Okładka książki Everest Francis Sangma
Okładka książki Everest
Francis Sangma Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Wydawnictwo Adamada
2019-11-07
2019-11-07
Mateusz Topa

Okładka książki Kocyk Miguel Gouveia, Catalina Raquel
Kocyk Miguel Gouveia, Cat...
Okładka książki Nie lubię książek. Koniec kropka Sharon Davey, Emma Perry
Nie lubię ksią... Sharon Davey, Emma ...
Okładka książki Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii. Tom 1 Ewa Beniak-Haremska, Joanna Berendt, Aneta Ryfczyńska
Przyjaciele ży... Ewa Beniak-Haremska...

Mount Everest to nie tylko najwyższy szczyt ziemi, wierzchołek, który przyciąga himalaistów kochających górskie wspinaczki i pragnących wrażeń. To zaledwie fragment Himalajów, pięknego regionu, który warto poznać lepiej. Ta książka to skarbnica wiedzy o samym Evereście, ale także o przyrodzie i ludności zamieszkującej pogranicze Tybetu i Nepalu.
Naszą podróż zaczynamy u podnóża góry. Są tu lasy, które zamieszkują ciekawe gatunki zwierząt i roślin. Jest tez pora monsunowa, która niesie ze sobą ulewne deszcze. Nie możemy też zapomnieć o ludziach. To tu spotkamy dwie ciekawe religie: hinduizm i buddyzm. To także w tym rejonie świata spotkacie Szerpów, którzy są świetnymi alpinistami i doskonale znają góry.
Wraz z biegiem kolejnych stron przenosimy się coraz wyżej. Przed alpinistami nie lada wyzwanie, gdyż nie jest łatwo wspiąć się na ponad 8 tys. metrów, gdzie wraz z wysokością w powietrzu jest coraz mniej tlenu, a trasa wiedzie poprzez lodowce i ośnieżone ściany skalne. Na szczęście na wysokości około 5 300 metrów mają do dyspozycji bazy. Tam mogą odpocząć i poczekać na odpowiednią pogodę.
Pomimo tego, że zdobycie szczytu jest ryzykowne, co roku Everest przyciąga wielu śmiałków. Nie jest to najtrudniejsza do zdobycia góra, więc chętnych jest dużo, a tym samym na szczyt potrafią tworzyć się niemałe kolejki. Tak liczne grono turystów zostawia też niestety po sobie dużo śmieci.
Jaka ta książka jest fantastyczna! Jestem nią zachwycona. Znajdziemy tu informacje o Himalajach, ludności je zamieszkającej, o faunie i florze i oczywiście o samym Evereście. Są legendy i wierzenia, co nieco o alpinizmie, czy ciekawych ludziach, którzy zmierzyli się z najwyższą górą świata. Rewelacyjna jest też szata graficzna, która pięknie uzupełnia prezentowaną treść.
Polecam wam ją serdecznie. Ponad 70 stron rozbudza ciekawość, zachęca do podróżowania i poznawania świata, a co ciekawe, zachwyca nie tylko młodych czytelników. Sama pochłonęłam ją z ciekawością i nieskrywaną przyjemnością.

Naszą podróż zaczynamy u...

Bardzo ładnie ilustrowana książka popularnonaukowa dla młodszych i starszych dzieci.

Na kilkudziesięciu stronach autorka przybliża nam najwyższą górę świata. Pokazuje zwierzęta żyjące u jej stóp, rośliny pojawiające się w Himalajach oraz ludzi tam mieszkających. Angela Francis prezentuje nam miejscowe wierzenia i legendy, historię alpinizmu oraz problemy pojawiające się w tamtej części świata.

Mnóstwo ciekawostek ukazanych w sposób łatwy i przyjemny.

"Wyżej jest tylko niebo"

Często myślę o tym, skąd się bierze u niektórych osób tak wielka miłość do gór, że są gotowe oddać swoje życie, by zdobyć dany szczyt. Książka "Everest" pokazuje, na czym polega wyjątkowość Himalajów, jakie legendy są związane z tymi niezwykle surowymi okolicami, ale również, że trzeba posiadać ogromną determinację, sprawność fizyczną i przede wszystkim wiedzę oraz pokorę, by dotrzeć do celu.

Publikację wyróżnia duży format i solidna okładka z wklęsłymi oraz wypukłymi elementami, które mogą szczególnie zainteresować najmłodszych czytelników. Strony są wykonane z grubszego niż standardowo papieru, a każdą z nich zdobią ilustracje utrzymane w stonowanej kolorystyce. Użyty język jest dostosowany do wieku docelowych odbiorców, ale myślę, że dorośli również docenią sposób przedstawienia treści. Liczne ciekawostki zainteresują nie tylko miłośników gór, ale również osoby, którym nie jest obojętny los tamtejszych mieszkańców oraz otaczających ich roślin i zwierząt. Można znaleźć m.in. informacje na temat rauwolfii żmijowej zawierającej substancję stosowaną na ukąszenia węży i owadów oraz stopowca himalajskiego wykorzystywanego w leczeniu raka.

