. Poznajemy Finkę czeskiego pochodzenia która w latach 80tych wyemigrowała do Finlandii gdzie udało jej się zrobić z wielkim sukcesem karierę zawodową w koncernie technologicznym produkującym technologie telefonii komórkowej. Kolejni bohaterowie to młoda dziewczyna, Północna Koreanka, która uciekła z Południowej Korei. Los skrzyżuje jej drogę z Tomasze i Moniką. Kolejnym głównym bohaterem jest profesor Park, który wykłada na tym samym uniwersytecie do któego przyjeżdza gościnnie wykładać Tomasz.
Autorka stopniowo przedstawia nam każdą postać po kolei. Następnie losy bohaterów zaczynają się krzyżować i gmatwać. W książce jest i wątek kryminalny, miłosny, polityczny. W książce jest wszystko to co lubię w beletrystyce.
Ponieważ książka mnie miło zaskoczyła będę polował na kolejne pozycje tej autorki.

Dodaj cytat z książki Rudé paprsky severního slunce