rozwińzwiń

Psychiatra i demony

Okładka książki Psychiatra i demony Jolanta Szymska-Wiercioch, Wojciech Wiercioch
Okładka książki Psychiatra i demony
Jolanta Szymska-WierciochWojciech Wiercioch Wydawnictwo: Wydawnictwo MG biografia, autobiografia, pamiętnik
640 str. 10 godz. 40 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo MG
Data wydania:
2019-10-16
Data 1. wyd. pol.:
2019-10-16
Liczba stron:
640
Czas czytania
10 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377795729
Średnia ocen

5,1 5,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dowcip i mądrość. Cytaty, paradoksy i aforyzmy od starożytności do XIX wieku Jolanta Szymska-Wiercioch, Wojciech Wiercioch
Ocena 5,6
Dowcip i mądro... Jolanta Szymska-Wie...
Okładka książki Zakazane księgi. Powieść o Mikołaju Koperniku Jolanta Szymska-Wiercioch, Wojciech Wiercioch
Ocena 5,9
Zakazane księg... Jolanta Szymska-Wie...
Okładka książki Rewolucja niebieska. Powieść o Mikołaju Koperniku. Jolanta Szymska-Wiercioch, Wojciech Wiercioch
Ocena 5,0
Rewolucja nieb... Jolanta Szymska-Wie...
Okładka książki Polska w anegdotach Jolanta Szymska-Wiercioch, Wojciech Wiercioch
Ocena 6,3
Polska w anegd... Jolanta Szymska-Wie...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,1 / 10
27 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1129
671

Na półkach:

Piękna biograficzna powieść o pięknym umyśle i pięknej duszy. Antoni Kępiński to bez wątpienia najwybitniejszy w historii polski psychiatra i zbeletryzowana forma przedstawienia jego losów jest strzałem w dziesiątkę. Autorom udało się uchwycić specyfikę poglądów i terapeutycznych działań tego nie tylko wielkiego lekarza ale i myśliciela. Kępiński był osobą skromną, choć jego plany były zakrojone na dużą skalę. I tylko przedwczesna śmierć na nieuleczalną chorobę sprawiła, że zostawił po sobie mniej niż byłoby to możliwe, gdyby dane mu było dłuższe życie.

Oceniam bardzo wysoko tę powieść nie tylko ze względu na walory literackie, ale i za erudycyjny ładunek i myślowe bogactwo, oddające tak dobrze intelektualną atmosferę, w której poruszał się profesor. Geniusz Kępińskiego polegał na tym, że przy ogromnej empatii wobec pacjentów potrafił dostrzec jak w psychiatrii niczym w soczewce koncentrują się wszystkie istotne problemy ludzkiego ducha. I to udało się autorom przedstawić w niebanalnej formie powieści, która choć porusza trudną tematykę, daje się łatwo czytać. A lekkość i łatwość czytania nie wyklucza refleksji nad tekstem.

Lektura „Psychiatry i demonów” przypomniała mi jak kilkanaście lat temu fascynowałem się książkami Antoniego Kępińskiego. Z całą pewnością warto do nich wrócić, bo ich aktualność jest nieprzemijająca.

Piękna biograficzna powieść o pięknym umyśle i pięknej duszy. Antoni Kępiński to bez wątpienia najwybitniejszy w historii polski psychiatra i zbeletryzowana forma przedstawienia jego losów jest strzałem w dziesiątkę. Autorom udało się uchwycić specyfikę poglądów i terapeutycznych działań tego nie tylko wielkiego lekarza ale i myśliciela. Kępiński był osobą skromną, choć...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1449
147

Na półkach:

Przegadana miejscami, ale ma coś w sobie

Przegadana miejscami, ale ma coś w sobie

Pokaż mimo to

avatar
71
2

Na półkach:

Mocno rozwleczona, niekiedy męcząca z często odpychającymi porównaniami czy opisami. ''Wampirzyca słowa'' powoli wysysała ze mnie chęci do czytania tego dzieła co skutkowało chęcią coraz dłuższych przerw pomiędzy rozdziałami.

Mocno rozwleczona, niekiedy męcząca z często odpychającymi porównaniami czy opisami. ''Wampirzyca słowa'' powoli wysysała ze mnie chęci do czytania tego dzieła co skutkowało chęcią coraz dłuższych przerw pomiędzy rozdziałami.

Pokaż mimo to

avatar
693
110

Na półkach:

Krótko i na temat: zdecydowanie przeszarżowana jest ta powieść. Autorka sama siebie określa jako 'Wampirzycę słowa" i niestety to akurat nie najlepiej owocuje. Mogło być krócej i mniej wyszukanie. Pod koniec lektury jest się nieco zmęczonym, chociaż postać Profesora jest nam przybliżona, można poczuć klimat Krakowa lat 50-tych i 60-tych , ale więcej nie zawsze znaczy lepiej.

