Wstając z kolan. Reportaże o "dobrej zmianie"

Okładka książki Wstając z kolan. Reportaże o "dobrej zmianie"
Cezary Łazarewicz Wydawnictwo: Prószyński i S-ka reportaż
reportaż
Prószyński i S-ka
2019-10-03
2019-10-03
literatura polska historia

Okładka książki Śmierć warta zachodu Brygida Grysiak, Cezary Łazarewicz, Dorota Łosiewicz, Paweł Reszka, Magdalena Rigamonti, Jan Rojewski, Małgorzata Sidz, Piotr Siemion
Ocena 7,5
Śmierć warta z... Brygida Grysiak, Ce...
Okładka książki Pisać. Rozmowy o książkach Piotr Ambroziewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Maciej Bernatt-Reszczyński, Artur Boratczuk, Jerzy Wojciech Borejsza, Natalia Budzyńska, Kamil Całus, Wojciech Chmielewski, Paweł Chojnacki, Daria Czarnecka, Małgorzata Czyńska, Rafał Dajbor, Piotr Dobrowolski, Krzysztof Drozdowski, Agnieszka Frączek, Piotr Gajdziński, Barbara Gawryluk, Dorota Hartwich, Wacław Holewiński, Marcin Jacoby, Andrzej Jankowski, Elżbieta Jodko-Kula, Grzegorz Kalinowski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Marcin Kozioł, Joanna Kuciel-Frydryszak, Karolina Kuszyk, Cezary Łazarewicz, Magda Louis, Marcin Ludwicki, Nina Majewska-Brown, Agata Maksimowska, Ewa Małkowska-Bieniek, Anna Mateja, Anna Mieszkowska, Anna Milewska, Katarzyna Miller, Krystyna Mirek, Jarosław Molenda, Ewa Ornacka, Adam Pękalski, Jan Krzysztof Piasecki, Renata Piątkowska, Krzysztof Potaczała, Małgorzata Rejmer, Alek Rogoziński, Zbigniew Rokita, Dominik Rutkowski, Beata Sabała-Zielińska, Anna Sakowicz, Andrzej Skalimowski, Małgorzata Strzałkowska, Justyna Suchecka, Mariusz Surosz, Anna Synoradzka-Demadre, Piotr Szarota, Joanna Szyndler, Anna Tomiak, Mariusz Urbanek, Wojciech Widłak, Violetta Wiernicka, Marcin Wilk, Janusz Leon Wiśniewski, Mirosław Wlekły, Daniel Wyszogrodzki, Andrzej Zbrożek, Robert Ziębiński, Bartosz Żurawiecki
Ocena 7,0
Pisać. Rozmowy... Piotr Ambroziewicz,...

Ciężko mi tę książkę ocenić. Niby ciekawa bo nakreśla obraz tych ostatnich kilku lat dzięki czemu dała kolejne spojrzenie na sytuację społeczno-polityczną. Ale czy spojrzenie nowe, obiektywne, szersze? Chyba niekoniecznie. Bardzo dobrze że niektóre fakty zostały przedstawione, naświetlone, wytłumaczone, więc pod tym względem te reportaże wartościowe. Ale ci wątpiący będą wątpić, a ci przekonani utwierdzą się w tym co twierdzą... Dla mnie to kolejny głos w dyskusji...
Chyba spodziewałam się więcej po książce sygnowanej nazwiskiem p. Łazarewicza...

Zbiór bardzo ciekawych reportaży o tym, jak "dobra zmiana" na nowo urządza nasz kraj i nas.Te reportaże winny być dedykowane tym, którzy tak bardzo uwierzyli i dalej wierzą, że byliśmy na kolanach, a teraz się podnosimy. Jakie to przygnębiające. I smutne.

Szkoda, że tej książki raczej nie przeczytają osoby wierzące w "dobrą zmianę". Jest to zbiór 10 reportaży o wydarzeniach po 2015 roku. Upadek stajni w Janowie Podlaskim, mrzonka o polskim promie, wątpliwa naprawa TVP to tylko niektóre z bulwersujących tematów poruszonych w tej pracy. Polecam, warto wiedzieć co dzieje się w naszym kraju.

Na półkach: , , , ,

Książka tyle ważna i potrzebna, co bulwersująca i nie dająca spokojnie zasnąć... Polecam - niby niczego nowego o "dobrej zmianie" się nie dowiedziałem, ale cynizm i buta tej władzy ubrane w konkretne nazwiska i sytuacje paraliżują... I tylko koni (z Janowa) żal...

