Naprawdę jaki jesteś

Agnieszka Walczak-Chojecka Wydawnictwo: Edipresse literatura obyczajowa, romans
Edipresse
2019-10-30
2019-10-30

Warszawa tuż przed wybuchem II wojny. Ponad 80 lat temu a dalej mamy problemy z tolerancją innych wyborów, poglądów, orientacji. Równie dobrze akcja mogłaby się toczyć współcześnie.

Gdybym trafił na ten tytuł gdzieś na półce w księgarni najpewniej przeszedłbym obok. Jako, że pozycja trafiła do mnie w formie prezentu postanowiłem przeczytać kilka pierwszych stron, aby utwierdzić się w tym, że to pozycja nie dla mnie.
Pierwsze strony skorygowały jednak moje myślenie. Historia osadzona w Warszawie, w latach trzydziestych, już samo to wydało się ciekawe. W każdym razie książka już jest przeczytana.
Fikcja przeplatana z autentycznymi postaciami, autentycznymi miejscami i wydarzeniami. Można poczuć klimat Warszawy z okresu międzywojennego. Dużą siłę wyrazu ma plastyczność opisywanych uczuć i emocji. Dało się czuć i wczuć w to co trapi bohaterów.
Dodatkowego smaczku dodaje kilka ostatnich stron książki gdzie autorka opisuje jak wyglądała praca nad nią i skąd w ogóle pomysł na taką tematykę.
Krótki fragment z pierwszych stron: "... ciągle gnamy z szaleństwem w oczach. Po sukces, po grubszy portfel, po ulotne uczucie, że zrobiliśmy w życiu coś, co ma znaczenie. Potrącamy przy tym tych, którzy chcą nam towarzyszyć, ..."

Tematyka ksiazki bardzo mnie rozczarowala. Zdecydowanie nie polecam.

Tematyka ksiazki bardzo mnie rozczarowala. Zdecydowanie nie polecam.

Herman nie czuję się dobrze we własnym ciele, cierpi również psychicznie, szuka własnego " ja" tylko czy mu się to uda ? Polityka, w której rządzą bezwzględni ludzie, pełni stereotypów i nienawiści do każdego kto jest "inny". Życie w ciągłej presji, uleganie naciskom, wewnętrzna walka, przeszkadza w szczęściu. Spokojne życie jest niemożliwe. Czy pojawi się światełko w tunelu ?

Książkę „Naprawdę jaki jesteś” Joanny Walczak – Chojeckiej miałam okazję przeczytać w ramach organizowanego BT przez Andżelikę Jaczyńską z bloga Czytam dla przyjemności i samej autorce.
Przedwojenna Warszawa.
Herman to młody mężczyzna, który całkowicie podlega ogromnemu wpływowi ojca. Jak przystało na członka Ruchu Narodowo – Radykalnego – Falanga ma być silnym i twardym mężczyzną.
Młody mężczyzna skrywa tajemnicę, przed którą sam się broni – jest bardzo wrażliwy i delikatny, ma „drugą” naturę – kobiecą.
Czy przypadkowo spotkany kolega ze szkoły przebrany za kobietę i występujący w kabarecie, pozwoli Hermanowi przejrzeć na oczy, że można żyć inaczej?
Czy w tym okrutnym czasie będzie potrafił zawalczyć o siebie? Czy zwycięży narzucona wola ojca, czy prawdziwa natura?
Polecam wszystkim

Przedwojenna Warszawa.

Książkę miałam możliwość przeczytać dzięku Book Tour zorganizowanego przez Czytam dla przyjemności i autorką za co ślicznie dziękuję.
To moje pierwsze spotkanie z twórczością Joanny Walczak- Chojeckiej, z nieskrywaną ciekawością zasiadłam do czytania, jakiego zaskoczenia doświadczyłam, okładka nie zapowiada
Przenosimy się w lata 30 do przedwojennej Warszawy.
Główny bohater Herman jest pod ogromnym wpływem ojca, ma być silnym, zdecydowanym, twardym mężczyzną.
Jednak w nim drzemie skrzętnie ukrywana prawdziwą strona, kobieca wrażliwość i delikatność,
uwięziony jest w ciele mężczyzny.
Pewnego dnia dochodzi do przypadkowego spotkania z kolegą ze szkoły, jest on przebrany za kobietę, występujący w kabarecie, co nie jest akceptowane przez organizację Falanga, zwalczającej „odmienność” ludzi, do której należy Herman.
Co weźmie górę narzucona wola ojca czy prawdziwa natura?
Co weźmie górę rozsądek czy rozum?
Poruszany temat jest jak najbardziej aktualny, akceptacja, zrozumienie dla inności, tolerancja.
Książka bardzo ważna, potrzeba, niosąca ważne przesłanie.
Język którym autorka się posługuje jest bardzo barwny, poruszane są tematy transseksualności, trudnych wyborów.
Gorąco polecam.

