Tajemnica z Auschwitz

Bellona
II wojna światowa głód Auschwitz
literatura faktu
II wojna światowa głód Auschwitz

Trudno się czyta i ocenia takie historie. Obozowa literatura nigdy nie jest łatwa i po przeczytaniu tych wspomnień można by powiedzieć, przecież to nie jest nic nowego, gdyż historię zagłady opisywał już Tadeusz Borowski, czy przedstawiał film Pasażerka lub Dom. Ostatnio popularne stały się Anioł życia z Auschwitz, Położna z Auschwitz, Anioł z Auschwitz, Dziewczęta z...

Bardzo smutna, ale pięknie opowiedziana historia Stefanii. To, co różni tę książkę od innych o podobnej tematyce, które miałam okazję przeczytać, to to, że nie kończy się na przedstawieniu okresu wojennego.

Książka oparta na faktach z życia głównej bohaterki: Stefanii Stawowy, żony partyzanta AK, która niejako za niego trafiła do Auschwitz, potem Ravensbruck, Flossenburg i przetrwała w dużej mierze dzięki pomocy strażnika - esesmana Jurgena. Historia tak niezwykła, że aż trudna do uwierzenia. Koniecznie przeczytajcie!

Muszę przyznać, że naprawdę dobrze się czyta. To ciekawie opowiedziana historia wojny widzianej oczami kobiety-matki i jej dzieci. Tak myślałam do pewnego momentu... Postać "dobrego" esesmana wydała mi się jednak naciągana. Nie dlatego, że niemożliwe, by oni nie mieli ludzkich odruchów, ale uwierzyć w romantyczną relację wychudzonej więźniarki i dokarmiającego ją Niemca?...

Na półkach: , , , ,

Bardzo ciekawa ale i momentami irytująca! Bardzo mnie denerwowały wstawki np Basia już nigdy tego czy tamtego *... Końcówka mnie rozczarowała, myślałam że główna bohaterka po takich przejściach będzie mądrzejsza i zostawi tego swojego nieudanego, egoistycznego męża.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Sztos 🔥 idealnie odzwierciedla realia wojny. Wciągająca fabuła. Ciekawa historia. Bardzo dobrze się czyta.

Książka okropnie jednostronna, wybiórcza, pisana jakby pod tezę. O ile trudno dyskutować ze wspomnieniami, o tyle od autorki, która nie tylko "użyczyła im pióra", ale i nazwiska jako autorka właśnie, oczekiwałabym szerszej perspektywy.
Czy ojciec po aresztowaniu żony, po podaniu dzieciom wody i wyjściu z domu już nigdy się nimi nie zainteresował? Porzucił je na resztę...

Historia straszna nie do wyobrażenia dla współczesnego człowieka. Czyta się bardzo szybko. Kolejna moja pozycja z tego cyklu, sięgnę po następne, bo historii z tego tematu nie brakuje.

Bardzo dobra książka, bardzo dobra historia, inna, ciekawa, zaskakująca, nie kończy się melodramatycznie, rozwiązania nie są oczywiste, super!

Po przeczytaniu tej książki mam bardzo mieszane uczucia. I nie chodzi tu nawet o kontrowersje wokół niej, o których dowiedziałam się już po przeczytaniu, ale na okładce dostajemy informację: "prawdziwa historia", a opis feruje surowe wyroki wobec prawdziwych osób. Gdybym czytała tę powieść - nie jest to reportaż, lecz fabularyzowana opowieść - z przeświadczeniem, że...

Dyskusje

• 2020