Die Feuerinsel

Okładka książki Die Feuerinsel Richard Schwartz
Okładka książki Die Feuerinsel
Richard Schwartz Wydawnictwo: Piper Verlag GmbH Cykl: Tajemnica Askiru (tom 5) fantasy, science fiction
Tajemnica Askiru (tom 5)
Piper Verlag GmbH
2011-06-01
2011-06-01
niemiecki
fantasy

To chyba jeden z najlepszych tomów tej serii.
Uwielbiam Havalda jako bohatera i tu historia skupia się głównie na nim, gdyż w pewnym momencie zmuszony jest rozstać się z resztą ekipy. Będzie musiał też poważnie przemyśleć swój stosunek do Solatara oraz poradzić sobie z tendencją do fatalizmu. Jak mu to wyjdzie?
Autor zadbał też o twisty i sztormy utrudniające bohaterom skutecznie życie i realizację misji.

Uwaga powracają elfy, znów trochę epizodycznie, jak w poprzednich częściach z Besarajnu, ale nawet nieduży procent elfa na kilogram tekstu to dobra rzecz:):)
Poleeeecam:)

To chyba jeden z najlepszych tomów tej serii.
Autor zadbał też o twisty i sztormy utrudniające bohaterom...

Każda kolejna cześć tej książki jest dla mnie coraz bardziej wciągająca. W pierwszych częściach trochę dziwiła mnie nieśmiertelność bohaterów, ale z czasem zaczęłam jej wręcz wymagać, dlatego strasznie zmartwiła mnie śmierć jednego z nich, ponieważ bardzo polubiłam wszystkich, co rzadko się zdarza w innych książkach

Uwielbiam

Uwielbiam

Ciąg dalszy przygód Havalda i jego przyjaciół. Tym razem akcja przenosi się z pustynnego Baserajnu na otwarte morze.
Bitwy morskie, piraci, piracki port ukryty na niedostępnej wyspie, to główne motywy w tej piątej części Tajemnic Askiru.

Dodam jeszcze, że aby wypożyczyć tę książkę musiałem w bibliotece zarezerwować miejsce w kolejce. Teraz czekam już na kolejny tom z serii. :)

Wyspy Ogniste to już piąty tom cyklu Tajemnica Askiru, autorstwa Richarda Schwartz. Tym razem autor przenosi nas z gorącej pustyni na morze, co więcej książka skupia się bardziej na Havaldzie.
Rozstajemy się z grupą w czasie walki i przez niemal pół książki towarzyszymy samotnemu Havaldowi i jego zmaganiach. Ostrze spójni zostaje zgubione, złapałem się na zasatanaiwaniu się, jak autor zamierza to naprawić. Oczywiście trafiło to pod szyld "Plan Bogów".
Jak wspomniałem tutaj mamy inny klimat, morski co de facto wzbudza ciekawość. Ponzjaemy załogę statku floty morskiej Askiru a nieco później również komendanta bazy w Aldarze.
Dowiadujemy się również kilku nowych rzeczy o Thalaku. Dowiadujemy się również, że ignorancja Askiru jest dość wysoka, wszak Thalak będące Imperium nie jest znane nikomu z Królewskiego miasta mimo, że jego okręty pływają po terenach pod ochroną floty Askiru.
Końcówka sprawiała wrażenie napisanej na szybko by domknąć kilka spraw i nic więcej. Antagonisci nie byli jakoś przebiegli a wielki zdobywca Kelaru okazał się miernotą, której osiągnięciem była obroża.
Muszę zwrócić uwagę na dział redakcji, mamy znaki interpunkcyjne w nieodpowiednich miejscach, niektóre zdania wyglądały jakby ktoś "zjadł" ostatnie słowa, najbardziej w oczy rzuciły się podzielone słowa np. "Seta-fine" - te pojawiały się nader często.

Mam trochę mieszane uczucia. Z jednej strony zawsze docenię umiejętności pisarskie R. Schwartza i jego zdolności budowania napięcia, ale czegoś mi brakuje w tej części. Może po prostu siłą rzeczy skupienie przeniosło się prawie w całości na Havalda, który sam w sobie nie jest ani szczególnie interesującą postacią, ani za bardzo pozytywną. Nie podobają mi się również pewne logiczne zagrania, np Thalak zdaje się w całości kontrolować Wyspy Ogniste i mieć w garści część Gasalabadu, a legendarny Askir znajdujący się rzut kamieniem od wysp nawet nie wie, że istnieje takie państwo. Chyba, że to celowe zagrania mające na celu opisać poziom zaawansowania ignorancji królewskiego miasta.
Walki raczej średnie, antagoniści przedstawieni w sposób najprostszy, wręcz drewniany. Wielki generał, zdobywca Kelaru to jakiś gryzipiórek - pierwsze części chyba jednak były najlepsze.

Mam wrażenie, że co tom to wciąga fabuła coraz bardziej. Naprawdę fana przygoda.

Kolejny tom nie rozczarował mnie. Wręcz przeciwnie. Wciągająca przygoda. Czekam na dalszy ciąg.

Piękna historia spod pióra Schwartza, ale kolejny raz WIELKI MINUS DLA WYDAWCY za brak porządnej redakcji tłumaczenia. Najbardziej raziły w oczy sceny z delfinami i nazywanie ich zamiennie RYBAMI !!! Delfiny to ssaki!

Pomijając, że mam ostatnio bardzo mało czasu naczytanie to piaty tom mnie bardzo zaskoczył - klimat kompletnie inny, niż w tomie czwartym, kilka momentów bardzo udanych zwrotów akcji, no i motyw z Rozpruwaczem Dusz mnie rozwalił.