Niezwyciężony. Na podstawie powieści Stanisława Lema

Booka
2019-09-12
2019-09-12
komiks Lem Niezwyciężony komiks kosmos przestrzeń obca planeta

Okładka książki Donżon: Wydanie zbiorcze 1 Gilles Roussel, Joann Sfar, Lewis Trondheim
Ocena 8,3
Donżon: Wydani... Gilles Roussel, Joa...
Okładka książki Mroczne Miasta - Gorączka Urbikandyjska Benoît Peeters, François Schuiten
Ocena 7,9
Mroczne Miasta... Benoît Peeters, Fra...
Okładka książki Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny. Narodziny gamedevu z ducha demosceny w Polsce Tomasz Cieślewicz, Piotr Marecki
Ocena 6,7
Oni migają tym... Tomasz Cieślewicz,&...

Świetna adaptacja - komiks czyta się jak książkę. Miejscami sporo tekstu, ale pozwala to bardziej zanurzyć się w tę historię. Bardzo klimatyczne rysunki i dobrze dobrana paleta barw do fabuły. Choć przez skromność palety barw i fakt, iż większość akcji dzieje się w tych samych miejscach, pod koniec albumu nie robią już takiego wrażenia.
Bez wątpienia jest to najlepsza komiksowa adaptacja książki Lema.

Bez wątpienia jest to najlepsza...

Fabuła: 8/10
Stanisław Lem z obrazkami.

Kompozycja: 9/10
Oryginalnie przedstawione kadry, czasami wymagające aby się zatrzymać i spojrzeć na całość, dynamiczne jak i wolniejsze momenty przedstawione z dużym wyczuciem.

Ilustracje: 7/10
Rysunki proste, kolory w bardzo wąskiej palecie z przewagą czarnego i czerwonego, wszystko łączy się ze sobą doskonale tworząc świetny klimat rodem z ekranowych thrillerów sci-fi takich jak Horyzont Zdarzeń czy Obcy 8 Pasażer Nostromo.

Wydanie: 10/10
Posiadam wersję ze slip casem i uważam, że jest to jeden z lepiej wydanych komiksów jakie posiadam w swojej kolekcji.

Fabuła: 8/10
Stanisław Lem z obrazkami.

Kompozycja: 9/10

Ilustracje: 7/10

Doskonała adaptacja.

Doskonała adaptacja.

Przeczytałam z zapartym tchem, cały komiks, za jednym razem.
Historia opowiedziana w tym komiksie jest naprawdę wciągająca. Najpewniej za niedługo będę musiała przeczytać powieść.

Przeczytałam z zapartym tchem, cały komiks, za jednym razem.

To moja pierwsza styczność z komiksami. Jako wielki fan twórczości Stanisława Lema musiałem sięgnąć po ten komiks. I nie zawiodłem się. Kawał przyjemnej lektury i świetna kreska. Od początkujących do końca widać staranność wykonania. Przesłanie oryginału zostało zachowane. Polecam wszystkim.

Jeden facet, chcący spełnić swoje marzenie z dzieciństwa, przy okazji spełnił je również wielu innym osobom. W tym mnie.

Oczywiście mowa o Rafale Mikołajczyku.

Kapitalny komiks. Dla fana Lema, a w szczególności "Niezwyciężonego" ten komiks to "muszę mieć".

Bardzo wierny książce. Świetna kreska, dobór barw. Dłuuugi jeśli idzie o czas spędzony na czytaniu; ciężki, jeśli idzie o wydanie (A4, prawie 240 stron, twarda oprawa), aż przyjemnie się trzyma, przewraca strony. Dobrze, że papier jest matowy, szorstki, bo w świetle - przy tym doborze barw dla scen i czasem czcionek lub dymków - mogłoby to sprawiać problemy.

Spodobały mi się pomysły na wygląd obcych maszyn czy istot żywych. Może po cyklopie spodziewałbym się nieco więcej fantazji, ale z drugiej strony w prostocie tkwi siła. W każdym razie wyobrażałem go sobie nieco inaczej, ale skąd autor miał wiedzieć ;). Również na samego Niezwyciężonego miałem inny przepis, ale ten komiksowy też mi się podoba. A może nawet powinienem przyznać, że jest lepszy niż mój.

Do tego facet sam napisał scenariusz, wszystko narysował i złożył. Miał do pomocy dwie babeczki: od korekty i spraw organizacyjnych. Podziękowania dla Pań Bogny Sułek i Karoliny Zadrożnej za odciążenie artysty od spraw ziemskich, gdy szybował daleko.

Zawsze chciałem zobaczyć albo film na podstawie "Niezwyciężonego", albo komiks. Komiks już mam i cieszę się jak dziecko z prezentu pod choinkę.

Takie rzeczy jak ten komiks powstają wyłącznie z pasji, a dorzucić do tego talent to mamy przepis na dzieło.

Trzeba mieć!

(przestrzegam przed zakupami u januszy biznesu z serwisów aukcyjnych. Komiks można kupić bezpośrednio na stronie wydawnictwa Booka, a cena jest bardzo przyzwoita - niższa niż w owych serwisach - i przy okazji wspieramy autora bezpośrednio! A nie jakichś pętaków)

Oczywiście mowa o Rafale Mikołajczyku.