"Everest" to świetna książka, która z pewnością zainteresuje nie tylko dzieci. Można się z niej dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy m.in. o tym jak powstał największy łańcuch górski na świecie, o endemicznych gatunkach (pantera mglista, wełnolot szary, langur złocisty),zagrożeniach dla flory i fauny himalajskiej, wynalazkach, które powstały w efekcie kolejnych wypraw na Mount Everest, ale również o wspinaczce skalnej oraz aklimatyzacji wysokościowej. Publikacja zawiera także słownik, w którym można znaleźć wyjaśnienie mi.in. czym się charakteryzują prądy strumieniowe oraz kim są Szerpowie. Dla zainteresowanych podane są tytuły książek oraz ich autorzy, co z pewnością docenią osoby lubiące tematykę górską.

ZAGADKA:
Jak nazywają się ssaki, żyjące na największych wysokościach, które są wykorzystywane jako zwierzęta pociągowe, stanowiące również źródło mięsa, mleka i masła, z których wełny produkuje się ubrania, liny, worki i koce, a ich odchody są wykorzystywane jako paliwo opałowe?
Tym, którzy nie znają odpowiedzi polecam "Everest"!

"Wyżej jest tylko niebo"

Książka podróżnicza dla dzieci, która przybliża najmłodszym najwyższą górę świata. To opowieść też o Himalajach, paśmie górskim w którym ta góra się znajduje. Zaczyna się jak bajka: „Dawno, dawno temu planeta, na której żyjemy, wyglądała zupełnie inaczej niż dzisiaj”. Cofamy się 300 milionów lat wstecz – do czasów, gdy istniał tylko jeden wielki ląd – tzw. Pangea. I tak to wszystko trwało przez ponad 100 milionów lat. Ziemia jednak bywa kapryśna: wulkany, ruchy tektoniczne, kolizje, wypiętrzenia, nowe formy. Tak właśnie powstały Himalaje, które – uwaga – co roku są wyższe o 1 cm (!!!). Jakie są Himalaje, ich najwyższe szczyty, jakimi przyrządami można zmierzyć góry, jakie zwierzęta tam żyją, jakie rosną rośliny, kim są Szerpowie z Doliny Khumbu, jaką religię wyznają, w jakie legendy wierzą? To właśnie woda z himalajskich lodowców tworzy wielkie rzeki Azji: Ganges, Indus, Mekong i Jangcy. A jaki są jedynymi zwierzętami, które mogą żyć na takich wysokościach (wielkie płuca, kleisty pot sklejający sierść, długie rogi przydatne podczas poszukiwania pożywienia). Alpiniści, problemy z tlenem, budowanie obozów, kalendarium najważniejszych ekspedycji, lista ekwipunku z 1953 r. zawierająca niezbędne przydasie podczas wyprawy: Dziś wiele z tej listy byłoby przez współczesnych uznane pewnie za ciężkie, dziwne i niepraktyczne. Pewnie zaciekawi was opowieść o wyprawie Edmunda Hillary’ego i Tenzinga Norgay’a na Mont Everest. Na dachu świata zdobywcy szczytu spędzili tylko … 15 minut. Książka pełna jest takich emocjonujących ciekawostek. Podejmuje również trudne tematy – jak choćby palący problem śmieci zostawianych przez himalaistów i zmiany klimatu.
W książce są cudne ilustracje – jest ich naprawdę dużo. Ja generalnie kocham książki na takim papierze – trochę szorstkim ale dobrej jakości, lekko kremowym. Przypomina mi to stare książki z dzieciństwa – ta jest w takim klimacie vintage.
Dzięki tej książce można przenieść się tam, gdzie wysoko, zimno, gdzie wieją potężne wiatry i jest dużo śniegu. Niech żyje magia takich książek jak ta!

Udany prezent urodzinowy, bo przeczytany w dwa dni! Kolejna na naszej półce wielkoformatowa książka z mnóstwem ciekawostek. Dowiecie się z niej jak powstały góry, jak się je mierzy, kim jest alpinista i czym jest alpinizm. Są tu także opisy himalajskiej przyrody. Legendy i religie ludności Tybetu i Nepalu. Naprawdę wiele cennych informacji, pojęć i ilustracji można znaleźć na tych siedemdziesięciu kilku stronach. Polecamy

Przepięknie wydane kompendium wiedzy o najdostojniejszej z gór... Ciekawostki historyczne, przyrodnicze, legendy, nazwiska... Wspaniałe wydawnictwo! Polecam, nie tylko dzieciom.

• Podróżnicze
  • #bookiswiata Azja