Mister Hopkins, wnuk Sherlocka

Okładka książki Mister Hopkins, wnuk Sherlocka Juliusz Jerzy Herlinger
Okładka książki Mister Hopkins, wnuk Sherlocka
Juliusz Jerzy Herlinger Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Mister Hopkins (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Mister Hopkins (tom 1)
Nasza Księgarnia
1968-01-01
1968-01-01
science fiction

Mister Hopkins, wnuk słynnego Sherlocka Holmesa, buduje wehikuł czasu, aby rozwiązywać zagadki z przeszłości - tajemnice powstania przełomowych wynalazków i twierdzeń matematycznych. Dużo w tej historii uroku i humoru, ale przytłoczonych nieco notkami biograficznymi i szczegółowymi opisami wynalazków i twierdzeń matematycznych.

Całkiem niezła pozycja dla młodszych czytelników.

Autor przedstawia perypetie Mister Hopkinsa który podróżuje w czasie i staje się świadkiem wielu ważnych, historycznych sytuacji. Każda z tych historyjek przemyca w sobie trochę faktów, nierzadko mamy też do czynienia z różnymi zagadkami logicznymi i matematycznymi. Całość jest napisana dosyć lekkim stylem w który wpleciono dosyć prosty humor.

Właśnie ta kombinacja historii, humoru i przeróżnych zagadek robi z tego całkiem przyjemną lekturę. Może niekoniecznie dla starszych czytelników, bo po kilku rozdziałach raczej nic nie powinno nas zaskoczyć, ale młodsze pokolenie może się wciągnąć w przygody wesołego podróżnika w czasie.

Całkiem niezła pozycja dla młodszych czytelników.

wehikuł czasu ekscentryczny bohater i sporo przygód warte przypomnienia dla starszych i odkrycia dla młodszych

Wynalazca usadowił się głębiej w fotelu, założył okulary i nachylił się nad pulpitem. W pewnym momencie rozległo się charakterystyczne brzęczenie, podobne do tego, jakie wydaje grający bąk, następnie rozległ się trzask i w pokoju na moment stało się oślepiająco jasno, jakby przebiegła błyskawica. Pani Burton i Karol zasłonili oczy. Gdy blask znikł, z przerażeniem stwierdzili, że w pokoju nie ma ani fotela, ani pana Hopkinsa. Miejsce przed biurkiem było puste.
Mister Hopkins wnuk Sherlocka to pierwsza książka z trylogii o panu Johnie Hopkinsie - wnuku słynnego detektywa Sherlocka Holmesa. Z pomocą sympatycznego rudego młodzieńca - Karola Seltona - mister Hopkins buduje wehikuł czasu i używa go do badania historii nauki. Spotyka się z wieloma wybitnymi ludźmi z przeszłości i weryfikuje niesłusznie wydane na ich temat sądy.
Jedna z ulubionych książek z dzieciństwa, przeczytałam ją kilkakrotnie. Ciekawa, mądra, momentami niesamowita, pełna wyobraźni. Warto ją znać. Polecam.

Świetna, pamiętam, że czytałam, choć jako dziecko czytać nie lubiłam.

Świetna, pamiętam, że czytałam, choć jako dziecko czytać nie lubiłam.

Ukochana książka mojego dzieciństwa. Pan Hopkins jawi mi się jako skrzyżowanie Adama Słodowego z McGyverem w wersji angielskiego dżentelmena w dodatku to wnuk słynnego Holmesa :) Dla każdego dzieciaka.

• Dzieciństwo
  • Absolutnie