Dla mnie bomba. Pod każdym możliwym względem. Nie wiedziałam, że w komiksie artysta może stworzyć klimat, który wywoła w człowieku tyle emocji.

Monumentalny komiks na podstawie powieści Stanisława Lema. Hard sci-fi, z naciskiem na hard i na science. Tytułowy Niezwyciężony to statek kosmiczny, który wysłany zostaje na jedną z planet
w poszukiwaniu bliźniaczego statku "Kondor", który zaginął kilka miesięcy wcześniej. Po odnalezieniu maszyny wydaje się, że jest ona opuszczona, ale niebawem na jaw wyjdzie szokująca prawda.
Wiadomo jest, że komiks będący adaptacją nie ma wiele pola do manewru w temacie scenariusza. I rzeczywiście jest to klimat bardzo lemowski. Długie dysputy o charakterze naukowym załogantów,
przeplatane są akcją, ale nic nie jest tu oddane przypadkowi. Jest tajemnica, jest niepewność i trzymanie w napięciu, jest tu dość ciężki klimat, ale i miejsce na przemyślenia nad
destrukcyjną naturą człowieka, czy odwieczne pytanie o to, czy maszyny mogą mieć duszę. Kreska dość ciężka, mroczna, z dobrze dobranymi, acz oszczędnymi barwami. Wszystko okryte w półcieniu.
Dla mnie to jeden z najlepszych polskich komiksów jakie czytałem. Mocny debiut Rafała Mikołajczyka i jednocześnie godny hołd oddany genialnemu pisarzowi, jakim był Stanisław Lem.

Świetny przykład na to, że komiks może być dobrym nośnikiem niełatwych treści i rozbudowanej fabuły. To bardzo wierna adaptacja, utrzymana w klimacie oryginału. Pierwowzór jest jedną z moich ulubionych powieści sci-fi; pomimo prostych założeń fabularnych to historia mądra, niepokojąca i głęboko humanistyczna. Wszystkie te jej cechy udało się idealnie przenieść na język powieści graficznej. Komiks ma sporą objętość, ale to zaleta - obyło się bez większych cięć fabularnych względem oryginału, a przy tym lektura jest sprawna i nienużąca. Do stylu graficznego trzeba przywyknąć, rysunki są bowiem dość surowe i minimalistyczne, ale doskonale budują klimat. Obraz stanowi tutaj dopełnienie treści i gra równorzędną rolę. Większość kadrów to małe dzieła sztuki, którymi można zachwycać się nie ze względu na szczegółowość, ale niezwykły klimat i przekaz emocjonalny.
Zdecydowanie to najlepsza powieść graficzna, z jaką miałem do czynienia i piękny hołd złożony klasykowi fantastyki. Bez uproszczeń, bez kompromisów - to mięsiste, głębokie hard sci-fi.
Pełna recenzja: https://www.inventoryfull.eu/2021/03/recenzja-rafa-mikoajczyk-niezwyciezony.html

O komiksie Rafała Mikołajczyka Niezwyciężony słyszałem wiele dobrego i od dawna chciałem go przeczytać. Po dłuższym oczekiwaniu w końcu pojawił się dodruk i stałem się szczęśliwym posiadaczem tego komiksu. Muszę przyznać, że od pierwszej chwili, kiedy wziąłem go do ręki, wiedziałem, że nie będę zawiedziony i w 100% sprosta on moim oczekiwaniom. Twarda oprawa, piękne kadry i rysunki, utrzymane w zaledwie kilku barwach - szarej, czerwonej i niebieskiej. Tworzy to niesamowity klimat i nadaje całej historii pewnej wyjątkowości i wyróżnia się na tle komiksów, które dotychczas czytałem. Owszem, o rysunkach można powiedzieć, że często brakuje im szczegółów, jakby były rysowane grubym pędzlem, ale mnie to zupełnie nie przeszkadzało. Wręcz przeciwnie, w mojej opinii nadawało to ciekawego charakteru całemu komiksowi i z wielką przyjemnością podziwiałem kolejne plansze.

Czytając komiks nie zauważyłem żadnych znaczących różnic w stosunku do powieści Stanisława Lema. Rafałowi Mikołajczykowi udało się bardzo dobrze oddać poszczególne wydarzenia i niegościnność planety Regis III. Bohaterom nieustannie towarzyszy poczucie zagrożenia, niebezpieczeństwa i tajemnicy, kryjącej się na planecie. Autorowi udało się też oddać wymowę i ponadczasowe przesłanie powieści Lema, która jest smutną refleksją na temat niszczenia zjawisk niezrozumiałych i niemożliwych do kontrolowania przez człowieka, a także o próbie zdominowania świata i wszystkiego, co się na nim znajduje.

Niezwyciężony Rafała Mikołajczyka to przemyślana i pięknie narysowana komiksowa adaptacja powieści Stanisława Lema o tym samym tytule. Autorowi udało się bardzo dobrze oddać oryginał i wymowę dzieła. Polecam!

Dodaj cytat z książki Niezwyciężony. Na podstawie powieści Stanisława Lema