Sen u dzieci

Okładka książki Sen u dzieci Magda Kaczor, Magdalena Szczęsna
Okładka książki Sen u dzieci
Magda KaczorMagdalena Szczęsna Wydawnictwo: Marginesy poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Marginesy
2019-09-05
2019-09-05
poradnik dla rodziców sen dzieci

Okładka książki Sen i zaburzenia snu od narodzin do dorosłości Magda Kaczor, Magdalena Szczęsna
Sen i zaburzen... Magda Kaczor, Magda...
Okładka książki Zaburzenia snu u dzieci Magda Kaczor, Magdalena Szczęsna
Zaburzenia snu... Magda Kaczor, Magda...

Nie dowiedziałam się z tej książki kompletnie nic. Zawiera ogólnodostępne w Internecie informacje na temat snu dziecka, a dodatkowo autorki, rzekomo lekarki, piszą kompletne bzdury typu "karmienie w nocy piersią powoduje przekarmianie dziecka i jego otyłość"- jedna z pań przedstawia się jako pediatra. Porażka.

Sen dziecięcy teoretycznie, oczami psychiatry i pediatry. Różnice w fazach snu u dorosłego i dziecka, przyczyny wybudzeń nocnych, zaburzenia takie jak lunatykowanie bądź poruszanie kończynami, a taķże problemy ze snem w przypadku chorób.

Posiadam mieszane uczycia co do książki. Odkrywcza była informacja, że każdy z nas ma fazę nocnych wybudzeń. Stąd niemowlęta potrafią budzić się kilka razy w nocy ( średnio co 1.5h ).Różnicę stanowi zaś radzenie sobie z tymi momentami. Podkreślono też rolę higieny snu i rutyny w życiu małego człowieka. Rozczarowały porady i podejście do usypiania. Większość z metod powszechnie stosowanych, została skrytykowana np. zasypianie przy piersi, współspanie z dzieckiem,bujanie ,szumy a nawet chustonoszenie. Pomimo badań świadczących o pozytywnym wpływie przytoczonych sposobów. Jedyna słuszna droga to 1 kołysanka i położenie dziecka do łózeczka. Niezbyt to pomocne i w wielu przypadkach niemożliwe. Brak nocnych karmień bądź ograniczenie do tzw odżywczych ( btw jak to sprawdzić?!) po umyciu "zębów" po 6 mscu życia itd. Tym samym jako poradnik-nie, wiedza ogólna-tak.

Niby ciekawa książka, niby zawierająca wiele cennych rad dla rodziców, ale co najwyżej low needów lub normalsów. Myślę, że wielu dzięki niej skorzysta, aczkolwiek póki co moich problemów z dzieckiem nie dotyczy. Raczej wpędza w depresję. Nie ze wszystkim też się zgadzam - np. propozycja usypiania dziecka w wieku 5-6 miesięcy bez piersi, a jedynie przez kołysankę/wierszyk/bajeczkę, odłożenie do łóżka i "pa, dobranoc". Krytyka współspania też dziwi - nam to uratowało zycie.

Ocena: Mocne 8. Więcej praktycznych przykładów bym chciała :)
Wrażenia: Rzetelnie, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, z poszanowaniem małego człowieka, bez wynalazków jak wypłakiwanie do porzygu (w jednym z "poradników" takie kwiatki były). Duży plus za osobny rozdział o śnie u dzieci z niepełnosprawnościami.
Dla kogo: Dla rodziców, obviously.

Ocena: Mocne 8. Więcej praktycznych przykładów bym chciała :)
Dla kogo: Dla rodziców, obviously.

W książce zostały zawarte najważniejsze informacje o śnie dziecka. Jak dla mnie pozycja obowiązkowa dla wszystkich rodziców.

• Poradniki
  • Dla rodziców
  • Dzieciowe chcę przeczytać
  • V6. Popularnonaukowe/ Poradniki/ Medycyna/ Wychowanie
  • Rodzicielstwo

Dodaj cytat z książki Sen u dzieci