Przenosimy się w lata 30 do przedwojennej Warszawy.
Główny bohater...

"Naprawdę jaki jesteś" Agnieszka Walczak - Chojecka

Powieść z gatunku : polska literatura obyczajowa, romans.

Ciekawa fabuła, bardzo odważny i kontrowersyjny temat, świetny styl i język.
Wszystko jest tutaj przemyślane, dokładne i wyważone.
Jest klimatycznie, intrygująco i tajemniczo. Czyta się dobrze, szybko.

Oto mamy naszą piękną stolicę i lata trzydzieste. Przedwojenna Warszawa w swej krasie i codzienności.

Aż czuć klimat i magię tamtych lat. Z łatwością możemy się przechadzać uliczkami miasta i podziwiać jej uroki.

Nasz główny bohater to Herman.
Młody mężczyzna, który mieszka z ojcem i należy do Ruchu Narodowo- Radykalnego Falanga.
Pracuje jako dziennikarz. Jest wrażliwy i delikatny. Ma swoją tajemnicę, która nie powinna wyjść na światło dzienne. Herman poznaje siebie i nie chce przyznać nawet przed samym sobą jaki jest naprawdę.
To co lubi nie mieści się bowiem w żadnych normach społecznych, a on przecież nie może być inny.

Po przeczytaniu tej powieści od razu mam taką refleksję – zawsze trzeba być sobą i nie wstydzić się siebie, nawet jeśli ktoś uważa, że jesteś inny, dziwny, czy nie pasujesz.
Mam też świadomość, że najważniejsza i najtrudniejsza jest walka z samym sobą.

Transseksualizm cały czas jest tematem tabu i mało się o nim mówi, pisze. Dobrze, że powstałą ta książka.

Właściwie jest to powieść o dziewczynie uwięzionej w męskim ciele. Brak tolerancji i stereotypach jakie cały czas funkcjonują.

"Naprawdę jaki jesteś" Agnieszka Walczak - Chojecka

Powieść z gatunku : polska literatura obyczajowa, romans.

Ciekawa fabuła, bardzo odważny i kontrowersyjny temat, świetny styl i język.
Wszystko jest tutaj przemyślane, dokładne i wyważone.
Jest klimatycznie, intrygująco i tajemniczo. Czyta się dobrze, szybko.

Oto mamy naszą piękną stolicę i lata trzydzieste. ...

Książka "Naprawdę jaki jesteś" to powieść która porusza nowy temat w literaturze polskiej a mianowicie transseksualizm. Jestem pod wrażeniem, że autorka podjęła się tak trudnego tematu. Ciężko mi było też określić jaki to rodzaj literatury. Czy to obyczaj, czy dramat? Wydaje mi się jednak , że to połączenie tych dwóch rodzajów literackich. Książka nie jest łatwa w odbiorze. Wymaga uważnego i skupionego czytania i bardzo wpływa na emocje czytającego. Tym bardziej, że czytelnik taj jakby "wchodzi" do głowy głównego bohatera i dzięki temu wie co myśli i czuje Herman. Pisarka ukazał nam w książce dużo problemów z którymi zmaga się bohater : transseksualizm, molestowanie seksualne, homoseksualizm, inność, brak tolerancji. Miejscami książka wręcz szokuje, ale i skłania do przemyśleń. Umiejscowienie akcji książki też nie jest bez znaczenia. Dzięki temu poznajemy przedwojenną Warszawę, życie i myśli jej mieszkańców. Książka na długo zostaje w pamięci. Gorąco zachęcam do przeczytania i dziękuję Andzelice Jaczyńskiej z bloga Czytam dla przyjemności oraz autorce książki za możliwość jej przeczytania dzięki zorganizowanemu przez nie Booktourowi.

Rewelacja.Przedwojenna Warszawa ze swoimi mrocznymi tajemnicami i on,młody człowiek szukający siebie.

Naprawdę jaki jesteś to książka, którą mogłam przeczytać dzięki book tour organizowanym przez czytam dla przyjemności Angeliki Jaczyńskiej. W książce ukazany jest temat transseksualizmu o którym nadal mało się mówi, mało wie, sama myślałam że to coś nowego, że to bardziej symbol naszych teraźniejszych czasów, tu pokazane lata trzydzieste minionego wieku. Główny bohater boryka się ze zrozumieniem siebie, nie czuje się dobrze we własnym ciele, czuję się bardziej kobietą niż mężczyzną, pomyłką natury. W naszym świecie mimo wszystko ciężko o tolerancję . Książka mi się podobała, wątek rzadko poruszany w literaturze.

• Audiobooki Storytel
  • Obyczajowe