Krótko i na temat: zdecydowanie przeszarżowana jest ta powieść. Autorka sama siebie określa jako 'Wampirzycę słowa" i niestety to akurat nie najlepiej owocuje. Mogło być krócej i mniej wyszukanie. Pod koniec lektury jest się nieco zmęczonym, chociaż postać Profesora jest nam przybliżona, można poczuć klimat Krakowa lat 50-tych i 60-tych , ale więcej nie zawsze znaczy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1562
1544

Na półkach:

Niezwykła biografia niezwykłego człowieka
Antoni Kępiński często stawiany jest obok Korczaka, Wojtyły czy Tischnera jako jeden z najwybitniejszych ludzi polskiej humanistyki. Szukając informacji na jego temat, można przeczytać, iż był on lekarzem, humanistą i autorem książek, jednak określenia te nie mają nic wspólnego z tym, jakim człowiekiem Kępiński był i jakie myśli czy idee wniósł do nauki, w jaki sposób zmienił on życie jednostek. Z sylwetką tego wybitnego psychiatry spotkałam się już w toku nauki, nigdy jednak nie przyszło mi na myśl, żeby poznać również człowieka, który za określonymi teoriami stoi.
Aż do teraz, bowiem dzięki Wydawnictwu MG mamy możliwość przeczytać o Kępińskim, rozkładając jego życie na czynniki pierwsze, ale nie za pomocą historycznych faktów i towarzyszących im licznych odwołań do naukowych źródeł, ale dzięki emocjom i … współuczestniczeniu w jego burzliwym życiu. Książka pt. „Psychiatra i demony. Powieść biograficzna o profesorze Antonim Kępińskim”, to kolejna już biografia tego genialnego psychiatry, ale biografia niezwykła. Autorzy: Wojciech Wiercioch i Jolanta Szymska-Wiercioch postanowili napisać tekst oscylujący pomiędzy biografią reportażem, a powieścią i choć niebezpiecznie zbacza on w kierunku powieści, na dodatek o lekko transcendentalnej wymowie, to jednak z książki tej wyłania się niezwykła postać, kochająca życie i drugiego człowieka, nie wahająca się przekraczać ustalonych granic.
Po książkę sięgnąć mogą nie tylko studenci medycyny czy też kierunków humanistycznych, ale wszyscy, którzy pragną poznać bądź poznać lepiej tego niezwykłego psychiatrę, którego pragnieniem było popularyzowanie wiedzy psychiatrycznej wśród wszystkich zainteresowanych, który nieustannie dowodził, jak ożywcze dla funkcjonowania człowieka jest zanurzanie się w świat przeżyć i emocji. Dlatego też publikacja może stać się również bodźcem do refleksji (autorefleksji),do ponownego napisania swojej historii życia, a właściwie do dopisania kolejnego rozdziału.
Powieść rozpoczyna się od strasznej sceny ucieczki przez las oraz chłopca rozszarpywanego przez wilki. Czy to sam Kępiński? Skąd bierze się ten sen, który nieustannie śni? To tylko jedna z kwestii zajmujących tego lekarza, który stworzył model lekarza idealnego, podchodząc do każdego pacjenta indywidualnie, z szacunkiem, wyrażając przekonanie, że miłość terapeutyczne jest podstawą relacji łączących lekarza z pacjentem.
Sam życiorys psychiatry jest tematem na porywającą powieść akcji, począwszy od dramatu rozgrywającego się po jego urodzeniu po nieuleczalną chorobę, na którą zapadł. Tu jeszcze życiorys ten został opatrzony refleksją nad światem, nad możliwościami ludzkiego umysłu, a także nad samym sobą. Z racji tego, że Kępiński zdawał się być nieustannie poddawany cięż lik próbom,
W to wszystko wplecione są tak znamienite postacie, jak m.in. Karol Wojtyła czy Józef Tischner, traumy związane z wojną, które stały się impulsem do walki z systemowym złem, a także przekonanie, że człowiek powinien być współodpowiedzialny za proces leczenia.
Pozycję taką jak „Psychiatra i demony” zrecenzować jest trudno – do czego bowiem się odnieść? Do życia osoby wokół której biografia ta jest opleciona – to byłoby nieuczciwe. Do wartości literackiej dzieła – jak jednak ją zmierzyć. Najlepiej odnieść się zatem do emocji, którą ta licząca sobie ponad sześćset stron lektura w nas budzi. Te zaś są gwałtowne i sprawiają, że od książki nie sposób się oderwać. I choć przeszkadzały mi w odbiorze liczne równoważniki zdań, urwane myśli, jakby nie do końca uchwycone wśród myśli Kępińskiego, to jednak ta opowieść nie pozwala na takich niuansach nadmiernie się koncentrować. Pokazując, w jaki sposób można połączyć podejście medyczne z humanistycznym, a także w jaki sposób z godnością traktować pacjenta, człowiek ten staje się dla nas wzorem, a dla mnie poznanie jego podejścia – kamieniem milowym w mojej codziennej pracy, zarówno tej nad sobą, jak i pracy zawodowej.

Niezwykła biografia niezwykłego człowieka
Antoni Kępiński często stawiany jest obok Korczaka, Wojtyły czy Tischnera jako jeden z najwybitniejszych ludzi polskiej humanistyki. Szukając informacji na jego temat, można przeczytać, iż był on lekarzem, humanistą i autorem książek, jednak określenia te nie mają nic wspólnego z tym, jakim człowiekiem Kępiński był i jakie myśli czy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
220
16

Na półkach:

książka mnie zmęczyła i rozczarowała , ale jednak trochę otworzyła na chorych psychicznie

książka mnie zmęczyła i rozczarowała , ale jednak trochę otworzyła na chorych psychicznie

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    132
  • Przeczytane
    33
  • Posiadam
    14
  • Teraz czytam
    5
  • Polecam
    1
  • 03 Literatura Popularna
    1
  • 2020 rok
    1
  • Kolejka
    1
  • 2020
    1
  • Psychologia/psychiatria
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Psychiatra i demony


Podobne książki

Przeczytaj także