Ten zbiór reportaży w niewielkim tylko stopniu oddaje to co się stało w Polsce na przestrzeni zaledwie czterech lat.
Demolka jakiej dokonał PIS podnosząc Polskę z kolan i wprowadzając "dobrą zmianę" nie ma sobie równych w najnowszej historii. Jadowite ukąszenie "deform" dotknęło niemal każdej sfery: sądownictwa, edukacji, kultury, sztuki, mediów i innych.
"Nie cofniemy się" hasło dyktatorów jest też hasłem "naczelnika Polski".
Skondensowana forma reportaży celnie punktuje determinację z jaką ta władza niszczy, w myśl zasady "po nas tylko potop".
W jaki sposób polaryzuje społeczeństwo, jak dzieli na naszych i obcych, jak kłamie i nie mówi prawdy. A wszystko to lukruje "darowiznami socjalnymi" i polepszeniem dobrostanu obywateli.

Reportaże te i im podobne może nie zatrzymają i nie odwrócą "dobrej zmiany", ale być może zmuszą do refleksji jej apologetów.

"Nie cofniemy się"...

Każdy z nas w pewnym stopniu ma styczność z polityką, czy poprzez dokładniejsze zainteresowanie tematem, czytanie codziennych wiadomości lub oglądanie ich w telewizji, czy nawet przez odczuwanie konsekwencji podjętych przez polityków decyzji, od których nie można uciec. W każdym państwie dochodzi do dziwnych, lepszych lub gorszych zmian wprowadzanych przez partie polityczne, które zdobywają w wyborach większość głosów. Pisał o tym m.in. Dariusz Rosiak w książce „Oblicza Wielkiej Brytanii : skąd wziął się brexit i inne historie o wyspiarzach”.

„Wstając z kolan. Reportaże o »dobrej zmianie«” to zbiór reportaży wydany przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka, sygnowany nazwiskiem Cezarego Łazarewicza, który napisał wstęp oraz jeden rozdział. Wśród autorów można odnaleźć m.in. Karolinę Kijek i Mikołaja Grynberga, którzy wraz z pozostałymi reporterami podejmują w swoich krótkich tekstach tematy w większości wielokrotnie omawiane w mediach, np. zmiana zarządu stadniny koni w Janowie Podlaskim, sposób przekazu informacji w Wiadomościach TVP, a także reformy w szkołach oraz sądownictwie. Choć przyjęta krótka forma reportażu nie pozwoliła na dłuższe rozwinięcie tematów to autorom udało się przekazać informacje, które można było przeoczyć w gąszczu przekazywanych na co dzień wiadomości.

Już sam tytuł i wstęp wskazuje, że książka nie jest pieśnią pochwalną napisaną ku czci obecnej władzy. Choć wydaje mi się, że reporterzy w większym stopniu byli obiektywni, to wzięcie pod lupę wyłącznie spraw kojarzonych negatywnie (nie bez przyczyny) może sprawić, że osoby będące zwolennikami partii Prawo i Sprawiedliwość, negatywnie zareagują na lekturę. Nie sądzę też, że przytoczone zagadnienia mogą sprawić, że zmienią swoją poglądy.

Nawet jeśli ktoś zechce uznać, że sytuacje opisane w reportażach to zjawiska marginalne to powstaje pytanie czy taki margines jest dopuszczalny ?

Z faktami się nie dyskutuję.
W książce są reportaże ,którymi jestem więcej zainteresowana tematycznie i takie,które czytałam pobieżnie. Ponieważ autorów jest wielu,style pisania są różnorodne. Do indywidualnego wyboru.

Z faktami się nie dyskutuję.

Oceniam tę książkę nisko ponieważ nic nowego się z niej nie dowiedziałam poza gderaniem jaka to obecna władza jest zła. Nie żebym broniła ani stała po stronie "dobrej zmiany" ale ta książka mnie po prostu zanudziła.

Bardzo nierówny zbiór. Są reportaże świetne, jak ten o stadninach, są te co najwyżej mocno przeciętne i pisane jakby niechcący. Momentami narracja rodem z Czerskiej mnie pokonała.

Dodaj cytat z książki Wstając z kolan. Reportaże o "dobrej zmianie"