Tajemnica z Auschwitz

Bellona
2019-11-13
2019-11-13
II wojna światowa głód Auschwitz

Dużo emocji takich które ciężko ubrać w słowa. Odkładałam książkę kilkkukrotnie aby przemyśleć to co przeczytałam

No nie wiem... Bardzo mieszane uczucia mam po przeczytaniu tej książki.
Historii nie oceniam, życie pisze zupełnie nieprawdopodobne scenariusze. Choć wydaje mi się, że może nie być w 100% wiarygodna. Ewa, której wspomnienia są punktem odniesienia miała wtedy zaledwie 3 lata. Opowiada ona historię, którą przekazała jej matka. Czyli mamy opowieść z drugiej ręki.
Sposób narracji dziwny i irytujący. Rozdziały o Stefanii pisane w pierwszej osobie. I przeskoki, nagle rozdziały o dzieciach w 3 osobie. I nie wiadomo czy to jest powieść, czy dziennik i jak to traktować.
Początkowo Stefania nie wzbudziła sympatii, przedstawiono ją jako rozkapryszoną panienkę stworzoną do bycia ozdobą domu. Potem przy narracji w pierwszej osobie jednak ją polubiłam. Pod koniec znów totalnie nie rozumiałam motywów jej postępowania.
Ogólnie początkowo książka mi się nie podobała, potem zaczęłam się przekonywać, a na koniec znów nabrałam wątpliwości.
I coś mi się wydaje, że postać Floriana nie jest tak jednoznaczna i została tu dość powierzchownie potraktowana.

No nie wiem... Bardzo mieszane uczucia mam po przeczytaniu tej książki.
Sposób...

Aż do ostatniej łzy. Straszne i piekne zarazem. Tak bardzo mnie ta książka wzruszyła.

Piękna ale ciężka historia.

Piękna ale ciężka historia.

Historia, którą jak zawsze ciężko ocenić ponieważ są to czyjeś wspomnienia ale postaram się nie oceniać wydarzeń (które są szokujące i niezwykle angażujące) w nich opisanych a samą konstrukcje powieści.
Przez książkę płynie się jak burza ale niestety mam wrażenie, że tak samo jak ona jest zbyt szybka i nagła. Początek był niesamowity, bardzo klimatyczny powolny i dało się utożsamić z postaciami, gdy przychodzimy do segmentu obozowego, fabuła zaczyna przyspieszać i niestety nie ma już takiego potencjału emocjonalnego. wydarzenia są tragiczne ale nie czuć takiego ciężkiego klimatu. Trudno się wczuć w ten brud, głód czy wszędobylskie robaki i śmierć. Postaci towarzyszące głównej bohaterce są również bardzo "odległe", majaczą gdzieś i nie można wiele o nich powiedzieć o ich cechach charakteru czy wyglądzie i średnio obchodzi nas ich los.
Wątek męża mam wrażeni, że jest równie interesujący, a przedstawia się go w tak negatywnym świetle niemal porównywalnie jak Niemców, że aż mi chłopa szkoda. Ja rozumiem, że to wspomnienia i jest to mocno subiektywna treść ale na litość boską, dajcie mu w tym paszkwilu adwokata! Nie każdy kto nie jest ojcem i mężem roku jest na równi z nazistami.
Postać dobrego Niemca też po łebkach napisana. Otóż niby coś o nim wiemy ale jednak nie ma tu zbyt wiele informacji o jego życiu rodzinie. Można by się było pokusić o jakiś większy research co do losów jego osoby podczas pisania tej książki. Nie mówię, że trzeba by było napisać całą jego biografię aczkolwiek jego historia zasługuje na jakiś informacje choćby w epilogu.
Podsumowując uważam, że książka nie jest zła ale nie jest też wyczerpująca. to tak jakby temat zasługujący na pracę doktorską zawrzeć w pracy licencjackiej. Oczywiście można rzec, że nie są to pamiętniki a tylko fabularyzowane wspomnienia ale nadal uważam, że tym bardziej dało się wycisnąć z tego znacznie więcej!

Historię Pani Stefanii przeczytałam jednym tchem. Jest tak napisana, że nie sposób się od niej oderwać. Razem z główną bohaterką przeżywa się jej losy. Pozycja obowiązkowa dla osób odnajdujących się w tematyce holocaustu i II Wojny Światowej.

Książkę Niny Majewskiej - Brown przeczytałem ponad rok temu i do dziś mam ją w głowie. Historia Stefani Budniak jeśli dobrze pamiętam nazwisko zrobiła na mnie ogromne wrażenie do tego stopnia że z oczu leciały mi łzy. Gorąco polecam przeczytać.

Bardzo dobrze napisana książka ,podobno autorka pozazdrościła sukcesu Tatuażysty z Auschwitz i chciała napisać coś podobnego ale mimo wszystko książki się różnią od siebie.W Tatuażyście mamy miłość więźniów ,a tu opis życia bohaterki przed obozem ,życie w obozie i miłość do SSmana,w którą osobiście nie bardzo wierzę i moim zdaniem to po prostu chwyt marketingowy,niemniej jest dokładny opis tułaczki i życia w różnych obozach ,jej walki o przetrwanie w tym piekle ,walki o powrót do córek , naprawdę przeżyć coś tak potwornego jest dla mnie niepojęte .

Wciągająca opowieść, pełna zaskakujących zwrotów akcji. Autentyczna. Czujesz, że stoisz obok głównej bohaterki. Polecam

Trudna, ale ciekawa pozycja. Odczarowuje trochę ten mit, że żołnierz AK to z automatu bohater, a członek SS to diabeł z piekła rodem. A świat jest czarno-biały i mamy się tego trzymać.
Podziwiam jak główna bohaterka pozostała z tak beznadziejnym mężem. Kawał skurwiela. I co. rozwód nie katolicki? To lepiej całe życie spędzić z nic nie wartym draniem. Wszystko co przeżyła to wina tego imbecyla, z przerośniętym ego i przekonaniem o własnej nieomylności. Jeszcze odznaczonego orderami? Kpina jakaś.
Naprawdę biedna kobieta. Jej oprawcy to nie tylko niemcy, ale właśnie ten polaczek z iq mrówki.