Mendel Gdański

MagnaT
2012-01-01
2012-01-01
Żyd miasto stolica Warszawa antysemityzm

Okładka książki Konopnicka na cały rok . Wybrane wiersze Marii Konopnickiej. Maria Konopnicka, Marta Taraszkiewicz
Konopnicka na ... Maria Konopnicka, M...
Okładka książki Na jagody Maria Konopnicka, Katarzyna Minasowicz
Na jagody Maria Konopnicka, K...

Ojojojoj, nie.

Maria Konopnicka nie jest wybitną pisarką i to zdanie nie moje, a krytyków, więc jestem... kryta? Jakoś nie bardzo było mi to dane dostrzec, jej literatura dziecięca nigdy nie była moją ulubioną, wydawała mi się przaśna, nie na miejscu, nieciekawa i w ogóle o wiele gorsza od innych pozycji, ale nie mogę brać na poważnie swojej oceny jako dziecka. Na całe szczęście mogę sobie teraz jako osoba dorosła powrócić do tej literackiej krainy i stwierdzić, że jednak miałam rację, że ten kiełkujący literacki gust od razu wzrastał w dobrą stronę. Mogę nawet z siebie kilkuletniej być poniekąd dumna.

Okropne słownictwo, styl. Oczywiście, że biorę pod uwagę datę powstania utworu, ale nie oszukujmy się, czytam też inne książki z tych samych lat i nie mam podobnych odczuć.

Książka jest nieciekawa, w zasadzie od początku wiadomo o czym będzie stanowić, jest rozwleczona jak turecka telenowela, masywna strata czasu. Niczego z niej nie wyniosłam i nie rozumiem jak to w ogóle mogło być (jest?) lekturą szkolną.

Jedno wielkie nie.

Wyzwanie czytelnicze LC marzec 2024: Przeczytam książkę literackiego patrona z lat 2020–2024 (2)

Ojojojoj, nie.

Nie będę się mocno rozpisywać - choć jest to krótka historia, to jako lektura szkolna zrobiłaby dla naszego społeczeństwa dużo więcej niż Pan Tadeusz czy Odyseja.

2047
1983

Książka „Mendel Gdański” Marii Konopnickiej to kolejna nowela po jaką sięgnęłam w ramach marcowego wyzwania czytelniczego.
#marcowewyzwanieczytelnicze
Utwór Konopnickiej opowiada historię Mendla, żydowskiego introligatora mieszkającego w Warszawie, który rozpacza nad Warszawą w obliczu antysemityzmu, jednocześnie ukazując bezsilność człowieka wobec uprzedzeń i dyskryminacji.
Mendel nie ma innej rodziny poza osieroconym wnukiem Jakubem. Lekcje udzielane chłopcu przez dziadka pokazują, że introligator jest doświadczonym, mądrym i uczciwym człowiekiem, lojalnym wobec miasta, w którym żyje. Mendel wpaja też wnukowi przekonanie, że nie powinien wstydzić się swojego pochodzenia, ale martwi go przykre doświadczenie, które spotkało małego Kubusia. Uważa jednak, że przykra przygoda chłopca to drobny incydent, bo wokół introligatora są życzliwi i uprzejmi ludzie. Akcja powieści rozwija się na przestrzeni dwóch dni, a jej kulminacją są antysemickie zamieszki, których ofiarą pada Kubuś. Wydarzenie to i towarzyszące mu okoliczności dają autorowi możliwość ukazania różnych ludzkich zachowań i postaw. Dzień przed dramatycznym wydarzeniem dochodzi do ciekawej dyskusji między bohaterem a zegarmistrzem.
"Mendel Gdański" porusza kwestię asymilacji Żydów i antysemityzmu. Autorka starała się przeanalizować przyczyny antysemickich nastrojów i spojrzeć na tę kwestię z perspektywy osób, których one dotyczą.

#marcowewyzwanieczytelnicze

Bardzo dobra, krótka i treściwa książka polskiej autorki, która idealnie pokazuje problem Żydów w pozytywizmie. Historia niesamowicie wzruszająca, pokazująca jak zmienia się życie dobrego i uczciwego Żyda mieszkającego z wnukiem w Warszawie. Antysemityzm był w tamtym czasie dość poważnym problemem co możemy zauważyć czytając te opowiadanie. Zdecydowanie polecam każdemu tę wspaniałą książkę, która swoją prostą i bezpośredniością z pewnością poruszy serce nie jednej osoby.

krótka, ale bardzo realistyczna, prawdziwa historia

krótka, ale bardzo realistyczna, prawdziwa historia

Może coś jest z mną nie tak ale serio podobało mi się

Może coś jest z mną nie tak ale serio podobało mi się

Okropna rzeczywistość życia żydów w Polsce. Niesprawiedliwa, smutna historia uczciwego Żyda i jego osieroconego wnuka. Mimo tego, że tekst był krótki byłam w stanie wczuć się w opowieść i chciało mi się płakać. Brak tolerancji i niesprawiedliwość ludzka nie zna granic. Smutne jest to, że w aktualnych czasach można przełożyć wydarzenia z utworu na to co dzieje się aktualnie w przypadku różnic kultorowych, rasowych, religijnych i orientacji.

Krótka historia antysemityzmu, którą spokojnie można przełożyć na każdą inną nietolerancję, również współcześnie.

Stary żyd Mendel od lat mieszka w Warszawie i zajmuje się introligatorstwem. Wychowuje Jakuba, syna swojej zmarłej córki. Pewnego dnia przychodzi do niego sąsiad, zegarmistrz i mówi, że będą bili żydów, tylko dlatego, że są żydami. Mendel nie potrafi zrozumieć, dlaczego będą to robić. Nie ma zamiaru uciekać, czy chować się przed rozwścieczonym tłumem. Mężczyźnie udaje się uniknąć pobicia dzięki wsparciu sąsiadów Polaków.
Nowela jest odpowiedzią autorki na przetaczającą się przez kraj falą antysemityzmu.
Niestety i dziś świat nie uporał się z problemem nietolerancji.

Przerażające i aktualne do dziś.

Przerażające i aktualne do dziś.

• Lektury
  • Lektury szkolne