Nie daj się wkręcać szarlatanom. Posłuchaj, co o zdrowiu mówi nauka

Okładka książki Nie daj się wkręcać szarlatanom. Posłuchaj, co o zdrowiu mówi nauka Jacek Belowski, Ewa Krawczyk, January Weiner
Jacek BelowskiEwa Krawczyk Wydawnictwo: Pascal zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Pascal
2019-09-18
zdrowie medycyna nauka poradnik szczepienia

Fajna książka, myślę że bardzo cenna i przystępna. Ja w sumie nie mam aż takiego problemu żeby słuchać się lekarzy czy naukowców, bo raczej podporządkowuje się autorytetom, więc nie próbuje jakiś swoich terapii. Pozycja obejmuje bardzo szerokie tematy, od boreliozy, przez fake newsy, po szczepionki czy antybiotyki. Warto, warto.

Uciekać od tej książki!

Jeśli ta książka miała przekonać przekonanych, to odniosła skutek przeciwny do zamierzonego. Jeśli miała przekonać nieprzekonanych, to tym gorzej dla niej.

A teraz dlaczego:

- tematyka jest mniej lub bardziej medyczna, pojawiają się w książce tezy, prawa medyczne, stwierdzenia, opinie, fakty. Niestety nic niepoparte jakimikolwiek przypisami, odnoszącymi czytelnika do bibliografii, żadnych artykułów, czy zacytowanych badań medycznych, w sumie czegokolwiek, co pozwoliłoby na sprawdzenie danych.
Jako, że książka jest właśnie o umiejętności szukania właściwych informacji i ich odczytywaniu, a także unikaniu tych niepopartych, to tym bardziej powoduje złość.

- autorami są 3 osoby, w tym tylko jedna jest lekarzem. (nie mogę znalezć informacji nt. Pani Ewy Krawczyk, lecz prezentowana jest jako biolog). Lekarz w medycznej książce podpisany jest tylko pod 3 rozdziałami. O zgrozo, nawet temat poświęcony temu, jak powinniśmy dbać o zdrowie nie napisał rzeczony lekarz.

- książkę popularnonaukową zawsze określa się po treści zawartej w bibliograii, ilości książek, artykułów, do jakich odniósł się autor. Czytelnik wie, z czego korzystano, a także, że autor wiele czasu poświęcił, na przebadanie danej tematyki, dzięki czemu staje się bardziej merytoryczny.

- Mamy tematy rozbudowane, wręcz akademicko, jak borelioza czy grypa (z etiologią, przebiegiem, objawami i leczeniem),sprawiając wrażenie wyrwanych z podręcznika. Zarazem gdzieindziej tematy skrótowe (które wydaje mi się powinny być clou tej książki),jak transplantacja kału, woda strukturyzowana, stosowanie jodu. Często ta skrótowość, odnoszę wrażenie nijak pasuje do przesłania książki, jakoby nie mamy dać się wkręcić szarlatanom. No napewno stosując tak bezczelnie okrojoną wiedzę z zakresu stosowania praktyki alternatywnej polegniemy w dyskusji.

- wiedza o szczepieniach i wpływie alkoholu, tytoniu, diet, aktywności fizycznej, lekach, naturalności a sztuczności, ziołolecznictwa, napisana w taki sposób, że przekonać można tylko 5 letnie dziecko. W stylu: "nie pal, bo złe", "nie pij, bo złe". Uważam, że już dzisiejszemu społeczeństu się "przejadło". Wszyscy znamy konsekwencje. Nie trzeba ich po raz wtóry nagłaśniać. Trzeba dotrzeć w inny sposób do odbiorcy.

- pełno znachorów i alternatywnej medycyny wokół. J.Zięba, H.Czerniak, J.Jaśkowski. Poruszają oni co rusz tematy, o których laik nie ma pojęcia. Mają jednak lepsze przebicie do ludzi, niż sztywne ramy osób z doktoratami. Dopóki będzie ludziom kazało się szperać po badaniach naukowych, dopóty będą słuchać prostszych rozwiązań. Więc nie w tym droga, by wszyscy nagle zaczęli prowadzić research.

- książka jest z tego roku. Gdzie witamina C? Woda utleniona? Głodówki? Megadawki witamin (wit D)?, obrona chemioterapii? Te i wiele innych są cały czas jak rak rozprzestrzeniające się w społeczeństwie za pomocą powyższych Panów. Książka woli traktować skrótowo o mniej ważnych rewelacjach, lub rozwodzić się o grypie.

W związku z powyższym, stosując się do zalecenia, zawartego w tej książce: "jeśli brak Źródła informacji, to należy je całkowicie zignorować." (str. 251),ignoruję całkowicie, uważając za nierzetelną i niedopracowaną.

Uciekać od tej książki!

A teraz dlaczego:

Książka napisana przystępnym językiem, dobrze i szybko się czyta. Zdecydowanie polecam.
Na końcu znajdują się zarówno bibliografia jak i indeks.

Na końcu znajdują się zarówno bibliografia jak i indeks.

• Popularnonaukowe
  • Zdrowie
  • Zdrowie/Medycyna/Człowiek
  • Medycyna

Dodaj cytat z książki Nie daj się wkręcać szarlatanom. Posłuchaj, co o zdrowiu mówi nauka